30. märts 2020
Alates 25. märtsist:
Alates 27. märtsist:
Piirangud vaadatakse üle kahe nädala pärast. Eriolukorra meetmete järgimine on iga inimese kohustus. Ainult nii kaitseme koroonaviiruse eest iseend ja oma lähedasi ning kõige haavatavamat osa Eesti elanikest: meie vanemat põlvkonda ja krooniliste haigustega inimesi. Küsimuste korral vaata kriis.ee või helista 1247.
Kuidas saavad oma tööd teha näiteks ehitajad, sidekaablite vedajad, mobiilimastide hooldajad, torustiku paigaldajad ja teised, kes töötavad mitmekesi?
Piirangute eesmärk on kaitsta inimeste tervist ja neid rakendatakse siis, kui seda on võimalik mõistlikult teha. Need inimesed, kes töötavad mitmekesi koos, saavad kõiki ohutuse reegleid arvestades oma tööd teha. Erand kehtib ka avalike ülesannete täitmise puhul.
Töökohal tuleb kasutada desinfitseerimisvahendeid, välismaalt saabunutel tuleb jääda kaheks nädalaks koju ning hoolega oma tervist jälgida. Töötingimuste muutmisega peavad mõlemad osapooled nõus olema.
Kontoris töötades peab arvestama, et vahemaa oleks vähemalt 2 meetrit, oluline on pidev tuulutamine, regulaarne puhastus, haiged ja võimalikud nakatunuga kokkupuutunud ning riskigrupid tuleks koju saata jne.
Eriolukorra juhi korraldus ütleb, et keelatud on avalikus kohas viibida ja liikuda rohkem kui kahel isikul üheskoos, välja arvatud juhul, kui seda ei ole võimalik mõistlikult tagada: https://www.valitsus.ee/sites/default/files/pm2045k_1.pdf.
Eriolukorra lisameetmed:
suurettevõtted jätkavad oma tööd tavapäraselt, järgides Terviseameti soovitusi. Töötajad peaksid teineteisest olema soovitavalt vähemalt 2 meetri kaugusel, välja arvatud siis, kui seda pole võimalik mõistlikult tagada.
Avalikus ruumis (mängu- ja spordiväljakul, rannas, promenaadil, tervise- ja matkarajal ning siseruumis) tuleb hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud kodus ja siis, kui seda pole võimalik mõistlikult tagada.
Kaubanduskeskustele kehtib üldine liikumispiirang.
Kaubanduskeskus on hoone, kus on koos vähemalt kolm kauplust või teenindusettevõtet ja kuhu saab siseneda ühise sissepääsu kaudu.
Piirang kehtestatakse, kuna mitme kaupluse ja teenindusettevõttega keskus loob võimalused viiruste levikuks.
Jah, avatuks võivad jääda kaubanduskeskuse poed või teenindusettevõtted, kui:
Samamoodi võivad jääda avatuks kaubanduskeskuse juures olevad toitlustusasutused, kuhu saab minna tänavalt.
Näide 1. Jah, kui kaubanduskeskus paneb kinni terve teise korruse ning esimesel korrusel jääb lahti vaid üks pood, siis on tegemist poega, millel on õuest eraldi sissepääs ning see võib lahti jääda.
Näide 2. Kui kaubanduskeskus ehitab vaheseina, nii et ühte poodi pääseb otse välisuksest, tekib õuest eraldi sissepääsuga pood ja see võib lahti jääda.
Eesmärk on piirata paljude inimeste koosviibimist, kuna see soodustab viiruse levikut.
Korralduses toodud piirangud ei kehti
Kaubanduskeskuse pood võib jääda avatuks, kui sellel on tänavalt eraldi sissepääs või kui poodi pääseb ühisruume läbimata, näiteks otse parklast.
Söögikohtades ja baarides, mis ei asu kaubanduskeskustes, saab kohapeal süüa kuni kella 22ni.
Pärast kella 22 on neis lubatud ainult kaasamüük või kullerteenus.
Söögikohad ja baarid, mis asuvad küll kaubanduskeskuse juures, kuid millele on ligipääs ka tänavalt, võivad olla avatud kella 22ni.
Kaubanduskeskustes asuvates söögikohtades ja baarides on lubatud ainult kaasamüük või kullerteenus.
Jah, eraldiseisvad poed, näiteks ehituspoed, aianduspoed jm võivad olla lahti.
Ka eraldiseisvad kaubanduspinnad võivad olla lahti.
Ei, kaubanduskeskustes olevad söögikohad tohivad olla avatud üksnes toidu kaasamüügiks. Kohapeal toidu tarbimine ei ole lubatud. Restoranid-baarid-kohvikud ehk toitlustusasutused, mis asuvad küll kaubanduskeskuse juures, kuid millele on ligipääs ka tänavalt, võivad olla avatud kella 22ni, nagu ka eraldiasuvad toitlustusasutused.
Jah. Kaubanduskeskuste sulgemise eesmärk ei ole piirata poodides müüdava kauba sortimenti, vaid rahvarohketes kohtades koosviibimist. Kui toidupoes müüakse ka muud kaupa, saab jätkata kogu sortimendi müüki. Näiteks riided, kosmeetika, köögitarbed, pesuvahendid jne.
Kaubanduskeskuste üldkasutatavad ruumid, mis on vajalikud toidupoodi, apteeki või teistesse erandite alla kuuluvatesse kohtadesse minemiseks, peavad olema lahti.
Kaubanduskeskuses olevad söögikohad võivad olla avatud üksnes toidu kaasamüügiks. Kohapeal toidu tarbimine ei ole lubatud. Kaubanduskeskusest väljaspool viibivad toidukohad võivad olla lahti kuni 22, sh on lubatud toidu tarbimine kohapeal. Pärast kella 22 võivad söögikohad müüa ainult kaasa ostmiseks (nii inimestele, kui nt toidu kojuveoteenuse osutajatele).
Nii tavainimesed kui toidukullerid võivad pärast kella 22 osta toitu kaasa ja osutada kojuveoteenust.
Pitsarestoranid on samuti toitlustusasutused ja kehtivad samad reeglid – ostukeskustes on lubatud vaid kaasaost. Väljaspool ostukeskust asuv restoran võib olla avatud kuni kella 22ni ja sealt edasi on lubatud vaid kaasaost/kullerteenus.
Kohvikute töö on reguleeritud sarnaselt kõigile teistele toitlustusasutustele – ostukeskustes on lubatud vaid kaasaost, väljapool ostukeskusi asuvad kohvikud võivad olla lahti kuni kella 22ni ning pärast seda on lubatud vaid kaasaost/kullerteenus.
Kaubanduskeskuses asuv pood (ja ka toitlustusasutus) saab jääda avatuks, kui poodi on tänavalt või parklast eraldi sissepääs ning poodi pääsemiseks ei ole vaja läbida üldkasutatavaid ruume. Kaubanduskeskuses olev uks tuleb sellisel juhul hoida suletuna.
Toidukaupluse määratluse alla läheb pood või müügilett, kus müüakse toidukaupa. Ja seda sõltumata müügisaali suurusest. Näiteks Biomarket, Juustukuningad, Matsimoka jms võivad kaubanduskeskustes lahti jääda.
Toitlustusettevõtete puhul kehtib kauplustega sama põhimõte. Kui toidukohal on keskuse sissepääsust eraldi sissepääs tänavalt või on sinna võimalik siseneda keskuse üldkasutatavat ruumi läbimata (nt parklast), siis on tegemist kaubanduskeskusest eraldi oleva söögikohaga, mis võib olla avatud kuni kella 22-ni toidu tarbimiseks kohapeal. Pärast kella 22 saab söögikoht olla avatud vaid kaasamüügiks. Seejuures peab olema tagatud, et kohapeal söömisel-joomisel on kliendid üksteisest vähemalt 2 meetri kaugusel.
Kaubanduskeskuses asuv loomapood võib jääda lahti, kui sinna pääseb eraldi sissepääsu kaudu tänavalt või parklast. Kui loomapoes on loomi, keda peab hooldama, siis omanikud ja poe töötajad võivad käia. Loomatoidupood on ikkagi loomapood ja ei kuulu toidupoodide hulka sõltumata sellest, kas seal müüakse ainult krõbuskeid ja pasteeti, või ka loomi. Loomaomanikel tuleks leida pood, kus on eraldi sissepääs tänavalt, või tellida oma lemmiku toit e-poest. Eraldi asuvad loomapoed võivad lahti jääda.
Alkoholipood on seaduse mõttes toidupood ning võib olla avatud.
Jah, kui keskuses on alla kolme kaupluse/teeninduskoha, siis võib see lahti jääda.
Kaubanduskeskuste üldkasutatavad ruumid, mis on vajalikud toidupoodi, apteeki või teistesse erandite alla kuuluvatesse kohtadesse minemiseks, peavad olema lahti. Terviseamet soovitab ka WC-d mitte sulgeda – soovitatakse tõhustada WC ruumide koristust ja desinfitseerimist, võimalusel paigalda kätepesu juhendid. Soovitame tutvuda ka juhendiga Terviseameti kodulehel.
Kui kaubanduskeskus ehitab vaheseina, mis võimaldab kauplusesse/teenindusettevõttesse vaid väljast tänavalt sissepääsu, võib see kaubandusettevõte jääda avatuks.
Jah, toidupoodides peavad nii sisse- kui väljapääsude juures olema desinfitseerimisvahendid. Terviseamet soovitab pöörduda vabariigi valitsuse töörühma poole, mis tegeleb isikukaitse- ja desinfitseerimisvahendite hankimisega ja mida juhib riigihalduse minister Jaak Aab.
Hetkel ei ole plaanis piirata rehvivahetuskohtade ja autotöökodade tööd. Nendele kehtivad endiselt samad nõuded, mis teistele ettevõtetele. Ettevõtted peavad tagama piisava isikukaitsevahendite ja antiseptikute kasutamise, piisava puhastuse ja tuulutuse klientide vahel. Ühtlasi peab ettevõte jälgima, et kliendid ega ka klienditeenindajad ei ole haigussümptomitega, inimeste arv teeninduse ruumides peab olema viidud miinimumini ja tagatud peab olema klientide piisav eraldatus. Ka Maanteeamet teatas, et naastrehvide vahetamisega ei pea kiirustama, kuna aprillis on oodata muutlikku ilma ning temperatuur võib langeda miinuskraadideni. Suverehvidele üleminekuaeg on Eestis paindlik ja politsei aprillis kindlasti kellelegi naastrehvidega sõitmise eest trahvi ei tee.
Väljaspool kaubanduskeskusi asuvad poed jäävad avatuks. Kaubanduskeskuses asuv pood saab jääda avatuks, kui poodi on tänavalt või parklast eraldi sissepääs ning poodi pääsemiseks ei ole vaja läbida üldkasutatavaid ruume.
Väljaspool kaubanduskeskusi asuvad ilusalongid võivad jääda avatuks, kui neis järgitakse Terviseameti soovitusi
Väljaspool kaubanduskeskusi asuvad poed jäävad avatuks. Kaubanduskeskuses asuv pood saab jääda avatuks, kui poodi on tänavalt või parklast eraldi sissepääs ning poodi pääsemiseks ei ole vaja läbida üldkasutatavaid ruume. Nii on tavaliselt paljude ehitus-, mööbli- ja ka nt aianduspoodide puhul.
Ettevõtjatega suhtlemine toimub läbi erialaliitude – Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Kaupmeeste Liit, Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtete Assotsiatsioon jne. Lisaks toimub teavitus läbi meedia. Turu müügipindade rentnikke peab teavitama turu omanik.
Kaubandustegevuse seaduse § 21 lõike 3 alusel teeb riiklikku järelevalvet kaupleja tegevuskohale sätestatud nõuete täitmise üle oma haldusterritooriumil valla- või linnavalitsus. Politsei- ja piirivalveametile on antud korraldusega ülesanne teha järelevalvet 2-meetrise vahemaa piirangu järgimise üle, s.o inimeste käitumise üle.
Loodame, et inimesed mõistavad vajadust käituda vastutustundlikult, et viiruse levikut inimeselt inimesele tõkestada. Politseinikud koos partneritega patrullivad avalikes kohtades pidevalt ning rikkumisi nähes juhivad inimeste tähelepanu kehtivale korrale. Lisainfo nõuete kohta: www.kriis.ee.
Kui keegi märkab, et piiranguid rikutakse, tuleb sellest teada anda kohalikule omavalitsusele, otse kohalikule politseile, munitsipaalpolitseile, turvaettevõttele või helistada 112. Eelkõige on politsei ülesanne inimesi korrale kutsuda ning kehtivatele nõuetele viidata. Kui korrale kutsumine ei aita, on võimalik määrata sunniraha 2000 eurot.
Kui keegi märkab, et piiranguid rikutakse, tuleb sellest teada anda kohalikule omavalitsusele, otse kohalikule politseile, munitsipaalpolitseile, turvaettevõttele või helistada 112. Eelkõige on politsei ülesanne inimesi korrale kutsuda ning kehtivatele nõuetele viidata. Kui korrale kutsumine ei aita, on võimalik määrata sunniraha 2000 eurot.
Meetmed vaadatakse üle hiljemalt iga kahe nädala järel, et hinnata nende mõju viiruse leviku tõkestamiseks.
Täiendavad liikumispiirangud turgudele ei laiene. Müüjad peavad järgima Terviseameti nõudeid ja tagama piisava isikukaitsevahendite kasutamise ja piisava puhastuse ning jälgima, et müüja ja kliendid ei oleks haigussümptomitega. Kliendid peavad hoidma omavahel 2-meetrist vahet.
Kaubanduskeskustes saavad tööd jätkata toidupoed, apteegid, kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel (sh ka prilli- ja optikapoed), pangakontorid, telekommunikatsiooniettevõtete müügikohad, postkontorid ja pakiautomaadid ning toitlustusasutused, kus ei toimu toidu kohapeal tarbimist, vaid toimub üksnes toidu kaasamüük.
Loodame, et inimesed mõistavad vajadust käituda vastutustundlikult, et viiruse levikut inimeselt inimesele tõkestada. Poeomanik saab siinkohal jälgida poodi sisenevate inimeste arvu ning seda vajadusel piirata, lisaks on võimalik oma klientidele sellekohaseid meeldetuletusi teha.
Tankla poe-osa saab olla avatud 24/7, kohvikuosa tuleb kell 22 kohapealseks tarbimiseks sulgeda, lubatud on vaid kaasaost ja kullervedu.
Kui kinnises turuhoones müüakse toidukaupa, siis võib see olla avatud. Seda eeldusel, et kauplejad tagavad külastajatele desinfitseerimisvahendid ning oma pindade piisava puhastuse. Kehtib üldine piirang, mille kohaselt peavad inimesed hoidma omavahel 2-meetrist distantsi. Kui kinnises turuhoones on müügil ka riided, siis vastab turuhoone kaubanduskeskuse tunnustele (palju erinevat liiki müüjaid) ning see tuleb sulgeda.
Järgida tuleb üldisi nõudeid tööandjatele – tagada tööpindade piisav puhastus, jälgida töötajate tervist, võimaldada regulaarset kätepesu või käte desinfitseerimist, korraldada töö nii, et töötajad puutuksid kokku minimaalselt. Täpsem juhend Veterinaar- ja Toiduameti kodulehel.
Ei. Lisaks alkoholile muudavad desinfitseerimisvahendi tõhusaks ka mitmed teised komponendid, mis aeglustavad toote aurustumist pinnalt või parandavad pinna märgumist. Sellega saavutatakse viiruse vastaseks toimeks vajalik üheminutiline kontaktaeg. Etanool üksi ei pruugi bakterit või viirust tappa, sest see aurustub liiga kiiresti. Etanooli kasutamine desinfitseerimisvahendina võib vähendada haigustekitaja aktiivsust, kuid selle tulemusel võib tekkida ka etanooli suhtes resistentne haigustekitaja. Kokkuvõtlikult võib öelda, et registreerimata ja kontrollimata desinfitseerimisvahenditel ei pruugi olla tegelikke desinfitseerivaid omadusi ning seetõttu ei pruugi need kasutajat kaitsta.
