Kaunis Kodu 2023 võitjad Saaremaa Minusaaremaa.ee

Kaunis Kodu 2023 võitjad

Presidendi laureaadid

Kersti ja Andi Vaga talu Pidula külas


Pidumäe talu on alguse saanud peale Eesti Vabadussõda. Kersti onu, Jaan Kerkel, võttis osa Vabadussõjast ja sai lahingus haavata, siis Eesti Vabariik andis talle elamu ehitamiseks maad, talu nimeks sai Pidumäe. Hiljem ta ostis juurde metsa ja hobuste talli. Peale onu Jaani surma 1930. aastal, sai talu omanikuks Kersti isa Eimar Kerkel, kellelt ka talu päriti.

Hooneid on Kersti koos abikaasa Andiga renoveerinud viimased kakskümmend aastat ning see ei ole lõppenud, sest tall ootab kannatlikult oma aega.
Aiaga on tõsiselt ja teadlikult tegeletud viimased kuus aastat. Kuna Pidumäe hooned ja aed on möödujatele kolmest küljest vaadeldavad, ilma et peaks aeda sisenema, siis seadis see ümbruse eest hoolitsemisel täiendava tähelepanu ning edasised valikud pidid olema teadlikud ning läbimõeldud.

Aia planeerimisel on konsulteeritud nii Sulev Vahtra kui Reet ja Maria Palusaluga kellega on tutvutud erinevate aedade külastusel. Aia rajamisel on peamise töö teinud pererahvas oma jõududega ning selle tulemusel on saavutatud voolav ilu, mis arvestab aia ja hoonete paigutusega ning vanade põlispuudega. 
Kersti on võtnud omale eesmärgiks igal aastal uus peenar rajada Jaanipäevaks. Juba loodut ilmestavad erinevad värvid, avarus ning huvitavad detailid mida silm jääb püüdma. 
Pidumäe talu asub tee ääres ning pererahvas on harjunud, et möödasõitjad võtavad hoo maha ning jäävad imetlema seda hunnitut vaadet.
Kui pererahvas on kodus, siis on avatud ka väike suvekohvik kust saad keha kinnitada ning kohvitassi taga aja maha võtta, sest külalisi meeldib pererahvale võõrustada.

  • Pidumäe talu 1.JPG
  • Pidumäe Talu.JPG

Lilian ja Mart Maastiku talu Karala külas


Mart ostis selle talu 2000 a. koos sõbraga puhkamiseks. Algsest talust on järel vaid Villa Linda 3 seina, ülejäänu on kõik ise rajatud. 2005-2009 a. oli see Liliani ja Mardi suvekodu kuhu sõideti Tallinnast igal võimalikul vabal hetkel. 
Alates 2009. aastast elab pererahvas kiviklibusel Mardil aastaringselt. Aastal 2010 sai Mardi ka Eesti Kaunis Kodu konkursil Presidendi laureaadiks. Territoorium oli siis veel palju väiksem ning maju vähem.

Pererahvas on soovinud hoida vana stiili, rookatustega palkmajad. Loodus ise siin on andnud aiakujundamisele nii palju võimalusi.  Suur väärtus on vanad kadakad ja põlispuud. Mart on olnud abis traktoriga kui vaja, kuid kõik istutusalade plaanid on Liliani peas sündinud, vaid kiviktaimla rajamisel on kasutatud professionaali abi. Kokku on 2,5 ha hooldatavat maad, mille üldine rajatiste ja taimede kompositsioon on kokkuvõttes maitsekas ning meeldejääv.
Ideed ei ole veel otsa saanud, kuna perenaisel on veel unistusi seoses istutusaladega ning kliima soodustab saarel eksootilisemate puude kasvatamist. Lilian on kasutanud ka olemasolevat ressurssi-käbisid, istutusalade multšimiseks ja see on tekitanud põneva efekti kuna vilu ilmaga on käbi pisike ja kinni ning päikesepaistel käbi taaskord avaneb ning muutub pontsakamaks.

Kuna Mardi on ka turismitalu siis kiiretel aegadel on aias vahel abiks peretuttav. Lapsed, Mia (14.a) ja Linda (11.a) aitavad ja tunnevad huvi aia vastu üha rohkem, aidates korjata käbisid ning turgutavad aeda kastmisega. Tublid õed aitavad vanemaid nii kanala koristamisel ja kanade eest hoolitsemisega.  
Sel suvel annavad tüdrukud oma panuse ka Lambakogus. 
Mõte 101 kivilambast tekkis Mardil üle 15aasta tagasi jälgides maailmas toimuvat nii siin kui sealpool piiri. „Tegin esimesi katsetusi juba ka varem ning nii sündisid esimesed kivilambad: põder, tibu, sigalammas ja kilpkonn.“
Lambakogu ja Lambaväe teemapargis ootavad uudistajaid rohkem kui 101 kivilammast, kelle seas on ka kuulus „Karala kakav lammas“ kelle hea sõber on Brüsseli pissiv poiss.

