18. juuli 2019
Kroonlinnast 11. juulil mereretke alustanud eestlaste purjelaev Admiral Bellingshausen lahkus kolmapäeval Saaremaal Roomassaare sadamast, kus laeva olid teele saatma tulnud president Kersti Kaljulaid ja Muhu väina regatil osalejad.
President Kaljulaidi sõnul on uhke tunne saata Admiral Bellingshausen teele, et levitada sõnumit eestlastest kui meresõitjast rahvast, kes on avastanud koguni ühe kontinendi. President pidas oluliseks Antarktika jätkuvat uurimist ning alanud mereretke, et teadvustada, kui palju puhtamad olid maailmaveed 200 aastat tagasi.
Päev varem külastas purjelaeva meeskond Fabian Gottlieb von Bellingshauseni sünnipaika Lahetaguse mõisas.
Eesti Meremuuseumi eestvedamisel toimuvad reisi teekonnal mitmed populaarteaduslikud päevafoorumid. 20. juulil avatakse Kaliningradi Maailmamere muuseumis fotonäitus, mille autoreiks on polaaruurijad Enn Kaup, Sergei Vorobjov ja Wolf-Dieter Hermichen. 27. juulil peetakse Kielis päevafoorum, kus ajaloolased Michael North, Reinhard Dietrich, Feliks Gornischeff ja Erki Tammiksaar peavad ettekanded baltisaksa maadeavastajatest. Oslos kavandatakse 7. augustil foorumit polaaruuringutest ja -seiklustest. 2. septembril tõotab Londonis tulla põnev debatt Antraktika avastamise teemal. Kliimaküsimused saavad olema fookuses 11. septembril Brestis toimuval foorumil.
Antraktikasse plaanib Admiral Bellingshauseni meeskond jõuda jäise mandri avastamise 200. tähtpäeval, 28. jaanuaril 2020.
Milliseks kujuneb tagasitee ei tea või taha meremehed täna veel öelda.
Kaasa said varutud juba ka jõulutoidud
Kuressaarest aga varusid meremehed juba valmis ka jõulutoite. “Meil ei ole vahepeal võimalik oma varusid täiendada eestimaise kaubaga. Ja kuidas me siis jõulusid ilma tähistame, kui meil ei oleks kaasas mulgikapsaid ja verivorsti ja muud taolist, millega eestlane on harjunud,” selgitas ekspeditsiooni juht Tiit Pruuli “Aktuaalsele kaamerale”.
Lisaks jõulumenüüle võeti Kuressaarest kaasa ka veel muud pooleaastaseks teekonnaks.
“Nüüd lähevad pähklisegud, need on asjad, mida me hakkame sööma Antarktikas mägimatka tehes. Koguseliselt meil on tõesti hästi palju suppe – ligi 600 purki mahtus laeva ära. Ja meil on pudrusid, jahusid. Leiva tegemiseks võtame kaasa rukkijahu, mida jällegi mujalt ei ole saada,” rääkis Pruuli.
Allikas: ERR
23. november 2019
22. november 2019
11. november 2019