Kaubanduskeskuses olevatesse kauplustesse on poe omanikel ja töötajatel lubatud minna, st nad saavad teha inventuuri, panna kokku e-poe tellimusi jms.
Tänavakaubandus on lubatud, kuid järgida tuleb Terviseameti juhiseid – tuleb tagada kõigi pindade piisav puhastus, tuleb jälgida, et kliendid ega ka klienditeenindajad ei oleks haigussümptomitega, poes/leti ääres viibivate inimeste arv tuleb piirata miinimumini ja tagada klientide eraldatus, et oleks võimalik järgida 2-meetrise vahemaa nõuet.
Eriolukord
Eriolukord kuulutatakse välja juhul, kui:
Valitsuse eesmärk:
Kõige olulisemad meetmed, mida koroonakriisi puhul eriolukord juurde annab, on võimalus:
Selleks, et aidata kaasa viiruse leviku tõkestamisele, on oluline järgida valitsuse ja teiste ametkondade korraldusi. Valitsus otsustas keelata avalikud kogunemised ja viia koolid kaugõppele, kehtestas sanitaarkontrolli piiridel ning sulges kultuuri- ja spordiasutused 1. maini 2020.
Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Alates 27. märtsist on eriolukorra juhi korraldusel suletud kaubanduskeskused, avatuks jäävad seal toidupoed, apteegid, telekommunikatsiooni ettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakuautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel. Söögikohtades on lubatud vaid toidu kaasamüük.
Teistes poodides tuleb järgida põhimõtet, et liigutakse koos, kas üksi või kahekesi ning hoitakse vähemalt 2-meetrist vahet. Sisse- ja väljapääsude juures tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu. Poed peavad tagama nimetatud reegli täitmise. Söögikohad, baarid ja teised lõbustusasutused tuleb õhtul kella 22st sulgeda, v.a toidu kaasamüük ja toidu kojuvedu.
Suletud on ka meelelahutuskohad/lõbustuskohad (näiteks keegel, piljard, vesipiibukohvikud, bowling, täiskasvanute klubid).
Kõigepealt saad infot käesolevast KKKst, mis on sündinud erinevate ametkondade koostöös ja uueneb iga päev. Teiseks siinsamas lehel näed ka vestlusrobotit nimega Suve, kellelt saad erinevaid eriolukorraga seonduvaid küsimusi küsida ja kes loodetavasti oskab neist suurele osale vastata. Hetkel oskab vestlusrobot vastata eesti- ja inglisekeelsetele küsimustele. Tegutseme selle nimel, et peagi oleks robot võimeline ka vene keeles suhtlema. Suve põhineb tehisintellektil ja talle on õpetatud vastama käesolevate korduma kippuvate küsimuste põhjal. Automaatse vestlusroboti Suve idee sai teoks tänu Eesti iduettevõtluskogukonna, Garage48 ja Accelerate Estonia korraldatud häkatonile Hack the Crisis.
Uue infotelefonina alustas 16. märtsil tööd Häirekeskuse infotelefon 1247 (välismaalt helistades +372 600 1247), mis jagab informatsiooni koroonaviiruse leviku ja eriolukorraga seotud küsimustes. Telefon töötab ööpäevaringselt kolmes keeles (eesti, vene, inglise) ja on helistajatele tasuta. Sellelt numbrilt ei saa meditsiinialast konsultatsiooni. Meditsiinialaseks konsultatsiooniks tuleks endiselt valida number 1220, kus kõnele vastavad meditsiinilise väljaõppega inimesed.
Viiruse levik on keeruline nähtus, millel on mõju paljudele Eesti eluvaldkondadele. Sellega tegelemine nõuab suurt tähelepanu.
Esmalt on oluline tagada viiruse levikuga seotud rahvatervisega seotud olukordade efektiivne lahendamine. Samuti on vajalik leevendada probleeme, mida viiruse levik majandusele kaasa toob. Viiruse levikuga kaasnevad kahjud peavad olema võimalikult väikesed.
Vastutustundlikult käitudes kaitseme iseend, oma lähedasi ning eriti eakaid ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesi ning kroonilisi haigusi põdevaid inimesi, kellele viirus võib mõjuda kõige ohtlikumalt.
Valitsus tänab kõiki inimesi, asutusi ja organisatsioone, kes valitsuse juhiseid täitma on asunud ning riigile ja oma lähedastele viiruse leviku piiramisel abi pakuvad. Valitsus töötab välja lahendusi, et kaugtöö ja asutuste ajutise sulgemise mõju majandusele oleks võimalikult pehme.
Neljapäeval, 12. märtsil moodustas valitsus koroonaviiruse levikuga seotud sündmuste ning rahvatervise ja majanduse probleemide lahendamisega tegeleva valitsuskomisjoni.
Valitsuskomisjoni ülesanne on tagada viiruse levikuga seotud olukordade lahendamine ning korraldada riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutuste sellealast koostööd ja koordineerida ressursside ja võimete kasutamist.
Komisjonil on õigus anda täidesaatva riigivõimu asutustele ülesandeid ning saada neilt teavet ülesannete täitmise kohta.
Komisjoni tegevust juhib peaminister. Komisjoni liikmed on: justiitsminister, majandus- ja taristuminister, rahandusminister, siseminister, sotsiaalminister, välisminister, haridus- ja teadusminister, kaitseminister ning riigisekretär. Vajaduse korral kaasab komisjon oma töösse täiendavaid liikmeid.
Senine ametkondadeülene töörühm, mida juhtis sotsiaalminister, andis töö üle valitsuskomisjoni abistavale meeskonnale, kuhu kuuluvad asjaomaste ministeeriumite ja ametite esindajad.
Valitsuskomisjon hakkab koos käima kolm korda nädalas: esmaspäeval, kolmapäeval ning neljapäeval. Neljapäeviti pärast valitsuse istungit hakkab komisjoni töö toimuma laiendatult ning sellest võtavad osa kõik valitsuse liikmed.
Eriolukorra valitsuskomisjon kutsus 20. märtsil kokku teadusnõukoja, mis kogub ja analüüsib valitsuskomisjonile ekspertinfot. Muu hulgas hinnatakse, milline on täna kehtivate piirangute mõju viiruse leviku takistamiseks ja tõrjeks. COVID-19 tõrje teadusnõukoja juhiks kinnitati Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor Irja Lutsar. Nõukoja liikmed on Tervise Arengu Instituudi teadussekretär Kristi Rüütel, Põhja-Eesti regionaalhaigla ülemarst ja Tartu Ülikooli kirurgiliste haiguste professor Peep Talving, Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonhaiguste arst Pilleriin Soodla ja Tartu Ülikooli rakendusviroloogia uurija-professor Andres Merits.
Rahandusministri majandustöörühm jätkab tööd. Töögruppi kuuluvad lisaks rahandusministrile majandus- ja taristuminister Taavi Aas, väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu, Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik, lisaks eksperdid rahandusministeeriumist, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist, Riigikantseleist ja Eesti Pangast. Tööhõive küsimusega seonduvalt võtab töörümast osa sotsiaalminister Tanel Kiik.
Riik valmistab ette majandusmeetmeid, millega toetada raskustes ettevõtteid. Lühiajalise meetmete paketi sisust saad lähemalt lugeda rubriigis „majandus, ettevõtlus“.
Kohalikud omavalitsused saavad infot vabariigi valitsuse otsuste ja nende rakendamise kohta regionaalsetest kriisikomisjonidest. Samuti on info kohaliku omavalitsusega seotud erinevate teemade kohta saadaval rahandusministeeriumi veebilehel: https://www.rahandusministeerium.ee/et/koroonaviiruse-korduma-kippuvad-kusimused .
Inimeste tervise kaitseks on valitsus keelanud eriolukorras korraldada avalikke kogunemisi, sh avalikke koosolekuid ja avalikke üritusi. Seetõttu soovitame ka volikogu ja valitsuse istungite, volikogu komisjonide istungite või muude kohalike omavalitsuste töövormide puhul vältida eriolukorra ajal füüsilisi kogunemisi.
Soovitame kohalikel omavalitsustel rakendada volikogu, valitsuse ja komisjonide istungite pidamisel elektroonilisi töövorme. Samuti saavad omavalitsused kaaluda võimalikult suures ulatuses kohalikes omavalitsustes kaugtöö tegemise võimalust.
Kohalikel omavalitsustel on võimalik valida oma töö korraldamiseks vajalikud töövormid. Näiteks otsustada viia volikogu ja valitsuse istungeid läbi elektrooniliselt, kuulutada volikogu istung haiguste leviku tõkestamiseks kinniseks. Samuti on kohalikel omavalitsustel võimalik otsustada volikogu istungite ärajätmine märtsikuus, kui see on vajalik ja võimalik. Seda vaid juhul, kui seeläbi ei teki olukorda, kus näiteks valla- või linnaeelarve jääks kolme kuu jooksul eelarveaasta algusest arvates vastu võtmata ning seetõttu muutuks volikogu tegutsemisvõimetuks.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus (KOKS) ei sisalda piirangut volikogu istungite pidamiseks elektrooniliselt, kas infosüsteemi VOLIS, Skype’i või mõne muu rakenduse kaudu.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse kohaselt peavad volikogu istungid olema avalikud. Elektroonilise istungi pidamisel saab avalikustamise nõude täita ka sellega, kui osalised on pildi ja häälega tuvastatavad (nt Skype’is) ning istungist toimub reaalajas n-ö ülekanne.
Volikogul on õigus kuulutada istungi küsimuse arutelu osas kinniseks, kui selle poolt hääletab vähemalt kaks korda enam volikogu liikmeid kui vastu, või kui küsimust puudutavate andmete avalikustamine on seadusega keelatud või piiratud. Sel juhul avalikku ülekannet istungist tegema ei pea.
Volikogu istungite läbiviimise täpsem kord nähakse ette iga volikogu töökorraga. Isegi kui volikogu töökorras ei ole ette nähtud võimalust volikogu istungeid elektrooniliselt läbi viia, kuid kui riigis kehtestatud eriolukord või jooksvad olulised KOV küsimused tingivad volikogu istungite läbiviimise vajaduse, siis erandkorras saab volikogu istungi elektrooniliselt pidada ka ilma vastava volikogu töökorrast tuleneva volituseta.
Lisainfot leiate omavalitsuste portaalist:[omavalitsus.fin.ee/korduma-kippuvad-kusimused-kovide-tookorraldus-eriolukorras/].
Eriolukorras KOKSi rakendamisega seonduvate küsimuste osas saab täpsemat infot kirjutades meilile repo@fin.ee.
Eriolukorra tingimustes planeeringute menetlemise kohta info leiab portaalist planeerimine.ee.
Eriolukorda käsitlevad õigusaktid avaldatakse Riigi Teataja veebi http://www.riigiteataja.ee/ avalehel, kus kõik õigusaktid on otselinkidena kättesaadavad. Vabariigi Valitsuse aktid ja eriolukorra juhi korraldused avaldatakse kohe, kui need on riigikantseleist esitatud, muudatuste korral ajakohases ja kehtivas sõnastuses. Uuemate aktide lihtsamaks eristamiseks on nende juures märge „Uus“. Iga uue eriolukorda käsitleva õigusakti avaldamisel antakse sellest teada ka Riigi Teataja Facebooki lehel.
Kõik õigusaktid tõlgitakse vene ja inglise keelde. Venekeelseid õigusakte saab lugeda lehelt Чрезвычайное положение ja ingliskeelseid lehelt Emergency Situation.
Nii eestikeelseid akte kui ka tõlkeid uuendatakse pidevalt. Muudatused avaldaks ajakohases seisus tervikteksti uues sõnastuses.
Lisainfot saab küsida e-posti aadressil ert@riigiteataja.ee.
Ei, Eesti kaitseb ka eriolukorras põhiõigusi ega peata Euroopa Inimõiguste konverentsioonis ette nähtud õiguste tagamist, vaid me täidame korrektselt oma teavitamiskohustusi. 20. märtsil teavitas Eesti Euroopa Nõukogu eriolukorra lahendamiseks kehtestatud piirangutest. Teatavasti kuulutas Vabariigi valitsus 12. märtsil seoses koroonaviiruse pandeemilise levikuga maailmas ja viiruse Eesti-sisese leviku laienemisega riigis välja eriolukorra, mis kehtib 1. maini 2020. Sellega seoses on Eestis piiratud riigisisest ja riigipiiriülest liikumist, muudetud hariduse andmise korda ja kohtukorraldust, seatud piirangud suhtlusele jne. Tegemist on olukorraga, mis vastab Euroopa Inimõiguste konventsiooni artiklis 15 nimetatud hädaolukorrale, mistõttu Eesti teavitas Euroopa Nõukogu enda astutud sammudest. Samuti informeeriti sellest, et Eesti jätkab rahvusvaheliste inimõiguste, sealhulgas Euroopa inimõiguste konventsiooni täitmist. Teavitus tagas selle, et hilisemate võimalike kohtuvaidluste osas on Euroopa Inimõiguste Kohus teadlik Eestis kehtestatud eritingimustest (näiteks kogunemisvabaduse piiramistest) ning lähtub samadest alustest, mis Eesti kohtud.
Eriolukorra meetmete rakendamine ja Euroopa Nõukogu teavitamine ei vabasta Eestit põhiõiguste järgimisest. Me oleme demokraatlik riik ja seda eriolukord ei muuda. Ka kõik eriolukorras võetud meetmed peavad olema põhjendatud ja proportsionaalsed. Eesti riik järgib ka eriolukorras kehtivaid seadusi ning tagab isikute põhiõiguste kaitse.
Viide teavitusele: https://vm.ee/et/uudised/eesti-suursaadik-teavitas-euroopa-noukogu-eestis-rakendatud-eriolukorra-meetmetest.
Koroonaviirus, selle ennetamine, tunnused ja levimisviis
Koroonaviirusest tingitud eriolukorraga seotud küsimustele on võimalik ööpäevaringselt saada vastuseid häirekeskuse infotelefonilt 1247, mis on tasuta.
Kõige tõenäolisemalt on uus koroonaviirus SARS-CoV-2 loomset päritolu, kuid uuringud tekitaja algallika ja ülekande viiside kinnitamiseks veel käivad.
Lisaks koroonaviirusele levib praegusel aastaajal gripp, mis on teadupärast hooajaline haigus. Seetõttu on oluline teha vahet koroonaviirusel (COVID-19) ning gripil. Kuigi COVID-19 kohta on veel väga palju teadmata faktoreid, saab võrrelda kahe haiguse peamisi tegureid.
Sümptomid USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskused (Centers for Disease Control and Prevention) on välja toonud peamised nimetatud haiguste sümptomid: Gripp – palavik, köha, kurguvalu, lihasvalu, peavalu, tilkuv või kinnine nina, väsimus, mõnikord oksendamine või kõhulahtisus. Koroonaviirus – palavik, köha, hingamisraskused. Gripi sümptomid avalduvad äkitselt. Enamik grippi haigestunuid terveneb vähem kui kahe nädala jooksul. Mõnedel haigestunutel (nt USA-s sel hooajal 1% haigestunutel) põhjustab gripp tõsiseid tüsistusi, sh kopsupõletikku. Gripihaigestumus on igal aastal väga sarnane. COVID-19 sümptomid ei ole senini täiesti selged. Samuti ei ole veel teada, kui tõsiselt need sümptomid võivad avalduda või kui paljudel COVID-19 viirusega nakatunud inimestel on ainult väga kerged sümptomid või puuduvad need üldse. Enamik COVID-19 nakkuse juhtumid ei ole rasked.