  • Mardi talu1.JPG
  • Mardi talu.JPG

Marilin ja Raivo Heina talu Selgase külas


Selgase külas asuv Kaigu talu on ajalooline talukoht. Esmakordselt on Kaicko (Kaigu) talu mainitud 1744.a. adramaa revisjonis ning esimene teadaolev taluperemees kandis nime Kaicko Peeter (sünd. 1738). Talu on minevikus küll mitmeid kordi maha põlenud ning uuesti üles ehitatud, kuid näiteks aidauksele on kirjutatud aastaarv 1867. 

Marilin ja Raivo soetasid talu aastal 2008, kui otsiti omale rahulikku maakohta kas Saaremaale või Hiiumaale. Õige tunne tekkis koheselt Saaremaal Kaiguga. Isu kõike kohe sättima hakata oli suur, ent samas ei tõtatud kõike vana kohe maha lammutama ning säilitati kõike seda mida saab. Rehielamut on parendatud nii seest kui väljast, lisaks korrastati ait ning vanast ja lagunenud keedukojast sai saun. 
Tellistest laotud garaaži asemel on täna külalistemaja ning vanade kivivaremete asemel on mõnus õueköögis askeldada. Paar aastat tagasi ehitati õue ka lükandustega õuemaja, kus saab sõprade ja perega kaminasoojuse saatel õdusalt aega veeta ka jahedamatel sügisõhtutel.
Uue pererahva käe all võeti esmalt õues maha võsa, ent säilitati vanad põlispuud. Esimene rajatis oli tiik, mille ümber hakkas kogu ilu- ja tarbeaed tekkima. Perenaine on oma mõtted ja ideed aias ise loonud ning tulemuseks on aias sujuv ja liikuv ruumikompositsioon ning vana ja uue maitsekas sümbioos.
Kuna pererahvas on liikuva eluviisiga, siis aia hooldamisel kasutatakse kohalikke abikäsi, et kõike loodut jõuaks ka koju saabudes ise nautida. Aias ringi jalutades hakkab silma inglisepäraselt romantiline valge aiaga eraldatud tarbeaed, kus pererahvas saab haarata lauale värskeid ande mis ise kasvatatud.

Kui soovid oma mõtetega üksi olla, siis ka sellele on mõeldud, sest aias on erinevates kohtades istumiskohad, kus on hea aeg maha võtta ning sättida uusi mõtteid.

  • Kaigu talu.JPG
  • Kaigu talu1.JPG
Suured tänud konkursi abistajatele - toetajatele:
Raadio Kadi, Saarte Hääl, Saaremaa Vallavalitsus, Muhu Vallavalitsus ja Sulev Vahtra, piirkondlikud teenuskeskused, K-Rauta Kuressaare.


HINDAMISKOMISJONI KOOSSEIS:
 

Tõnis Kipper - Raadio Kadi vastutav toimetaja ja Saarte Hääle rubriigi Oma Kodu toimetaja
Tiina Pupart - Ösel Garden OÜ juhatuse liige, kutseline aednik
Urmas Hopp - Muhu valla esindaja, 2022 Presidendi laureaat Arusaadu talu
Reet Viira - Eesti Looduskaitse Seltsi (ELKS)juhatuse liige, SAARE AED eestvedaja
Helen Erik - Saaremaa valla maastikuarhitekt
Diana Õisnurm - Tõlluste mõis juhataja, 2021. a Presidendi laureaat Tõlluste mõis
Leo Filippov -Eesti Saarte Kogu eestseisuse liige

Kaunis Kodu 2023 fotode autor: Valmar Voolaid


Kandidaadid olid veel:
Asva Viikingiküla
Muhu keskus
Maripuu talu, Muhu
Tulesoo talu, Mustjala
Niidi talu, Kärla
Vana-Roomassaare 12, Kuressaare
Mere tn 3, Salme
Kaasiku, Torgu
Taritu rahvamaja, Lümanda
Castello restoran Kuressaares

Ole kursis Saaremaa uudistega

Küsimused ja ettepanekud

SA Saare Arenduskeskus

www.sasak.ee
info@sasak.ee
+372 452 0570

Toetavad

Minusaaremaa.ee - Saaremaa info. Sündmused, töökuulutused, kinnisvara Saaremaal