22. aprill 2019
Lisaks Bellingshauseni ajaloolise reisi tähtpäeva tähistamisele ja teaduse populariseerimisele plaanivad purjekaga Lõunamandrile seilama asuvad eestlased ka põhjalikku teaduslikku andmekorjet.
Andmeid kogutakse kogu ekspeditsiooni vältel alates väljumisest Tallinna sadamast kuni saabumiseni tagasi kodusadamasse. Kõik andmed on koheselt peale andmebaasi jõudmist avaandmetena veebis nähtavad, sealhulgas kuvatavad kaardil, kirjeldas ekspeditsiooni liige professor Urmas Kõljalg meeskonna plaane Postimehele jagatud kirjas. Suurem osa proovidest on seotud eluslooduse erinevate liikide uurimisega.
Liikide vaatlused
Ekspeditsioonil vaadeldakse enamasti linde ja kalu. Sadamate ümbruses on võimalik ka taimi ja seeni vaadelda. See on kõige lihtsam kogutavate andmete tüüp. Kui vaatlusega ei kaasne fotot, videot või kaasa võetud tõendeksemplari, on hilisem liigi määrangu täiendamine mõistagi väga keeruline.
Tõendeksemplaride kogumine
Teatud juhtudel kogutakse vaadeldud liikide tõendeksemplarid. Need talletatakse viisil, mis tagab nende hilisema analüüsi, sealhulgas ka geenianalüüsi. Liikide tõendeksemplarid talletatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumi kogudes ja tehakse kogu maailma uurijatele kättesaadavaks. Kas ekspeditsiooni vältel leitakse mõni siiani teadusele kirjeldamata või väga haruldane liik, selgub tõenäoliselt hilisemate uuringute käigus.
Allikas: Postimees
23. november 2019
22. november 2019
11. november 2019