Nakatumine Koroonaviirus on gripist nakkavam. Iga COVID-19 viirusega nakatanud inimene nakatab keskmiselt 2,2 inimest. Samas iga gripi viirusega nakatanu inimene nakatab keskmiselt 1,3 tervet inimest.
Haigestumus Koroonaviirusesse või grippi nakatumise korral on kõrgeim oht haigestuda inimestel, kes on vanemad kui 60 a, kellel on nõrgenenud immuunsussüsteem ja/või kroonilised haigused. Iga kaasnev haigus tõstab haigestumise riski. Gripp on palju ohtlikum lastel, eriti väga noortel, kes võivad raskelt haigestuda. Koroonaviirusesse nakatunud lastel on tavaliselt kerged sümptomid või need puuduvad. Gripp on eriti ohtlik rasedatele, kes võivad raskelt haigestuda. Ei ole teada, kas COVID-19 kujutab rasedatele tõsist ohtu. COVID-19-sse haigestunud patsientidest 83-98% tekib palavik, 76-82% kuiv köha ja 11-44% väsimus või lihasvalu. Vähem esinevad COVID-19 sümptomid on peavalu, kurguvalu, kõhuvalu ja kõhulahtisus. Hiina haiguste kontrolli ja kaitse keskuse (Chinese Center for Disease Control and Protection) andmetel olid COVID-19 haigusjuhtudest 81% kerged (sh sümptomiteta juhud), 14% mõõdukad kuni rasked ning 5% kriitilised. Kriitiliste juhtumite puhul ilmnes patsientidel hingamispuudulikkus, septiline šokk ja mitmete elundite talitlushäired või -puudulikkus. On andmeid, et teisel haigusnädalal võib seisund halveneda ja seetõttu tuleb inimestel oma seisundit hoolega jälgida ja püsida kogu haiguse kestuse aja kodusel ravil.
Suremus COVID-19 suremus varieerub regiooniti ning sõltub vanusest ja muudest teguritest. Hiina haiguste kontrolli ja kaitse keskuse andmetel oli Hubei provintsis COVID-19 suremus 2,9%, muudes Hiina provintsides 0,4%. Kõige enam on ohustatud vanemaealised – üle 80 a suremus oli 15%, 70-79a 8%, 60-69a 4%, 50-59a 1%, 40-49a 0,4%, 10-39a 0,2% ning mitte ühtegi surma ei täheldatud alla 9a laste seas. Kuigi COVID-19 suremus ei ole täpselt teada, näitavad enamus uuringud, et see on suurem gripi suremusest.
Ravi Grippi suremus oleks kõrgem, kui ei oleks ravi ja vaktsineerimist. Gripi raviks on mitu retseptiravimit, mis toimivad kõige paremini, kui neid võetakse ühe või kahe päeva jooksul pärast sümptomite ilmnemist. Samuti on ravimeid, mida antakse gripi ennetamiseks inimestele, kes on viirusekandjaga kokku puutunud. Lisaks on gripi vastu on olemas laialdaselt kättesaadavad vaktsiinid, mis tekitavad teatud immuunsuse. COVID-19 jaoks ei ole kindlat ravi ega ühtegi heakskiidetud viirusevastast ravimit (mitu on testimisel). Arstid saavad seega soovitada tavapäraseid abinõusid: puhata, võtta valu vähendamiseks ja palaviku langetamiseks mõeldud ravimeid ning tarbida dehüdratsiooni vältimiseks vedelikke. COVID-19 vastu ei ole veel vaktsiini, kuid võib eeldada, et pärast haiguse läbipõdemist tekib teatud ajaks immuunsus, aga ei ole teada kui kauaks.
Vältimine USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskused soovitavad igasuguste gripilaadsete viiruste, sh COVID-19, vältimiseks pesta käsi seebiga vähemalt 20 sekundit, vältida pesemata käte puhul kontakti näopiirkondadega, vältida kontakti haigete inimestega, haigestumise puhul viibida kodus ning desinfitseerida sageli pindu ja esemeid, millega ollakse igapäevaselt kontaktis.
Hooajalisus Gripi puhul täheldatakse mustrit, et haiguse levik väheneb kevadel ning naaseb sügisel ilma külmenedes. Ei ole teada, kas ja kuidas ilm COVID-19 viirust mõjutab. Isegi kui COVID-19 viiruse levik kevadel väheneb, võib see sügisel naasta.
Riskigruppide hoidmisest ja viiruse leviku piiramisest on TAI hiljuti kirjutanud ka: https://www.tai.ee/et/instituut/pressile/uudised/4703-miks-tuleb-vanemaid-ja-krooniliste-haigustega-inimesi-eriti-hoolsalt-kaitstahttps://www.tai.ee/et/instituut/pressile/uudised/4702-tai-vanemteadur-kristi-rueuetel-igaueks-saab-panustada-viiruse-leviku-piiramisele
COVID-19 sümptomid on mittespetsiifilised ja nende raskusaste võib olla erinev. Haigus võib kulgeda ilma haigustunnusteta, aga samas võib esineda ka raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvate inimeste puhul võib haigus halvimal juhul ka surmaga.
Kõige sagedamini esinevateks sümptomiteks on:
Enamikel koroonaviirusesse nakatunutest kulgeb haigus kergelt ja nad paranevad.
Meenutame, et viiruse riskirühma kuuluvad vanemealised ja krooniliste haigustega inimesed, kellel esinevad sagedamini rasked haigusvormid.
COVID-19 sümptomid on mittespetsiifilised ja nende raskusaste võib olla erinev. Haigus võib kulgeda ilma haigustunnusteta, aga samas võib esineda ka raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvate inimeste puhul võib haigus halvimal juhul ka surmaga.
Enamikel koroonaviirusesse nakatunutest kulgeb haigus kergelt ja nad paranevad. Meenutame, et viiruse riskirühma kuuluvad vanemaealised ja krooniliste haigustega inimesed, kellel esinevad sagedamini rasked haigusvormid.
Kui puutusid kokku mõne koroonaviirusesse nakatunuga, siis jälgi oma tervist 14 päeva jooksul ning palaviku 38°C, köha või hingamisraskuste tekkimisel helistage arstile ja teavitage teda tervislikust seisundist.
Täpsemad juhised http://www.koroonaviirus.ee.
Kui inimene kahtlustab, et on nakatunud COVID-19-sse, siis tuleb tal helistada oma perearstile. Kui perearsti ei ole võimalik kätte saada, siis on võimalik helistada perearsti nõuandetelefonile 1220. Samuti on soovitav proovida veebis hindamiskeskkonda Koroonatest.ee, selle abil saavad inimesed lihtsatele küsimustele vastates suunise, kuidas neil oleks mõistlik mure korral edasi käituda.
Haiguskahtluse korral tuleks 14 päeva jooksul jälgida enda tervist. Haigusnähtude ilmnedes (peamiselt köha, palavik) tuleb võtta ühendust oma perearsti või perearsti nõuandeliini telefonil 1220.
Raskes seisus haigestunul tuleks kutsuda kiirabi. Sealjuures tuleb tervishoiutöötajat teavitada välismaal viibimisest ja/või COVID-19 nakatunuga kokkupuutest.
Jah 19. märtsist saab kasutada enesehindamiskeskkonda Koroonatest.ee, mis lihtsatele küsimustele antud vastuste kaudu aitab hinnata inimese nakatumisriski koroonaviirusesse. Küsimustele vastates saab keskkonna kasutaja edasised soovitused, kuidas tema olukorras käituda tuleks.
Veebilahendus sündis 13.-15. märtsini toimunud Garage48 ja Accelerate Estonia korraldatud hackathonil, mille eesmärk oli arendada lahendusi, mis toetavad koroonaviiruse levikust tekkinud olukorda leevendada. Ühe lahendusena töötati välja veebipõhine hindamisküsimustik, selle loojaks on Idufirma Montonio Finance, kes teeb keskkonna asjus koostööd Sotsiaalministeeriumi ja Terviseametiga.
Koroonaviiruse nakkus võib kulgeda raskemalt vanematel, üle 60-aastastel, või kroonilisi haiguseid põdevatel inimestel. Nende organism võib immuunsüsteemi funktsiooni languse tõttu olla nõrgem ning nakatudes võib haigus kulgeda raskemini.
Kroonilised haigused on näiteks diabeet, südamepuudulikkus, kõrge vererõhk, kasvajad, astma jm kroonilised kopsuhaigused, kroonilised neeru- ja maksahaigused, immuunpuudulikkus.
Koroonaviirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil haige inimesega. Arvestades vanemaealiste ja krooniliste haigete nõrgemat immuunsust ning viiruse peamist levimise viisi, on väga vajalik vältida nendega kontakte nii palju kui võimalik.
Vanavanemate juurde hoiule ei ole soovitav viia ka terveid lapsi, sest kui nad peaksid haigestuma, on vanavanemad suures riskis.
Praeguste teadmiste kohasel ei ole rasedate naiste risk koroonaviirusesse nakatuda suurem kui teistel ning haigestumisel ei põe nad raskemini. Ei ole ka teada, et viirus leviks emalt veel sündimata lapsele või sünnituse ajal. Rasedatele kehtivad samad juhised, kui teistelegi nii nakatumise vältimiseks ja ka haigestumise korral.
Pärnu Haiglas on 6 inimest, neist 5 seisund on stabiilne ja 1 kriitiline. Ida-Tallinna Keskhaiglas on 2 inimest ja mõlemad on stabiilses seisundis. Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on 3 inimest, kõik kriitilises seisundis. Tartu Ülikooli Kliinikumis on ravil 7 inimest neist 2 seisund on kriitiline. Lääne-Tallinna Keskhaiglas viibib hetkel 14 inimest, nende kõigi seisund on stabiilne ja nad ei vaja intensiivravi. Ida-Viru Keskhaiglas on 2 inimest ja nende seisund on stabiilne. Haiglatest on välja kirjutatud 11 inimest. Surnud on 1 inimene. Eesti andmeid kuvava koroonakaardi leiab veebilehelt https://www.terviseamet.ee/koroonakaart (Internet Explorerit kasutades ei ole leht korrektselt kuvatud).
Nakatunut ehk positiivse proovi andnud inimest teavitatakse alati telefoni teel. Testi tulemust saab inimene kontrollida patsiendiportaalis http://www.digilugu.ee.
Terviseamet rõhutab, et hetkel on oluline kaitsta just vanemaealisi inimesi. nam kui 80 protsenti juhtudest põeb inimene viirust kergelt. Haiguse riskirühma moodustavad riskirühma kuuluvad vanemaealised ja kroonilisi haigusi põdevad inimesed, kellel haigus võib kulgeda raskemalt. Haigus levib piisknakkusena lähikontakti teel ja suudab pindadel elus püsida kuni 72 tundi. Maski kandmine on näidustatud tervishoiutöötajatel ja haigestunutel, ülejäänutel tuleb nakatumise vältimiseks pidada kinni hügieenireeglitest ja hoiduda rahvarohketest kohtadest.
Lisainfot koroonaviiruse kohta leiab aadressilt https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus.
Koroonaviirus kortermaja ventilatsioonisüsteemi kaudu ei levi. Kõige rohkem nakkust saadakse lähikontaktis piisknakkuse teel, kui piisad maanduvad teise inimese limaskestadele, näiteks ninna, suhu või silmadele. Nakatuda võib ka piiskadega saastatud pindade kaudu. Nakkuse võib saada näiteks puudutades ukselinki ja seejärel oma nägu.
Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (ECDC) andmete kohaselt ei ole praegu piisavalt usaldusväärseid tõendeid, et viirus võib levida ventilatsiooni kaudu. Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu dotsendi Hans Orru sõnutsi on nakatumise toimumiseks oluline ka sisse hingatav viirusosakeste hulk. Et saada vajalik kogus, peab olema ikkagi haigega lähikontaktis või viibima haigega koos väikeses suletud ruumis. Ent kogus, mis võiks kanduda ventilatsiooni süsteemide kaudu naabritelt teise isikuni, ei ole tavaolukorras piisav nakatumiseks.
Samas on alati oluline tagada piisav ruumide õhuvahetus, et vähendada viirusosakeste hulka nii haigestunud kui tervete inimeste ruumides. Selleks soovitame:
Koroonaviirus on küll võimeline kinnituma õhuaerosoolidele, kuid nende hulk väheneb õhus suhteliselt kiiresti. Lähtuvalt eelmisel nädalal ajakirjas New England Journal of Medicine ilmunud uuringust on kolme tunni möödudes SARS-CoV-2 viirusosakestest alles kuuendik.
Võimalusel peaks abikaasa jääma 14 päevaks koju.
Kui töökaaslasel tuvastati koroonaviirus, siis on soovitus ka teil püsida 14 päeva kodus.
Kui tehase töötajal ilmnevad sümptomid (koha, hingamisraskused või palavik), mis võivad viidata ägedale respiratoorsele nakkusele sh koroonaviirusele, siis peaks ta jääma viivitamatult koju ning võtma ühendust perearstiga, kes korraldab vajadusel testimise.
Teised töökollektiivi liikmed peaksid jälgima oma tervist ning sümptomite ilmnemisel samuti jääma koju ning kontakteeruma oma perearstiga. Enda ja teiste kaitsmiseks peaksid kõik töökollektiivi liikmed jälgima hügieeninõudeid ning pesema sageli käsi.
Ühiskonnaliikmetena peame me viiruse levikut tõkestama ning seda saab teha ainult üheskoos. Hoiame üksteist ja kui oleme haiged, ärme lähe tööle ega rahvarohketesse kohtadesse haigust levitama.
Kui meie lähikonnas on keegi haige, kuid ta arvab, et ei pea kodus end ravima, siis me saame tema tähelepanu juhtida sellele, et kõikidel inimestel ei ole raudne tervis ega korras immuunsus ning just sel põhjusel on oluline viiruse levikut tõkestada. Südametunnistus on parim sunnimeede. Kui see ei toimi, siis tuleb teadvustada, et eriolukorra juhi antud korralduse rikkumine on seaduse mõistes haldusrikkumine. Sama korraldus, millega kodus püsimise kohustus Eesti riigis kehtestati, näeb selle eiramise korral ette sunniraha 2000 eurot. Politsei loodab, et inimesed, kes Eestisse sisenevad, mõistavad kohustust kodus olla ning suhtuvad sellesse vastutustundlikult.
Politsei ja Piirivalveamet (PPA) saab teha kodus püsimise kohustuse tagamiseks pistelisi kontrolle, võttes inimesega otse ühendust. Samuti saab PPA nõude täitmist kontrollida tavapärase töö, nt liiklusjärelevalve käigus.
Kodus püsima pidav isik ei tohi kokku puutuda teiste inimestega, seega rahvarohkel terviserajal nakatunud inimene jalutama ei peaks. Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest.
Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Meil ei ole kehtestatud karantiini ja selliseid tõendeid ei väljastata. Inimene saab võtta haigestumise korral haiguslehe või hoolduslehe, kui peab hooldama haigestunud lähedast.
Inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast haigussümptomite avaldumist. Tervenemise üle otsustab perearst.
Töötajatel võiks võimaldada viibida kodus 14 päeva pärast kokkupuudet COVID-19 nakatunuga või pärast riskipiirkonnast naasmist. Arsti kaalutletud otsusel on võimalik saada haigusleht. Märtsist maini hüvitab riik töötaja esimesed kolm haiguspäeva kõikide töövõimetuslehtede puhul. Haiguslehe alusel maksavad tööandja (alates 4. päevast) ja haigekassa (alates 9. päevast) inimesele töövõimetushüvitist.
Juhul kui Eesti kindlustatule on väljastatud välisriigis haigestumist tõendav dokument (välisriigi arsti tõend), siis hüvitatakse see samamoodi haigekassa poolt. Välisriigi arsti kirjutatud haigestumist tõendav dokument tuleb esitada tööandjale, kes lisab tööandja tõendi ja esitab dokumendid Haigekassasse.
Kui Eesti Haigekassas kindlustatu vajab Euroopa Liidus ootamatult arstiabi, saab ta seda Euroopa ravikindlustuskaardi esitamisel võrdsetel tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Samuti hüvitab Haigekassa Euroopa Liidus tehtud ravikulud haiglaravi või arstivisiidi esitatud raviarvete alusel tavapärases korras. Väljaspool Euroopa Liitu tehtud tervishoiukulude hüvitamiseks tuleb inimesel pöörduda oma reisikindlustuse andja poole.
Kui inimene tuleb ohupiirkonnast ja kahtleb oma terviseseisundis, ent tal pole mingeid haigussümptomeid või kokkupuudet nakatunud inimestega, siis tuleks kontakteeruda oma tööandjaga ja vastaval kokkuleppel koju jääda või kaugtööd teha.
Kui tööandja otsustab töötajat mitte tööle lubada, siis ta peab ta säilitama töötajale 6 kuu keskmise töötasu seni, kuni töötaja on jälle tööle lubatud.
Juhul kui ruume ei ole võimalik tuulutada, tuleks desinfitseerimisvahendiga regulaarselt pindasid puhastada. Koroonaviirus ei levi ventilatsioonisüsteemi kaudu, vaid levib peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomuslikud sümptomid, eelkõige köha.
Viiruse leviku eelduseks on lähedane kontakt haige inimese kehavedelikega (verega, roojaga, uriiniga, süljega, spermaga). Kui COVID-19-sse nakatunud inimene köhib, aevastab või räägib satuvad õhku viirust sisaldavad piisakesed. Need viiruspiisakesed on üpris rasked ja seetõttu ei kandu õhus kuigi kaugele. Seni teadaolevalt võivad need kanduda maksimaalselt 2 meetri kaugusele. Nende raskuse tõttu ei ole ka tõenäoline, et viiruspiisakesed pindadelt õhuvoolu tõttu edasi kanduksid.
Viiruspiisakeste pindadel säilivus sõltub ümbritseva keskkonna õhutemperatuurist ja keskmisest niiskusest. Toatemperatuuril ehk 22–25 kraadi ja 40% suhtelise niiskuse juures säilib viirus kuni 4–5 päeva. Mida kõrgem on temperatuur ja suhteline niiskus, seda kiiremini viirus hävib.
Efektiivne meede pindadel oleva koroonaviiruse hävitamiseks on erinevad biotsiidid ehk mikroorganismide vastased lahused. Üks levinuimad on etanool. 70% etanooli sisaldusega lahus on piisav, et puhastada pinnad COVID-19 saastusest.
Uut tüüpi koroonaviirus COVID-19 ei levi välismaalt saabuvate kaupadega, seega võib internetist tellitud postipakke viirusesse nakatumist kartmata vastu võtta ja avada.
Testimine viiruse suhtes
Testimise põhimõtete järgimine on praeguses kriisis vajalik nii isikukaitsevahendite, laborivahendite kui ka tervishoiutöötajate ratsionaalseks kasutamiseks olukorras, kus tõsised tarnehäired on reaalsus. Peame tervishoiusüsteemi toimimise tagama ka pikemas perspektiivis ega tohi tekitada olukorda, kus kõik maskid ja kaitseriietus on ära kasutatud testimisteks ning neid ei jätku enam eesliinil töötavatele arstidele ja õdedele või operatsioonideks.
Testimise korraldus on praegu muutumas, anname selle kohta infot järk-järgult. Samuti vaadatakse olukorra muutumisel vajadusel üle arstidele antud juhiseid.
Haigestumisel või mistahes muu tervisemure korral inimese jaoks esmane kontakt perearst või perearsti nõuandeliin 1220.
Hetkel on kaheksas Eesti linnas avatud perearsti saatekirja alusel tasuta koroonaviiruse laiendatud testimine. Sõidukist testimise (drive-in) põhimõttel tegutsevad proovivõtukohad asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Kuressaares, Viljandis, Narvas, Paides ja Kohtla-Järvel. Haigestumisel peavad inimesed helistama oma perearstile, kes hindab patsiendi koroonaviiruse testimise vajadust vastavalt terviseameti protokollile.
Haigestumisel peavad inimesed helistama oma perearstile, kes hindab patsiendi koroonaviiruse testimise vajadust vastavalt terviseameti protokollile. Kui perearst peab testimist vajalikuks, siis vormistab ta digitaalse saatekirja. Saatekirja saanud patsiendile helistab seejärel spetsiaalne testimiskeskus ning lepib inimesega kokku täpse testimise aja ja koha. Ninaneelu proov võetakse autost saatekirja omavalt inimeselt isikut tõendava dokumendi alusel, testi tulemuse saab inimene telefoni teel kahe tööpäeva jooksul ning vastus läheb digilukku.
Iga koroonaviiruse kahtlusega inimese testimine oli asjakohane sel hetkel, kui püüdsime takistada viiruse Eestisse sissetoomist, et võimalikud haigusjuhud võimalikult kiiresti tuvastada, nakatunud inimesed isoleerida ja vältida viiruse edasist levikut. Selleks, et tervishoiusüsteem suudaks raskelt haigestunud patsiente vastu võtta, peame nüüd keskenduma viiruse leviku aeglustamisele, raskete juhtumite õigeaegsele avastamisele ning ravile. Ennekõike peame kaitsma suuremas riskis olevaid haavatavaid rühmi.
Testimise tulemus ei anna inimesele vajalikku infot oma tervise eest hoolitsemiseks, sest spetsiifiline ravi puudub ja on võimalik vaid leevendada sümptomeid. Testimise vajalikkuse otsustab arst. Arstidele on antud juhiseid, kus on ära toodud riskigrupid, kelle puhul on testimine haigestumise korral soovitatav. Keda perearst testile lõpuks tegelikult suunab, on alati tema arstlik otsus.
Testitakse eeskätt koroonaviiruse tõttu haiglaravil olevaid inimesi, riskirühma kuuluvaid inimesi (eakad, kroonilised haiged, nõrga immuunsüsteemiga inimesed, tervishoiutöötajad ja hoolekandeasutuste töötajad) ning juhuvalimi alusel haigussümptomiteta tervishoiutöötajaid, hoolekandeasutuste töötajaid, politsei, päästeameti töötajaid ning teisi – nö eesliinil olevaid inimesi, kes on töö tõttu võivad olla ohuks riskirühmadele.
Tervishoiu ressursid on piiratud. Testimiseks vajalikud testimiskomplektid ja isikukaitsevahendid on kogu maailmas otsa saamas. Seepärast peame kasutama olemasolevaid ressursse säästlikult, et neid jätkuks pikemaks ajaks. Ilma haigustunnusteta inimeste testimine lihtsalt selleks, et anda neile turvatunne ei ole otstarbekaks, kuna võib anda valenegatiivse tulemuse, tulemus näitab olukorda vaid konkreetsel ajahetkel ega pruugi välistada nakatumist.
Haiguse leviku aeglustamiseks on kõige olulisem kõigil vältida kontakti haigussümptomitega inimestega, vältida kokkupuuteid teiste inimestega, järgida tavapäraseid hügieenireegleid ja haigena püsida kodus kuni tervenemiseni. Haigestumisel tuleb võtta ühendust oma perearsti või perearsti nõuandeliiniga, tervise halvenemisel – õhupuuduse või hingamisraskuste tekkimisel helistada kiirabisse 112.
Kiirteste ei tehta, sest need põhinevad antikehade määramisel verest, samas kui haiguse algfaasis ei ole need veel tekkinud. Samuti tähendaks see lisatööd, sest kiirtesti vastus tuleb laboratoorselt üle vaadata ehk valideerida.
Kui perearst on teile andnud digitaalse saatekirja testimiseks, siis oodake, kuni teile helistatakse testimiskeskusest ning lepitakse kokku täpne testimise aeg ja koht. Ninaneelu proov võetakse autost saatekirja omavalt inimeselt isikut tõendava dokumendi alusel, testi tulemuse saab inimene telefoni teel kahe tööpäeva jooksul ning vastus läheb digilukku. Kui teil ei ole võimalik ise sissesõidu-proovivõtupunkti minna, näiteks teil ei ole autot, siis korraldatakse proovivõtmine kodus. Selleks lepitakse taas telefoni teel kokku aeg, millal proovivõtja saab tulla koju.
Kõige olulisemad sammud, kui olete haigestunud:
Lisainfo: https://synlab.ee/algab-perearsti-saatekirjaga-koroonaviiruse-laiendatud-testimine/.
Proovi võtmine toimub arstliku otsuse alusel, seega otsustab perearst proovivõtmise vajalikkuse. Raskes seisus haigestunul tuleks kutsuda kiirabi. Inimesel on kohustus teavitada tervishoiutöötajat teavitada välismaalt tulekust ning COVID-19 nakatunuga võimalikust kokkupuutest.
Arvestades eriolukorda oleks Kuressaare haigla pidanud teavitama Terviseametit testimispunkti avamisest, sest Kuressaare haigla on üks oluline osa Eesti tervishoiusüsteemist ning abi vajaduse teave liigub läbi Häirekeskuse. Teiste osapoolte teavitamata jätmine tekitas probleeme info liikumises inimeste, häirekeskuse ja teiste tervishoiusüsteemi osaliste vahel.
Tänasel tervishoiu valmisoleku tasemel on ülioluline tegevuste koordineeritus ja eelteavituse toimimine. Terviseameti esindajad on haiglaga neil teemadel rääkinud ja usuvad, et koostöö ja infovahetus sujub edaspidi hästi.
Välismaalt tulnud haigussümptomitega inimene peab koju jääma. Tervishoiutöötajate testimise süsteem on hetkel väljatöötamisel.
Hetkel ei ole võimalik tasulist testi teha, valitsus on nii otsustanud, sest testikomplektid võivad ühel hetkel otsa saada. Ilma haigustunnusteta inimeste testimist lihtsalt selleks, et anda neile turvatunne, ei peeta üldiselt otstarbekaks, kuna arvestama peab, et negatiivne tulemus näitab olukorda vaid antud ajahetkel, annaks inimesele nö võltsturvatunde ega pruugi välistada nakatumist. Sellist juhuvalimi testimist on kavas rakendada vaid nn eesliini töötajate testimiseks, kes võivad nakkust edasi kanda riskirühmade patsientidele. Keskendutakse edaspidi elutähtsate teenuste tagamiseks riskirühmadele, tervishoiutöötajatele ja teistele elutähtsaid teenuseid osutavatele inimestele. Inimene loetakse nakkusohtlikuks 14 päeva alates haigussümptomite ilmnemisest. Tervenemise üle otsustab perearst.
Jah.
Tööandja ei saa nõuda testimist. Tööandja peab hindama, kas ta saab võimaldada kaugtööd.
Kui sind on testitud Sars-CoV-2 suhtes ja test osutub positiivseks, siis on kindel, et sul on COVID-19 haigus.
Kui test on negatiivne, siis jälgi oma tervist edasi 14 päeva või kuni haigussümptomid avalduvad. Negatiivne tulemus ei pruugi tähendada, et sul ei ole SARS-CoV-2 nakkust, vaid tegu võib olla peiteperioodiga ja sel juhul ei näita test positiivset tulemust.
Ei tühista.
Positiivse proovi andnud inimestele kindlasti helistatakse. Negatiivsete proovide puhul leiab inimene analüüsi vastuse digiloost, sest kõiki inimesi läbi helistada ei jõuta. Tulenevalt suurest koormusest võtab testide tegemine ja tulemustest teavitamine aega.
Testi tulemuse info saadetakse perearstile, kes sisestab selle digilukku. Positiivse testitulemusega inimesi teavitatakse personaalselt telefoni teel.
Isikukaitsevahendid – maskid jms
Tavainimesel ei ole mõtet koroonaviirusesse nakatumise ennetamiseks maski kanda. Sedasi ei jätku neid inimestele, kellel neid tõesti vaja on.
Parim kaitse viiruse eest on tavapäraste hügieeninõuete järgimine. Riskipiirkondades võib maski kandmisest abi olla, kuid see piirab eelkõige nakkuse levikut nakatunud inimestelt teistele.
Hingamisteid peavad kaitsma eelkõige need, kes puutuvad kokku nakatunud või nakkuskahtlusega isikutega, näiteks tervishoiutöötajad, hooldajad ja pereliikmed. Kui puutud lähedalt kokku haigusnähtudega inimesega (nt ühe meetri kauguselt ja vähemalt 15 minuti jooksul), tuleks kasutada vastava kaitsetasemega (FFP3) respiraatorit.
Respiraatori asemel võib kasutada (kirurgilist) kaitsemaski, kuid tuleb arvestada, et kui mask muutub niiskeks, siis selle kaitsevõime langeb ja see tuleb välja vahetada. FFP3 respiraatorid on müügil tööohutuskeskustes jm isikukaitsevahendite müügikohtades.
Rusikareegel on püsida kodus kõigil, kel vähegi võimalik. Eeskätt peavad kodus olema haigustunnustega inimesed. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on tavapäraste hügieeninõuete järgimine, nagu regulaarne ja hoolikas kätepesu. Õuest tulles pese kõigepealt käed puhtaks. Avalikes kohtades mobiil- või nutitelefoni kasutades, puhasta koju naastes ka telefon.
Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see kohe prügikasti ja pese seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Suu ja nina katmine takistab pisikutel ja viirusel edasi levida. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
Kel ei ole võimalik kodus püsida, peaksid hoidma teistega kahemeetrist vahet. Enamikel koroonaviirusesse nakatunutest kulgeb haigus kergelt ja nad paranevad. Meenutame, et viiruse riskirühma kuuluvad vanemaealised ja krooniliste haigustega inimesed, kellel esinevad sagedamini rasked haigusvormid.
Kaitsemaskiks peetakse tavamõistes nii meditsiinilist kaitsemaski kui ka muid hingamisteede kaitsevahendeid, näiteks maske ja respiraatoreid.
Kasutusotstarbe järgi liigitatakse maskid kaheks:
Väliskeskkonnas lenduvate osakeste eest kaitsevad filtreerivad poolmaskid. Kaitsemaske jaotatakse klassideks selle järgi, kui hästi need filtreerivad. FFP2 klass tähendab, et see filtreerib 95% osakesi, mille läbimõõt on 0,3 µm ehk 0,0003 millimeetrit või enam. FFP3 kaitseklassi mask filtreerib vähemalt 99% õhus leiduvatest osakestest. Neid maske tohib kanda kuni kaheksa tundi.
Haigusnähtudeta inimesel ei ole viiruse ennetamiseks mõtet kaitsemaski kanda, sest suure tõenäosusega see ei peata imepisikese koroonaviiruse (SARS-CoV-2) sattumist hingamisteedesse. Lisaks ei jätku siis maske inimestele, kellel neid tõesti vaja on.
Hingamisteid peavad kaitsma eelkõige need, kes puutuvad kokku nakatunud või nakkuskahtlusega isikutega, näiteks tervishoiutöötajad, hooldajad ja pereliikmed. Mõned eesliinitöötajad, näiteks piiril, sadamates ja kauplustes kannavad samuti maske, sest nad puutuvad töö tõttu kokku paljude inimestega, kelle puhul ei pruugi olla teada, kas nad on nakatunud. Ka seal ei ole maski kandmine tegelikult põhjendatud, sest kokkupuude kestab väga lühikest aega.
Meditsiiniline ehk kirurgiline mask on ühekordne mask. Meditsiinilised maskid on mõeldud selleks, et kaitsta eelkõige patsienti meditsiinilise protseduuri ajal – selleks, et näiteks arsti või kirurgi hingamisteedest pärit osakesed ning sülg ei jõuaks meditsiinilise protseduuri käigus patsiendi peale ja sisse ega põhjustaks seeläbi täiendavaid tüsistusi ja haigusi.
Meditsiinilist maski soovitame kanda nakatanud inimestel vältimaks köhimisest ja aevastamisest tekkinud piiskade laialdast levimist. Meditsiiniline mask võib mõningasel määral kaitsta ka otseste mikroosakeste eest või takistada enda näo katsumist. Viiruse eest meditsiinilised maskid täielikku kaitset ei paku, kuid sellest hoolimata vähendab nakatumise riski mitmeid kordi.
Meditsiiniline mask kaotab niiskeks muutudes kaitseomadusi ning kui mask juba eest võetakse, siis seda uuesti kasutada ei tohi, vaid see tuleb ära visata. Samuti ei ole mask mõeldud jagamiseks – maski kasutab üks inimene, kui mask kasvõi korra ära võetakse, siis seda rohkem ei tohi kasutada. Maski lõua alla tõmbamine või korraks eest võtmine on võrdväärne sellega, et mask võetakse täielikult eest ehk sellisel juhul tuleks mask ära visata ja kasutada uut.
Maski eemaldades on oluline jälgida oma käte hügieeni, sest saastunud mask võib kanda haigustekitajaid. Pärast maski eemaldamist tuleb pesta käsi. Pärast maski eemaldamist võib nägu puudutada vaid siis, kui käed on korralikult pestud.
Meditsiinilised maskid valmistatakse mittekootud materjalidest. Meditsiiniliste maskide puhul tuleb aru saada, et tegu ei ole isikukaitsevahenditega, need tooted liigitatakse meditsiiniseadmeteks. Sellised meditsiinilised maskid ei kaitse kandjat viiruse eest.
Tavalisel kootud riidel on väga suured vahed kiudude vahel ning see ei paku suure tõenäosusega viiruste eest kaitset. Nõuetele vastavatel maskidel on erinevad omadused, mis sõltuvad nii materjalist, materjalitihedusest ja paljust muust, mis tagavad selle, et piisknakkus ei leviks maskikandjale. Isevalmistatud maski puhul pole teada, kui suuri osakesi suudavad konkreetne materjal ja kihtide arv kinni pidada. Lisaks puuduvad andmed kandmise kestuse ja korraliku puhastamise kohta. Seega võivad isetehtud maskid muutuda kandjale ohtlikuks, sest maski on kogunenud teised pisikud.
Isevalmistatud maski või riideeseme kasutamine võib aidata piirata kandja enda pisikute levimist, kuid on vähe tõenäoline, et see suudab takistada haigustekitaja jõudmist hingamisteedesse. Lisaks võib maskina kasutatav materjal niiskeks muutudes luua soodsa keskkonna bakteritele paljunemiseks, mis võivad hingamisteedesse sattudes haigust raskendada.
Nakatumiskahtlusega inimesel on äärmiselt suur vastutus mitte nakatada teisi inimesi enda ümber. See tähendab kodus püsimist vähemalt 14 päeva pärast esimeste haigusnähtude tekkimist ning arstiga konsulteerimist.
Toidu ja ravimite muretsemiseks tuleks paluda abi perekonnaliikmetelt ja tuttavatelt või kasutada kojukandeteenuseid.
Kõige tähtsam on kaitsta tervishoiutöötajaid. Oleme teinud kindlaks isikukaitsevahendite varud ja vajaduse nii tervishoiusektoris kui mujal. Mitu hanke- ja tarnelepingut on juba sõlmitud või ettevalmistamisel.
Terviseamet leiab, et terved inimesed ei peaks nakkuse ennetamiseks isikukaitsevahendeid kasutama. Neid tuleks hoida eeskätt meditsiinitöötajatele ja juba nakatunud inimestele, et kaitsta terveid inimesi.
Haiglate, kliinikute, apteekide töökorraldus
Sotsiaalministri otsusel on ravimite kättesaadavuse tagamiseks vähendatud ajutiselt ravimite väljakirjutamise ja väljamüügi koguseid. Tervishoiutöötaja võib alates tänasest kirjutada krooniliste haiguste ravimeid välja kuni kaheks kuuks. Korduvretsepti puhul võib apteek väljastada ravimit ainult ühe retsepti alusel ja kuni kaheks kuuks. Käsimüügiravimeid võib ühele ostjale väljastada kuni kaks pakendit ühe ravimi kohta.
Need piirangud on tingitud asjaolust et Eesti Haigekassa andmeil on ravimite väljakirjutamine viimastel nädalatel kasvanud keskmiselt 40% võrreldes möödunud aasta sama perioodiga ning ravimite müük apteegis ligi 50%.
Ravimiameti hinnangul võib ravimite nõudluse suurenemine koostoimes teiste rahvusvahelises eriolukorras kehtestatud piirangutega põhjustada ravimite kättesaadavuse vähenemist. Kuigi praeguseks ei ole ravimiametile teatatud COVID-19 sümptomite leevendamiseks vajalike ravimite tarneraskustest, ei saa neid olukorra muutudes välistada. Seepärast on vähendatud ravimite väljakirjutamise ja väljastamise koguseid, et ennetada ravimite massilist kokkuostmist.
Ettepaneku ravimite väljakirjutamise ja apteegist väljastamise piirangute seadmiseks on teinud mitmed ravimivaldkonna organisatsoonid, nii ravimitootjate, hulgimüüjate, apteekide kui arstide esindajad. Kehtestatud piirangute rakendamise toetamiseks luuakse digiretsepti süsteemis korralduse täitmist hõlbustavad ja tagavad tehnilised lahendused.
Loomulikult peavad ka apteegipidajad ja apteekrid tegema kõik võimaliku, et nakatumisohtu vähendada. Vaja on kaitsta nii apteekreid, kui ka eesliini tervishoiutöötajaid ja patsiente, kes apteeki tulevad. Apteegis tuleb järgida standardseid ettevaatusabinõusid.
Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomulikud sümptomid, eelkõige köha. Apteeker peab hoidma klientidega distantsi, võimalusel kasutama kaitsekindaid ja vajadusel kaitsemaski. Samuti on mõistlik korraldada apteegi töö ringi: piirata inimeste vaba liikumist riiulite vahel, desinfitseerida sageli katsutavaid pindu, piirata inimeste mitme kaupa sisenemist jne.
Suur osa apteeke ongi oma töö selliselt ümber korraldanud, et vähendada nakatumisvõimalust.
Terviseameti kodulehel on leitavad kõik juhendid, millest ka apteegid peavad lähtuma. https://www.terviseamet.ee/et/COVID-19-trukised.
Ka ravimiamet on välja töötanud soovitused nii apteekrite kui patsientide kaitsmiseks: https://www.ravimiamet.ee/kkk-%E2%80%93-covid-19-ja-apteegid.
Lisaks, ravimite kättesaadavuse tagamiseks on seatud teatud ravimitele Eestist väljaveo keeld, et kindlustada ravimite olemasolu meie patsientide jaoks.
Samuti vähendati alates 19. märtsist ajutiselt ravimite kättesaadavuse tagamiseks ravimite väljakirjutamise ja väljamüügi koguseid. Tervishoiutöötaja võib alates 19. märtsist kirjutada krooniliste haiguste ravimeid välja kuni kaheks kuuks. Korduvretsepti puhul võib apteek väljastada ravimit ainult ühe retsepti alusel ja kuni kaheks kuuks. Käsimüügiravimeid võib ühele ostjale väljastada kuni kaks pakendit ühe ravimi kohta.
Seoses leviva koroonaviirusega on praeguses eriolukorras paljud hambaarstid peatanud plaanilise ravi. Ägeda hambahaiguse korral on vältimatu ravi inimetele siiski tagatud. Esmalt tuleks konsulteerida oma hambaarstiga, kes saab inimest nõustada telefoni teel ja vajadusel kirjutada välja ravimid.
Ägeda hambahaiguse korral on võimalus pöörduda vältimatu hambaravi saamiseks kindlate kliinikute poole, kelle kontaktid leiab haigekassa kodulehelt. Isikukaitsevahendite kättesaadavusest tulenevalt võib teenuseosutajate nimekiri muutuda. Ohutuse tagamiseks on vajalik eelregistreerimine.
Vältimatu abi saamiseks tuleb pöörduda haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide poole, sest haigekassa hüvitab nii ravikindlustatud kui ka ravikindlustamata täiskasvanule osutatud teenuste eest ainult oma lepingupartneritele.
Vältimatu abi tasus siiani ja tasub ka COVID-19 ravi puhul ravikindlustamata inimeste eest haigekassa ja ravi peab toimuma haiglas.
Abi ja nõuandeid leiab leheküljelt https://peaasi.ee/.
Psühholoogiline abi ja nõustamistelefon, lasteabiliin, ohvriabi
Lisaks infole eriolukorra mõjude kohta erinevatel elualadel pakub kriisiinfotelefon 1247 ka psühholoogilist esmaabi. Abi osutamiseks tehakse koostööd sotsiaalkindlustusameti ohvriabi kriisitelefoni 116 006 spetsialistidega. Telefonilt saab nõu, kuidas kriisis enda ja teiste vaimset tervist hoida. Samuti on oodatud inimeste kõned, kes on mures oma lähedaste pärast ning soovivad arutada, kuidas pakkuda neile paremat emotsionaalset tuge. Helistama on oodatud kõik, sealhulgas eesliinil viirusega võitlevad arstid, õed, politseinikud, päästjad, õpetajad jne, et toetada nende töövõime säilimist ja ennetada nende läbipõlemist. Inimesi nõustatakse ööpäev läbi eesti, vene ja inglise keeles. Neid inimesi, kes ei soovi või ei saa helistada, nõustatakse ka veebivestluse teel aadressil www.palunabi.ee.
Helistada tuleks ohvriabi kriisitelefonile, kõne on helistajale tasuta ning abi on tagatud ööpäevaringselt. Ohvriabi kriisitelefonile helistaja võib soovi korral jääda anonüümseks. Abi osutatakse eesti, vene ja inglise keeles. Kui helistada ei ole võimalik või kui inimene ei soovi telefoni teel enda murest rääkida, saab pöörduda abi saamiseks ka palunabi.ee lehele, kus ohver saab nõu ja abi küsida veebivestluse kaudu. Ka ohvrite veebinõustamine töötab ööpäevaringselt ja kolmes keeles. Ööpäevaringne kriisinõustamine telefoni ja veebi teel aitab ohvritel jõuda neile vajaliku abini. Näiteks saavad kannatanud politseipatrulli juuresolekul või pärast nende lahkumist võtta ühendust kriisitelefoniga, et saada esmast nõustamist ja leppida kokku kohtumine ohvriabitöötaja juures. Välismaalt saab Eesti ohvriabi kriisitelefoni kätte numbril +372 614 7393.
Lasteabitelefon 116 111 töötab üle-eestiliselt ööpäevaringselt, vastatakse nii eesti kui vene keeles, vajadusel ka inglise keeles. Kõned on kõigile helistajatele tasuta, mobiiltelefonilt saab helistada ka siis, kui kõneaeg on otsas. Oodatud on kõik pöördumised, mis on seotud lastega, lapsi puudutavate teemadega või kui on vaja teatada abivajavast lapsest. Pöördujateks võivad olla nii lapsed ise kui ka täiskasvanud – lapsevanemad, sugulased, spetsialistid, naabrid, sõbrad, tuttavad. Aga ka kõik teised, kellel on vaja laste teemadel nõuannet.
Pöördujale antakse nõu, jagatakse informatsiooni ning vajadusel edastatakse saabunud informatsioon vajalikele spetsialistidele. Pöördumistele vastavad kogenud nõustajad, kes esmalt selgitavad välja pöördumise põhjuse ning jagavad nõuannet ja juhiseid, kuidas olukorras toimida. Kui lapse turvalisuse huvides on vaja kiiret sekkumist, tehakse koostööd politsei, Sotsiaalkindlustusameti lastekaitseüksuse ja piirkonna lastekaitsetöötajaga.
Soovi korral saab pöörduja jääda anonüümseks. Juhul, kui pöördmisest selgub, et lapse heaolu ja turvalisus on ohus, on lasteabitelefon kohustatud info edastama vastavatele spetsialistidele.
Lasteabitelefon töötab ööpäevaringselt üle Eesti, Kõne telefonile 116 111 on helistajale tasuta ning mobiiltelefonilt saab helistada ka siis, kui kõneaeg on otsas. Kui helistada ei soovita, saab nõuannet küsida ka interneti teel, kasutades selleks kas e-kirja või online nõustamise võimalust kodulehelt “Küsi abi” alt.
Lasteabitelefon on leitav ka Facebookist ja nutiseadmetest äpp-ina, kasutades mõlemas otsingu sõna „Lasteabi“. Kõik pöördumised salvestatakse. Online nõustamist on võimalik saada aadressil www.lasteabi.ee, „Küsi abi“, e-post: info@lasteabi.ee, Facebooki leht ja äpp otsisõnaga „Lasteabi“.
Põhivajadused – toit, side, küte, elekter, kütus, sularaha
Jah, toiduvaru on tagatud. Toidupoed jäävad avatuks. Riik tagab vajadusel täiendava toiduvaru kogu Eestile. Toiduvaru hoidjad on Maaeluministeeriumile kinnitanud, et kokkulepitud laoseisud on tagatud.
Üldiselt on kaupluste ladudes vähemalt kuu varu. Kui mõni toidugrupp on poest otsas, siis seda vaid ajutiselt, ja kaupa tuuakse uuesti poelettidele paari päeva jooksul. Alustatud on konsultatsioone erinevate toiduvarustuskindluse tagamisega seotud liitudega, et tarned ei katkeks. Hetkel ei ole teadaolevalt ükski toidutootja ega -töötleja oma tegevust peatanud, seega toiduvarustuskindlus on tagatud ja toidutootmine isevarustatuse tagamiseks toimib.
Poed on öelnud, et kaubad otsa ei saa, tarneahelad toimivad ja kaupadega varustamine jätkub. Praeguse eriolukorra kehtestamise eesmärk on eelkõige see, et inimesed puutuksid üksteisega võimalikult vähe kokku. Seepärast võiksite perele koju varuda toiduaineid kaheks nädalaks, et vähendada poeskäikude sagedust ja vältida liigseid kokkupuuteid inimestega.
Täna ei ole ühtegi indikatsiooni, et tekiks häireid telefoni- või internetiühenduse teenustes.
Täna ei ole ette näha probleeme inimeste varustamisel elektri ja soojaga.
Hetkel kütuse tarneahelad toimivad, ettevõtetel on ka endal tagavara. Lisaks on riigil 90 päeva bensiini ja diisli varu.
Jah, sularaha jätkub. Viimastel päevadel on olnud hetki, kus sularaha väljavõtmine automaadist on ajutiselt kasvanud. Sularahakäitlusettevõte G4S on lubanud sularahaautomaadid tõrgeteta täita ja seda ka olukorras, kus nõudlus on ajutiselt suurenenud. Eesti Pank on valmis täitma kõik pankade soovid täiendava sularaha saamiseks.
Selleks ei ole põhjust. Koroonaviiruse leviku valguses soovitab Eesti Pank inimestel võimaluse korral maksta kaardiga viibates (viipemaksed on viiruse leviku tõkestamisel eriti mõistlikud) või nutitelefoniga. Kommertspangad on tõstnud viipemakse limiidi 50 euroni makse kohta. Inimesed, kes saavad oma pangakaardi siduda mobiiltelefoniga läbi Apple Pay või Google Pay rakenduse, saavad mobiiliga tasuda ka 50 eurot ületavaid summasid.
Kindlasti tasub jälgida hügieenireegleid, kui inimesed on kasutanud sularaha või kaardimaksel terminalis PIN-koodi sisestanud.
Ühistransport
Kui võimalik, väldi ühissõidukitega liikumist ja püsi kodus. Vältimatuteks käikudeks vali liikumisviis, kus puutud kokku võimalikult väheste inimestega. Kõige parem on liikuda jalgsi või jalgrattaga.
Ühissõidukis hoia nii enda kui ka teiste tervist. Viirust võid levitada ka siis, kui oled enda teada terve.
Kui võimalik, hoidu ühissõidukis teistest sõitjatest eemale. Kuigi piirangute eesmärk on kaitsta inimeste tervist, ei ole ühissõidukis alati võimalik kahe meetri ja kahe inimese reeglit mõistlikult rakendada.
Ilmad on juba ilusad, nii et kaalu ka võimalust liikuda jalgsi või jalgrattaga.
Jah, võid sõita taksoga, et vältida kokkupuudet teiste inimestega. Uuri juhilt enne taksosse istumist, kas ta on autot desinfitseerinud ja sõitude vahel tuulutanud. Tuleta taksojuhile meelde, et ta puhastaks ja tuulutaks autot, kui oled temaga sõidu lõpetanud.
Enne arstile minekut kaalu, kas saaksid visiidi edasi lükata. Täpsemat nõu küsi telefoni teel perearstilt. Kui vajad erakorralist arstiabi, kutsu endale kiirabi.
Kui võimalik, vali arsti juurde minekuks liikumisviis, kus puutud kokku võimalikult väheste inimestega.
Kui oled vanemas eas inimene, kuulud koroonaviiruse riskirühma. Retseptiravimid palu apteegist tuua pereliikmel, ta vajab selleks Sinu isikukoodi. Leppige kokku, et pereliige desinfitseerib ravimi pakendi või kilekoti, millega ta asjad Sulle toob. Ravimi võib ta jätta Sulle näiteks ukse taha või postkasti, et minimeerida nakatumisohtu.
Võimaluse korral väldi ühissõidukitega liikumist. Näiteks tee endale hädavajalikest asjadest nimekiri ja palu need poest tuua lähikondsel, kellel on auto.
Kui ühissõiduki kasutamine on möödapääsmatu, hoia seal nii enda kui ka teiste tervist. Viirust võid levitada ka siis, kui oled enda teada terve.
Köhimine ja haiglane välimus ei pruugi tähendada, et ühissõidukijuht on koroonaviirusega nakatunud. Ettevaatusabinõuna
Kui tõesti arvad, et bussijuht võib olla tõbine, teavita sellest telefoni teel ühistranspordifirmat. Tervisekontrolli vajava juhi väljaselgitamiseks on firmal vaja teada ühissõidukiliini ja kellaaega.
Kuna inimesed liiguvad praegu vähem, vähendatakse tõenäoliselt ka ühissõidukite liikumise sagedust. Näiteks võib ühistranspordifirma sõitjate vähesuse tõttu taotleda Maanteeametilt veomahu vähendamist. Kui Maanteeamet taotluse rahuldab ja sõiduplaan muutub, antakse sellest meedias teada.
Kindlasti ei jäeta aga inimesi hätta ja tagatakse mõistlikud liikumisvõimalused. Selleks on Maanteeametil õigus sõlmida ühistranspordifirmadega eriolukorra ajaks avaliku teenindamise otselepingud. Nende alusel hüvitatakse firmadele kaasnevad kulutused.
Ei, sellist plaani ei ole. Kuna taksoga sõitja puutub kokku palju vähemate inimestega kui ühissõidukiga liikuja, on taksoteenus viiruste levimise ajal vajalik alternatiiv.
Taksoteenuse osutajad on teadlikud viiruse levimise viisidest ning on küllap enda töötajate kaitseks vajalikud abinõud kasutusele võtnud. Ka taksojuhi enda huvides on autot korrapäraselt desinfitseerida ja tuulutada.
Taksoveo korraldamisele võib piiranguid seada ka kohalik omavalitsus. Praegu ei ole aga teada, et ükski kohalik omavalitsus peaks seda vajalikuks.
Bussijuhtide tervise kaitsmiseks ja viiruse leviku piiramiseks tuleb inimestel avaliku maakonnaliini bussi siseneda kas keskmisest või tagumisest uksest (sellise ukse olemasolu korral). Ühtlasi ei pea sõitja tuvastama sõiduõigust.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium otsustab olukorrast lähtudes, kas reisirongide sõiduplaane on vaja muuta. Elroni rongide sisemust, eriti puutepindu, puhastatakse hoolikalt iga päev, et vähendada viiruste levikut. Sõiduplaanid ja teabe nende muudatuste kohta leiad Elroni veebisaidilt http://elron.ee ning ööpäevaringselt tasuta infotelefonilt 616 0245.
Kõik Elroni klienditeenindajad kasutavad regulaarselt käte desinfitseerimisvahendit, et vältida piisknakkust ning selle võimalikku edasikandmist. Soovitame otsekontaktide vältimiseks pilet ette osta veebist. Rongist on võimalik Elroni sõidukaarti kasutades pilet soetada ka piletimasinast.
Alatest 20. märtsist on Tallinn-Peterburi-Moskva rongi väljumised ajutiselt peatatud ning juba müüdud piletid ostetakse tagasi. Otsuse liiklus peatada tegi Venemaa Raudtee viiruse leviku tõkestamiseks ning reisijate ohutuse tagamiseks.
Eesti Raudtee palub pileti ostnud reisijatel võtta tagastussoovi korral ühendust piletimüügi eest vastutava ettevõtte Go Raili klienditeenindusega läbi järgmiste kontaktide: Tel +372 631 0044, e-mail: reisid@gorail.ee, www.gorail.ee.
MKMi andmetel on vedajad lõpetanud ka Venemaa suunaliste kaugbussiliinide teenindamise.
Ei, koroonaviiruse levikuga seoses on alates 20. märtsist Tallinn-Peterburi-Moskva rongi väljumised ajutiselt peatatud ning juba müüdud piletid ostetakse tagasi. Otsuse liiklus peatada tegi Venemaa Raudtee viiruse leviku tõkestamiseks ning reisijate ohutuse tagamiseks.
Eesti Raudtee palub pileti ostnud reisijatel võtta tagastussoovi korral ühendust piletimüügi eest vastutava ettevõtte Go Raili klienditeenindusega läbi järgmiste kontaktide: Tel +372 631 0044, e-mail: reisid@gorail.ee, www.gorail.ee.
Liikumine saarte ja mandri vahel
Kaitsmaks saarte elanikke koroonaviiruse eest, kehtivad Hiiumaa, Saaremaa, Muhumaa, Vormsi, Kihnu ja Ruhnu saartele nende endi soovil liikumispiirangud. Piirangute aluseks on eriolukorra juhi korraldus nr 30 https://www.riigiteataja.ee/akt/316032020004.
Ette on nähtud siiski mitmed erisused. Korralduse punktis 1 sätestatud keeldu ei kohaldata järgmiste isikute suhtes:
Lähikontakti vältimiseks peavad reisijad jääma parvlaeva lahtisel autotekil autosse või bussi. Piirang kehtib kuni korralduse muutmiseni, piirangute pikendamise vajadust hinnatakse iga kahe nädala järel. Kui inimene rikub liikumispiirangu reegleid, siis võib talle määrata sunniraha kuni 2000 eurot.
Jah, kuid saarele te tagasi enam ei saa.
Jah, võimalusel peaks tõestama püsiva elukoha olemasolu mandril.
Saartele liikumist kontrollivad politseiametnikud rahvastikuregistri andmete alusel. Kui inimene kasutab elamiseks mitut elukohta, peaks ta rahvastikuregistrisse kandma teised elukohad lisa-aadressidena. Rahvastikuregistris olevaid elukohaandmeid saab kontrollida ja vajadusel kaasajastada aadressil http://www.rahvastikuregister.ee/.
Ei. Edasi-tagasi liikuda ei saa. Saate kas liikuda ühe korra mandrile, või saarele. Edasi-tagasi saavad liikuda ainult elutähtsate valdkondade töötajad.
Erandid nähakse ette eesmärgiga võimaldada liikuda inimestel, kes aitavad lahendada COVID-19 haigust põhjustava viiruse puhanguga seotud olukorda. Samuti tagatakse kaupu ja toorainet transportivate inimeste liikumine ning ühistranspordi toimimine, et võimaldada majandusel jätkuda. Samuti pääsevad koju need, kelle elukoht on piirkonnas. Eriloa saamiseks tuleb esitada taotlus PPA e-posti aadressile ppa@politsei.ee. Kui PPA taotluse rahuldab, siis kantakse märge vastavasse andmebaasi, kus see on patrullile näha ja loa saamisest teavitatakse ka taotlejat.
Jah, eriolukorra juhi korralduse § 2 lg 1 järgi isik, kelle väljumine liikumispiiranguga territooriumilt on vajalik arsti või kiirabibrigaadi liikme otsusel, võib saarelt lahkuda.
Ei.
Erandjuhtudeks, milleks ei ole eraldi alust ette nähtud, on võimalik politseiametniku otsusega lubada isikul saarelt mandrile ja vastupidi liikuda. Tegemist on aga erandjuhtumitega, mille korral peab isik välja tooma erakorralisuse. Lubamine või mittelubamine ja erakorralisuse hindamine jääb politseiametniku otsustada. Retseptiravimeid saab välja osta ka keegi teine. Selleks tuleb anda ostjale kaasa retseptiravimi vajaja isikukood. Ravimite väljaostmiseks võib küsida abi ka kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajalt, kes oskab antud olukorras nõu anda või retseptiravimi saarele toimetamise korraldada.
Korraldus ei näe ette erisusi lapsele ehk ka lapsel on võimalus üks kord sõita koju olenevalt siis sellest, kas kodu on saarel või mandril.
Jah, see on võimalik. Inimesel on võimalik lahkuda saarelt mandrile ja edasi Soome. Tagasi Eestisse saab samuti, kuid saarele teda enam ei lubata.
Kui isik kasutab elamiseks mitut elukohta, peaks ta rahvastikuregistrisse kandma teised elukohad lisa-aadressidena. Seda saab teha http://www.rahvastikuregister.ee lehel.
Kinnituse saamiseks tuleb esitada taotlus PPA e-posti aadressile ppa@politsei.ee. Kui PPA taotluse rahuldab, siis kantakse märge vastavasse andmebaasi, kus see on patrullile näha ja loa saamisest teavitatakse ka taotlejat.
Ei pea, kui ei ole koroonaviiruse haigega kokku puutunud. Kui on ükskõik millised haigusnähud (COVID-19, gripp, külmetus, kõhuviirus vms), siis tuleb püsida kodus ja ennast ravida olenemata sellest, kus viibitakse.
Jah, kui tegemist on ametliku kaubaveoga. Sõidukis peaks olema võimalikult vähe inimesi.
Ei. 14-päevane kodus püsimise nõue kehtib vaid haigetele ja välismaalt tulnutele.
Jah.
Saartele liikumist kontrollivad politseiametnikud rahvastikuregistri andmete alusel. Kui isik kasutab elamiseks mitut elukohta, peaks ta rahvastikuregistrisse kandma teised elukohad lisa-aadressidena. Seda saab teha http://www.rahvastikuregister.eelehel. Eriloa saamiseks tuleb esitada taotlus PPA e-posti aadressile ppa@politsei.ee. Kui PPA taotluse rahuldab, siis kantakse märge vastavasse andmebaasi, kus see on patrullile näha ja loa saamisest teavitatakse ka taotlejat.
Saartele liikumist kontrollivad politseiametnikud rahvastikuregistri andmete alusel. See nõue kehtib kõigi pereliikmete kohta, sest liikumispiirangu eesmärgiks on takistada viiruse levikut. Kui isik kasutab elamiseks mitut elukohta, peaks ta rahvastikuregistrisse kandma teised elukohad lisa-aadressidena. Seda saab teha http://www.rahvastikuregister.ee lehel.
/…/ Inimene elab talus, lähima keskuseni ja kaupluseni 7 km, püsinaabreid ei ole.
See ei vasta tõele. Kui saarele saabunud inimesel puuduvad haigusnähud ja ta ei ole tulnud välismaalt, siis ei pea jääma 14 päevaks koju. Abi saamiseks tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonna poole.
Ei, korraldus ei tee erisusi kaitseväelastele. Saarelt saab lahkuda ning minna väeossa, kuid saarele tagasi ei lubata (Peaministri korraldus nr 30 https://www.riigiteataja.ee/akt/316032020004 § 2 lg 10).
Eriõigus ei laiene saartel tööl käimiseks, sest alates 14. märtsist kehtib vabariigi valitsuskomisjoni korraldus, mis keelab suursaarte ja mandri vahelise liikumise. Üldpõhimõte on see, et lubatud on elutähtsa teenuse tagamisega seotud inimeste ja kaubavedude liikumine. Samuti on lubatud oma elukohta naasmine ehk Läti kodanik saab saarelt ära, aga tagasi siis enam mitte.
Jah, mobiilside kvalifitseerub elutähtsa teenusena. Valitsus otsustas saarte piirangu kehtestamisega, saartele võib liikuda inimene, kellel ei esine haiguse tunnuseid ja kes soovib liikumispiiranguga territooriumil tagada sealse elutähtsa teenuse toimimine.
Elutähtsad teenused on:
Eesti merealal jälgib veesõidukite liikumist Politsei- ja Piirivalveameti merevalvekeskus, kellel on õigus veesõidukilt saada teavet selle liikumisest ja eesmärgist. Kui veesõidukil puudub raadiosaatja ja merevalvekeskusel ei ole võimalus sellega ühendust saada, siis võib merevalvekeskus suunata veesõiduki sihtsadamasse vastu politsei patrulli, kes täpsustab veesõiduki reisi asjaolusid. Lääne-Eesti saarestiku ümbruses patrullivad ka PPA laevad, millel on samuti õigus veesõidukeid peatada ja täpsustada reisi asjaolusid. Kalapüük (ja muud tööd) on merel lubatud. Näiteks kui kalur läheb merele ja tuleb samasse punkti tagasi, siis on see lubatud. Loodame siinkohal ka inimeste mõistvale suhtumisele piirangutesse.
Piirangud on kehtestatud saartele, mille kohalik võim on seda ise soovinud.
Riigipiiri ületamine
Riigipiiri on lubatud Eestisse sisenemise eesmärgil ületada inimesel, kellel on Eesti kodakondsus, Eesti elamisluba või elamisõigus või kelle alaline elukoht rahvastikuregistri järgi on Eestis.
Euroopa Liidu kodaniku viibimisõigusega või viisaga saab piiri ületada üksnes juhul, kui inimesel ei esine haigusnähte ja ta on:
Erandina võib PPA lubada riigipiiri ületada Eestisse sisenemise eesmärgil välismaalasel:
Vaata lähemalt valitsuse 15.03.2020 korraldusest nr 78 (https://www.riigiteataja.ee/akt/315032020001).
Alates 17. märtsist riiki sisenenud kõik inimesed, kes ei kuulu erandite alla, peavad püsima kodus või majutuskohas. Elukohast võib lahkuda tervishoiutöötaja või politseiametniku korraldusel või isiku elu või tervist ohustava hädajuhtumi korral.
14 päeva piirang ei kehti haiguse tunnusteta Eestisse sisenejatele, kes on:
Liikumispiirangu kinnitus on dokument, allkirjastatakse piiril ja sellega kinnitab inimene, et on teadlik eriolukorra juhi 16. märtsi 2020 korraldusega nr 32 kehtestatud liikumispiirangust ja kohustub viibima Eestisse saabumisest alates 14 kalendripäeva jooksul oma elukohas või püsivas viibimiskohas. Inimene esitab isikuandmed, kontaktandmed ning elu- või püsiva viibimiskoha aadressi. Kui piiril antud elu- või viibimiskoha aadress kodus püsimise kohustuse ajal muutub, siis tuleb PPA-d sellest teavitada e-maili teel aadressil ppa@politsei.ee.
Saatke enda ees- ja perekonnanimi, isikukood, aadress, telefoninumber koos piirangu alt vabanemise lõpetamise põhjendusega aadressile info@politsei.ee.
Eesti kodanikke või elanikke, olgu nad terved või haiged, piirilt tagasi ei saadeta. Samuti saavad riiki välisriigi kodanikud ja need välismaalased, kelle pereliige elab Eestis. Piirikontrollis kontrollitakse reisidokumente, riiki sisenemise alust ning visuaalselt hinnatakse inimese tervislikku seisundit. Kõik inimesed, kes Eestisse sisenevad, peavad püsima 14 päeva kodus või majutuskohas.
Piirangud riigipiiril hakkavad kehtima 17. märtsist. Piirang kehtib kuni selle muutmiseni. Piirangu vajalikkust hinnatakse iga kahe nädala tagant.
Piirikontrolli taastamine tähendab, et praegust Eesti-Läti piiri, kus on vaba liikumine, ei tohi ületada väljaspool ajutisi piiripunkte. Ebaseadusliku piiri ületamise korral võib ka Eesti kodanikule sel juhul määrata karistuse ning välismaalase puhul kaasneb karistusega ka väljasaatmine. Seaduslikku tagajärge ei mõjuta see, kas inimene on viirusekandja.
Eeldame, et Eesti elanikud käituvad seaduskuulekalt ja vastutustundlikult ning täidavad valitsuse poolt antud korraldusi. Politsei kontrollib piirangu täitmist pisteliselt.
Lapsevanem või hooldaja peaks lastele selgitama, miks on praegusel ajal oluline kodus püsida isegi siis, kui keegi pereliikmetest haige ei ole. Kui laps ei ole haige, siis tohib ta koeraga jalutama või metsa alla jooksma ikka minna, kuid vanaemale külla minna või suure hulga sõpradega koguneda pole lubatud. Me ei soovi, et haigus laialt levima hakkaks ning saame seda teha ainult siis, kui me kõik vastutustundlikult käitume.
Erinevaid käitumisjuhiseid ja nõuandeid stressiga toimetulekuks leiab: http://www.terviseamet.ee/et/COVID-19-trukised
Kui lapsega on midagi juhtunud või ta on kadunud, tuleb teavitada politseid.
Kodus püsimine tähendab kõigi vältimatute käikude ärajätmist ning tõesti oma elukohas püsimist. Lubatud on vaid need käigud, mis tõesti vältimatud – näiteks kui inimese elu on ohus, vaja on saada arstiabi, uuendada toiduvarusid või käia koeraga väljas. Inimene võib minna ka näiteks jooksma või rattasõidule, kuid peab siis vältima kontakti teiste inimestega. Pärast Eestisse sisenemist 14 päevaks koju jääv inimene ei saa käia tööl, kaubanduskeskuses, rahvarohkel metsarajal vms kohas.
NB! Kui inimesel tekkivad haigustunnused, siis tuleb kodus püsida kuni täieliku tervenemiseni, mil inimene pole enam nakkusohtlik.
Kodune isolatsioon on ettevaatusabinõu, et hoida ära nakkushaiguse levik. Mida vähem inimesed ringi liiguvad ja mida vähem on sotsiaalseid kontakte, seda väiksem on nakkusoht. Periood on 14 päeva, sest selle aja jooksul peaksid haigussümptomid avalduma. Kui see juhtub, siis tuleb kodus püsida kuni tervenemiseni või tervise halvenemisel kutsuda endale kiirabi.
Koroonaviiruse põhjustatud haigus möödub üldjuhul kergelt, kuid ohustatud on vanemaealised ja nõrgema immuunsussüsteemiga inimesed, kelle haigusnähud võivad areneda raskeks kopsupõletikuks. Kodus püsides hoiame viiruse neist inimestest eemal.
14-päevaks kodusele režiimile määratud inimene võiks end igaks juhuks lähedastest eemale hoida, et enda teadmata nakkust mitte edasi levitada. Kui see pole võimalik, siis peaks ka temaga koos elavad või kokku puutuvad inimesed tervest mõistusest lähtudes püüdma hoida sotsiaalsed kontaktid minimaalsed.
Liikumisvabaduse piirang määratakse Eestisse sisenevatele inimestele ja see kestab 14 päeva kuni selle korralduse muutmiseni. Piirangu määramise vajalikkust hinnatakse jooksvalt aeg-ajalt üle.
Nii välis- kui ka sisepiiri ületamisel (välispiir on meil Venemaaga, sisepiirid on ELi riikidega) on kohustus kaasas kanda isikut tõendavat dokumenti. Piiri ületamiseks peab kaasas olema ka reisidokument (välispiiri ületamisel Eesti kodaniku puhul Eesti kodaniku pass, sisepiiri ületamisel kas pass või ID-kaart).
Jah, toimub piirikontroll. Piirikontroll toimub sarnaselt seni toimunuga nii välispiiril (maismaapiir Venemaa Föderatsiooniga), kuid seoses eriolukorraga ka alates 17. märtsist.2020 sisepiiril (maismaapiir Eesti-Läti, samuti õhupiir ja merepiir teiste liikmesriikidega).
Kui piiril antud elu- või viibimiskoha aadress karantiini ajal muutub, siis tuleb PPA-d sellest teavitada e-maili teel aadressile ppa@politsei.ee
Ei, alates 17. märtsist.2020 on sisepiiridel taaskehtestatud piirikontroll ning Eestist Lätti ja Lätist Eestisse tohib siseneda ainult ajutiste piiripunktide kaudu. Sisepiiri ületamine väljaspool piiripunkte on käsitletav ebaseadusliku piiriületusena ning on karistatav. Sisepiiri piiripunktide loetelu on leitav: https://www.politsei.ee/et/juhend/eriolukord.
Piiripunktis tuvastatakse isik, kontrollitakse reisidokumente, inimest küsitletakse sh võimalike haigussümptomite kohta ja inimene annab kinnituse, et on teadlik viiruse tõkestamiseks kehtestatud tingimustest, sh kohustusest püsida 14 päeva kodus. Liikumispiirangu kinnituse peavad allkirjastama inimesed, kes ei kuulu erandite hulka.
Nii sisepiiri (nt piir Lätiga) kui välispiiri (nt piir Venemaaga) kaudu Eestisse sisenemisel pead olema valmis järgmisteks piiranguteks: Eestisse sisenedes pead olema valmis piiripunktis esitama andmed oma reisiteekonnast, reisikaaslastest, võimalikest kokkupuudetest nakkusohtlike inimestega ja sellest, kas sul endal on viimastel päevadel esinenud viirushaiguste sümptomeid.
Arvestama pead, et Eestisse lubatakse:
Piirikontrolli puhul kontrollitakse inimeste reisidokumente ja samuti haigusnähtude esinemist. Riigipiiri ületamise ajutine piirang kehtib kuni korralduse muutmiseni ning selle vajalikkust hinnatakse hiljemalt iga kahe nädala järel. Lisaks tea, et piirangute kehtimise ajal tohib sisepiiri ületada ainult selleks ettenähtud kohas ehk ajutiste piiripunktide kaudu. Sisepiiri piiripunktide loetelu on leitav Riigi Teatajas: https://www.riigiteataja.ee/akt/115032020001.
Piiri ületamisel võib minna tavapärasest veidi kauem.
Hetkel sellist otsust ei ole langetatud, kuid vajadusel võidakse mõned välispiiri piiripunktid sulgeda või piirata inimeste piiriületamist. Vastava otsuse puhul kindlasti informeeritakse ka laiemat avalikkust.
Asjakohast infot leiab PPA veebilehelt: https://www.politsei.ee/et/juhend/eriolukord.
Narvas asuv nn Narva maantee piiripunkt töötab 24 tundi iga päev.
Lisainfo piiripunktide töökorralduse osas: https://www.politsei.ee/et/kordonid-ja-piiripunktid.
Ei, PPA ametnikud ei käi naaberriigi piiripunktides ja ei too kutsikaid (ega teisi lemmikloomi) Eestisse. Ostetud lemmikloomade Eestisse toomiseks tuleb leida muu lahendus või oodata piirangute lõppemist.
PPA ei tee takistusi isikutele riigist väljumisel (v.a. juhul kui te olete eelneva 14 päeva jooksul saabunud Eestisse ja teile on kehtestatud 14 päevaks liikumisvabaduse piirang).
Teise riiki sisenemisel (lemmiklooma äratoomisel) peavad Eesti kodanikud arvestama hetkel kehtivate erinevate piirangutega ja vajadusel ise kontakteeruma teise riigi piirivalveasutustega ja taotlema endale eriloa riiki sisenemiseks. Eesti Politsei- ja Piirivalveamet ei väljasta lube teistesse riikidesse sisenemiseks.
Täiendavat infot riikide sisenemistingimuste kohta ja erilubade taotlemise kohta võib küsida ka välisriigi saatkondadest/välisesindustest.
Kui koera / kassi / muu looma müüja soovib tulla Eestisse, peab ta eelnevalt taotlema endale eriloa, rohkem infot leiab PPA välisveebist: https://www.politsei.ee/et/juhend/eriolukord.
Eriolukord kehtib tänase seisuga 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti. Piirangute kestvuse aeg sõltub olukorrast. Olukorra stabiliseerudes (viiruse leviku kontrolli alla saamisel) võidakse piirangud lõpetada. Piirangute kehtestamisest ja lõpetamisest teavitatakse.
Reisimine Eestist välismaale
Praegu ei ole Eestist väljumist piiratud. Eesti riik ei soovita välismaale reisida, aga see pole keelatud. Kaalu kindlasti, kas reis on hädavajalik. Turismireisid ei ole mõistlikud. Jää koju, sest teise riiki minnes võid jääda karantiini ja koju pääsemine on väga raske või isegi võimatu.
Koroonaviiruse leviku piiramiseks võivad riigid ootamatult muuta riiki sisenemise või seal liikumise tingimusi.
Bussi ja lennukiga reisides oled sa mitu tundi võõraste inimestega ühes ruumis. Nii on piisknakkusel väga lihtne levida.
Kui inimene on tulnud välismaalt töölt, siis on ta kohustatud koju jääma:
Eriolukorra juhi korraldus kojujäämise nõude kohta on siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/318032020006.
Kui võimalik, siis ära tee seda. Kui välismaale minek on hädavajalik, siis arvesta, et viibid bussis mitu tundi koos võõraste inimestega, mis tähendab, et piisknakkusel on lihtne õhu kaudu levida. Alates 17. märtsist Eestisse tagasi tulles peavad aga kõik inimesed 14 päeva kodus püsima.
Neil, kel on soov või vajadus Eestisse tagasi tulla, soovitame seda teha kiiresti. Hiljem ei pruugi see enam võimalik olla, sest olukord muutub kiiresti.
Kui oled kindel, et saad kriisi ajal välismaal hakkama, siis järgi kohalike võimude juhiseid. Pane kindlasti tähele oma viisa või muu loa kehtivusaega.
Kui asukohariik on piirid sulgenud või kui transport ei toimi, võta ühendust välisministeeriumiga e-posti aadressil konsul@mfa.ee (lisa isikuandmed ja kirjelda probleemi) või Eesti saatkonnaga, et saaksime sind edasi juhendada.
Laevaliiklus jätkub osaliselt, aga kontrolli alati vedajalt üle, kas Sind huvitav laevaliin on käigus.
Alates 17. märtsist kehtib sadamas piirikontroll, nii et võta kindlasti reisidokument kaasa. Riiki sisenemisel kehtivad piirangud.
Alates 18. märtsist kell 00.00 on Venemaa piir teiste riikide kodanikele ja kodakondsuseta isikutele suletud. Piiri võivad ületada ainult järgmised haigusnähtudeta isikud:
Halli passi omanikud tavakorras üle Vene piiri ei saa, v.a. lähisugulase matusele minekuks, mida tuleb dokumentidega tõendada. Vene Välisministeerium on eraldi rõhutanud, et kõigil Vene kodanikel on õigus Venemaale tagasi pöörduda.
Venemaa riigipiiri ületamise kohta saab täiendavat teavet Vene Välisministeeriumi infoliinidelt: +7(495) 587 88 60, +7(499) 244 19 77, +7 (499) 244 19 88, +7(499) 244 28 47.
Seoses piirikontrolliga alates 19. märtsist on muutunud Soome sisenemise tingimused, aga kõik need, kellel on Soomes elamisõigus, saavad jätkuvalt riiki siseneda.
Transiit läbi Soome on lubatud rahvusvahelistest lennujaamadest ja sadamatest. Näiteks Vantaa lennujaamast või Turu sadamast võib igaüks minna vabalt Helsingisse sadamasse, et jõuda Tallinna laevale. Mingeid lisadokumente, näiteks laevapiletit ei nõuta. Piiriületusel kontrollitakse andmeid infosüsteemidest (piirikontrolli infosüsteem ja rahvastikuregister), et vajalikke seoseid tuvastada.
Läbi Soome koju. Praeguste andmete järgi saavad kaugemalt tulevad Eesti kodanikud ja alalised elanikud tulla Soome kaudu koju tagasi ka pärast 22. märtsi. Lisadokumente Soomes ei nõuta, aga reisi alguskohas peaksid olema valmis näitama lennufirmale tõendit (näiteks laevapiletit) selle kohta, et reisi lõpp-punkt on Eesti. Soome kehtestab riiki sisenemise nõuded, piirangud ja erisused ise.
Piiriületuse kohta saad teavet Soome piirivalve veebilehelt: https://www.raja.fi/ajankohtaista/ohjeet_rajanylitykseen.
Reisimine Eestisse – Eesti kodanikud ja elanikud
Veel on üksikuid võimalusi regulaarlendudega Eestisse jõuda. Proovi kõigepealt kasutada olemasolevaid transpordivõimalusi. Arvesta ühtlasi, et riikide kehtestatud meetmed võivad ootamatult rangemaks muutuda ja liikumisvõimalused ammenduvad.
Eestisse naasmise võimaluste leidmiseks pöördu näiteks reisifirmade poole:
Kui Sa ka reisifirma abiga võimalust ei leia, võta palun ühendust välisministeeriumiga numbril +372 5301 9999.
Erilende korraldatakse vaid erandjuhtudel ja väga piiratud sihtkohtadesse, kust naasmiseks enam muid võimalusi ei ole. Palun arvesta, et erilennud ei ole tasuta. Lennupileti hind sõltub lennu täituvusest. Kui erilend toimub ja eriti kui selle korraldaja on mõni teine riik, siis:
Erilendude kohta saab teavet välisministeeriumi Facebooki lehelt, samuti kohaliku või lähima Eesti saatkonna Facebooki lehelt.
Soovitame varakult lennujaama minna ja ennast esimeste seas pardale registreerida. Kui tekib tõrkeid, helistage OTSEKOHE välisministeeriumisse numbril +372 5301 9999. Mida rohkem aega jääb lennu väljumiseni, seda kindlamini saame selle õigeaegselt lahendada.
Kõigilt Taisse sisenejatelt, sealhulgas transiitreisijatelt võidakse küsida vähem kui 72 tundi tagasi väljastatud tervisetõendit, mis kinnitab, et reisija on terve (see ei pea sisaldama COVID-19 testi). Tõendi nimi on „Fit to fly medical certificate“, sellel peab olema arsti allkiri ja see peab olema kas inglise keeles või tõendi väljastanud riigi ametlikus keeles. Kui Sinu lähteriik sellist dokumenti ei väljasta, tuleks leida muu transiidivõimalus. Taist väljumisel tervisetõendit ei nõuta.
Transiit läbi Leedu on lubatud kuni 13. aprillini. Transiidiks ei tohi kasutada enda transporti (eraauto või takso). Kuna transiidiks on vaja eelnevat kokkulepet Leedu ametivõimudega, siis anna palun kohe endast märku Eesti saatkonnale Vilniuses (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): sekretar@estemb.lt. Eestist läbi Läti ei tohi Leetu sõita, st Eestist ei saa minna lennujaama vastu sugulasi/tuttavaid ära tooma.
Kui viibid USAs viisavabadusprogrammi (ESTA) raames, siis ei tohi jääda USAsse kauemaks kui 90 päeva. Soovitame esimesel võimalusel Euroopasse tagasi tulla. Erakorralistel juhtudel (näiteks haiglasse sattudes või lennu tühistamisel ilmastikutingimuste tõttu) esita avaldus USA ametivõimudele (US Citizenship and Immigration Services), et nad annaksid Sulle eriloa ja lükkaksid lahkumise 30 päeva võrra edasi (grant of satisfactory departure). Lähima kodakondsus- ja immigratsiooniteenistuse kontaktid on siin: https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office.
Kui oled USAs viisaga, pead täitma vormid I-539 ja I-912 (mõlemad veebisaidil https://www.uscis.gov/i-539-addresse) ja selgitama, miks Sa ei saanud õigel ajal lahkuda. Kui viisa kehtivusperiood on lähipäevil lõppemas, võta ühendust kodakondus- ja migratsiooniteenistusega https://www.uscis.gov/about-us/find-a-uscis-office.
Eesti kodanikud ja alalised elanikud saavad ikka Soome kaudu koju tulla. Rahvusvahelistest lennujaamadest ja sadamatest on transiit läbi Soome ja Helsinki lubatud.
Kui reisid läbi Soome, pead olema valmis näitama reisi alguspunktis lennufirmale tõendit (näiteks laevapiletit) selle kohta, et reisi lõpp-punkt on Eesti. Kui Sul tekib ikkagi probleeme lennule saamisega, helista KOHE +372 5301 9999.
Helsingi lennuväljale jõudes võidakse Sul lubada lennujaamast väljuda vaid sadamasse minekuks. Kui saabumine Helsingisse on laeva väljumisajast palju varasem, pead arvestama pika ooteajaga lennujaamas. Teenuste kättesaadavus Helsingi lennuväljal on väga piiratud.
Eestisse jõudes mine kohe koju või peatuspaika. Sul on kohustus püsida 14 päeva isolatsioonis.
Riigid võtavad lähiajal karmimaid meetmeid ja lennuühenduste arv väheneb. Kui viibid välismaal ja suudad seal kriisiperioodil turvaliselt hakkama saada, siis ei ole tarvidust Eestisse tagasi pöörduda. Jälgi hoolikalt viisa kehtivusaega ja teisi riigis viibimise tingimusi. Kahjuks on hetkel väga raske öelda, millal kriis lõpeb ja millised piirangud kehtivad mõne kuu pärast. Mõtle läbi tegevusplaan juhuks, kui kriis peaks venima pikale. Kui Sa ei saa pikemalt välisriiki jääda, tule Eestisse nii kiiresti kui võimalik.
Läti kaudu Eestisse tulevad Eesti elanikud, sealhulgas kaubavedajad, peavad täitma vastava ankeedi ja vajadusel esitama selle Läti piirivalvele. Ankeet on Läti Transpordiministeeriumi lehel http://www.sam.gov.lv/images/modules/items/PDF/item_8592_anketas_LTU_EST_parvadatajs_ANGLISKI.pdf, neid jagab ka piirivalve. Sellega kinnitad, et lahkud Lätist võimalikult kiiresti ega külasta avalikke kohti.
Reisijate liikumine on lubatud järgmiselt:
Helsinki-Vantaa, Maarianhamina ja Turku lennujaamad Soome kodanikele, elanikele ja teistele ELi kodanikele, kes soovivad pöörduda koju, vältimatu töö tegemiseks ja muul vältimatul eesmärgil. Teised lennujaamad jäävad avatuks ainult kaupade transpordile. Helsinki, Maarianhamina, Turku ja Vaasa sadamad Soome kodanikele, elanikele ja teistele ELi kodanikele, kes soovivad pöörduda koju, vältimatu töö tegemiseks ja muul vältimatul eesmärgil. Teised lennujaamad jäävad avatuks ainult kaupade transpordile.
Ahvenanmaa, Haapasaari, Hanko ja Helsinki merepiiri piiripunktid ja Nuijamaa sadam ja Santio Soome kodanikele ja elanikele ja teistele EL kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks.
Soome ja Rootsi ja Soome ja Norra maismaapiiripunktides Soome kodanikele ja elanikele ja teistele EL kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks.
Välispiiridel on reisijate liikumine lubatud:
Õhuliiklus Helsinki-Vantaa, Maarianhamina ja Turku lennujaamad Soome kodanikele, elanikele ja teistele ELi kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks. Kaupade transport on lubatud. Kõik teised välispiiri lennujaama piiripunktid on avatud ainult kaupade transpordile. Ahvenanmaa, Hanko ja Helsinki välispiiri mere piiripunktid on suletud.
Mereliiklus Helsinki, Maarianhamina, Turku ja Vaasa sadamad Soome kodanikele ja elanikele ja teistele ELi kodanikele koju pöördumiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks. Kaupade transport on lubatud. Kõik teised sadamad on avatud ainult kaupade transpordile. Ahvenanmaa, Haapasaari, Hanko ja Helsinki merepiiri piirikontrollipunktid ja Nuijamaa sadam ja Santio Soome kodanikele, elanikele ja teistele EL kodanikele, kes soovivad pöörduda koju, vältimatu töö tegemiseks ja muul vältimatul eesmärgil.
Maismaa ja raudteetransport Soome-Vene vahelisel maismaapiiril ja raudteepiiripunktides Imatra, Kuusamo, Niirala, Nuijamaa, Rajajooseppi, Salla, Vaalimaa ja Vartius ainult Soome ja Vene kodanikele ja Soome elanikele ja teiste ELi riikide elanikele koju pääsemiseks ja muuks hädavajalikuks reisimiseks. Piirid jäävad avatuks kaupade transpordile. Inari, Parikkala ja Vainikkala on avatud ainult kaupade transpordile.
Kui teil on Soomes registreeritud elamisõigus, siis on teil võimalik naasta Soome, kuid Soomes kehtib üldine nõue, et välismaalt Soome naastes tuleb olla 14 päeva karantiinis, millest peavad inimesed ise kinni pidama ja tööandjaga kokku leppima. Eesti kodanikuna saate Eestisse tagasi pöörduda, kuid peate samuti jääma 14 päevaks isolatsiooni.
Kui teie püsiv elukoht on Eestis, aga käite tööl Soomes ning teil ei ole Soomes elamisõigust registreeritud, siis 22. märtsil jõustusid uued juhised, mille kohaselt Soomes töölepinguga töötavad Eesti kodanikud, kes ei ole oma elamisõigust Soomes registreerinud, ei saa enam riiki siseneda. See tähendab, et Soome saab siseneda ainult siis, kui teil on Soomes registreeritud elamisõigus. Kõik Soomes töötavad, aga Eestis elavad Eesti kodanikud pidid enne seda otsustama, kas minna Soome ja püsida seal töötades kuni reeglite muutumiseni, või jääda Eestisse. Viimasel juhul pole neil võimalust minna Soome enne reeglite muutumist, mis võib võtta aega. Eesti kodanikud saavad alati naasta koju. Reisilaevad Helsingi ja Tallinna vahel praegu liiguvad. Tallink jätkab Eesti ja Soome vahel laevaliiklust muudetud graafiku alusel. Vaata lisaks Tallinki, Eckerö Line’i või Viking Line’i kodulehekülgi.
Eestisse lubatakse Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, sealhulgas nn halli passi omanikud. Alates 17. märtsist peavad kõik Eestisse tulijad jääma 14 päevaks koju (v.a erandid).
Hetkeinfo kohaselt on teil võimalik naasta Soome, kuid peate jääma 14 päevaks isolatsiooni. Eesti kodanikuna saate Eestisse tagasi pöörduda, kuid peate samuti jääma 14 päevaks isolatsiooni. Arvestades kiiresti muutuvat olukorda ning vajadust piirata viiruse levikut soovitame siiski reisivajadust hoolikalt kaaluda ning ühest riigist teise liikuda väid hädavajaduse korral. Eesti kodanikud saavad alati naasta koju.
Matustele tulekuks võiks taotleda erandlikel asjaoludel piiriületuse lubamist ja saata see: ppa@politsei.ee: https://www.politsei.ee/files/eriolukord/erandid-eritaotluse-vorm.docx?092a7c19fa.
Sellisel juhul ei pea 14 päevaks Eestisse isolatsiooni jääma. Kuid palume enne reisimist teha kindlaks Soome reeglid tagasipöördumiseks, sest alates 22. märtsist pääsevad riiki ainult Soome elamisõigusega Eesti kodanikud (registreeritud elukoha aadressiga).
Erandjuhtudel tuleb taotleda erandlikel asjaoludel piiriületuse lubamist ja saata see: ppa@politsei.ee: https://www.politsei.ee/files/eriolukord/erandid-eritaotluse-vorm.docx?092a7c19fa.
Sellisel juhul ei pea 14 päevaks Eestisse isolatsiooni jääma. Kuid palume enne reisimist teha kindlaks Soome reeglid tagasipöördumiseks, sealhulgas ka 14 päevaks Soome isolatsiooni jäämise reeglid.
Aeroflot on katkestanud lennud Moskva ja Tallinna vahel alates 19. märtsist kuni 23. aprillini. Venemaalt saate naasta Eestisse isikliku transpordiga või kasutades kohalikku transporti piirile jõudmiseks.
Bussiga on võimalik liikuda Peterburist Venemaa piirile Jaanilinna/Ivangorodi bussiga (https://sks-auto.ru/) või rongiga (http://ppk-piter.ru/).
Toimib Pihkva-Petseri bussiliiklus (http://pskovavtotrans.ru/расписание-рейсов/), liigub Peterburi-Pihkva-Petseri rong „Lastotška“ ning piiri saab ületada jala. Kindlasti soovitame võtta ühendust vedajaga ja täpsustada, kas transport liigub.
Täpsem info Eesti esindustest Moskvas, Peterburis ja Pihkvas.
Reisikindlustuse pikendamiseks palume ühendust võtta reisikindlustusfirmaga või Eesti Kindlustusseltside Liiduga Facebookis ning nende kodulehel.
Kui olete veendunud, et saate kriisiajal välismaal turvaliselt hakkama ei pea te tagasi pöörduma. Otsuse tegemisel palun arvestage:
Reisimine Eestisse – välisriikide kodanikud
Ei pääse. Eestisse lubatakse Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, sealhulgas nn halli passi omanikud.
Jah. 14-päevane liikumisvabaduse piirang ei kehti järgmiste Eestisse siseneda lubatud ja haiguse tunnusteta isikute kohta:
Eestisse lubatakse Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, sealhulgas nn halli passi omanikud. Samuti need välisriigi kodanikud ning need välismaalased, kelle pereliige elab Eestis. Rahvusvahelise sõjalise koostöö raames pääsevad riiki ka Eestisse saabuvad välismaalased.
Politsei eriloal pääseb riiki välismaalane, kellel pole haigusnähte ning kelle lähisugulane on Eesti kodanik või elamisõigusega isik. Riiki pääseb rahvusvahelist kaubavedu teostav transport. Lisaks ka elutähtsat teenust osutavad inimesed, näiteks kütusetarnijad.
Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole COVID-19 haigusnähte.
Riigipiiri ületamise ajutine piirang kehtib kuni korralduse muutmiseni ning selle vajalikkust hinnatakse hiljemalt iga kahe nädala järel. Teistel isikutel Eestisse sisenemine keelatakse ning nad saadetakse piirilt tagasi.
Praeguse seisuga pääseb riiki ELi kodanik, kui tal on Eestis antud elamisõigus. Lisaks lihtsustati 20. märtsil tehtud muudatusega Läti ja Eesti kodanike (kes on ka ELi kodanikud) liikumist tööle või töölt elukohta Eesti Vabariigi ja Läti Vabariigi vahel.
Kui sellel Soome kodanikul on Eesti elamisõigus olemas ehk kui ta on ELi kodanikuna registreerinud enda Eestis oleva elukoha Eesti rahvastikuregistris ja tal on olemas Eesti ID-kaart, siis ei tohiks Eestisse koju tulemine probleemiks olla. Rakendub siiski 14-päevane kodus püsimise nõue.
Kui sellel välismaalasel on elamisõigus olemas, ehk kui ta on ELi kodanikuna registreerinud enda Eestis oleva elukoha Eesti rahvastikuregistris ja tal on olemas Eesti ID-kaart, siis ei tohiks Eestisse koju tulemine probleemiks olla. Rakendub siiski 14-päevane kodus püsimise nõue.
Erandina võib Politsei- ja Piirivalveamet lubada Eestisse tulla ilma haigusnähtudeta välismaalase, kelle:
Erandlikel asjaoludel piiriületuse lubamise taotluse vorm tuleb saata: ppa@politsei.ee, https://www.politsei.ee/files/eriolukord/erandid-eritaotluse-vorm.docx?092a7c19fa.
Ei pääse. Pääseb vaid juhul, kui on Eestis püsiv elukoht ja seega elamisõigus.
Ei pääse.
Jah, pääsete.
Ei too.
Eesti ülikooli tudengina on tal elaniku kaart, seega ka elamisluba Eestis ning õigus Eestisse tagasi pöörduda.
Vabariigi Valitsus võib rahva tervise kaitse kaalutustel ajutiselt piirata riigipiiri ületamist või selle peatada ning tänaseks on piirangud ka kehtestatud.
Jah, kui neil puuduvad haigustunnused. Eriolukorra juht muutis Eesti-Läti riigipiiri ületamise tingimusi 20. märtsil. Muudatusega lisatakse erand Eestis ja Lätis vastastikku töölkäimise võimaldamiseks sõltumata piirkonnast.
Politsei- ja piirivalveamet teeb igakülgset koostööd ettevõtetega, et inimeste piiriülene tööl käimine oleks võimalikult sujuv sõltumata sellest, kas tegemist on töösuhte, lepingu täitmise või ettevõtlusega. Palume siiski igal juhul inimestel läbi mõelda enda liikumisvajadus vastutustundlikult nii, et hoida enda ja teiste inimeste tervist.
Taotluste läbivaatamist lihtsustab, kui ettevõtjad koondavad oma töötajatest, kellele eriluba laieneb, nimekirja ning edastavad selle PPA-le ülevaatuseks. Nimekirja tuleks lisada töötaja või töötajate ees- ja perekonnanimi, nende isikut tõendavate dokumentide numbrid ning ettevõtte andmed, kus ja millal nad tööle peaks asuma.
PPA kontrollib seejärel oma registritest esimesel võimalusel nimekirja üle ning kinnitab, kas ja kellele on erandkorras piiriületus lubatud. Samamoodi vaadatakse esimesel võimalusel üle kõik üksikisikutelt laekunud taotlused.
Lisainfo ja taotluse vorm on leitav https://www.politsei.ee/et/juhend/eriolukord.
Taotluse esitamisel arvesta, et pead elama või töötama Eestis või Lätis. Lisaks tea, et sulle ei laiene 14-päevane liikumisvabaduse piirang.
Ei, niisama poodi minekuks piiri ületada ei saa. Eestist Lätisse ja vastupidi saavad liikuda vaid need, kes töötavad vastavalt ühel või teisel pool piiri. Selleks on vaja eriluba, mida ettevõtja taotleb PPA-lt enda töötajatele, kes käivad tööl teisest riigist.
Eriõigus ei laiene saartel tööl käimiseks, sest alates 14. märtsist kehtib vabariigi valitsuskomisjoni korraldus, mis keelab suursaarte ja mandri vahelise liikumise. Üldpõhimõte on see, et lubatud on elutähtsa teenuse tagamisega seotud inimeste ja kaubavedude liikumine. Samuti on lubatud oma elukohta naasmine ehk Läti kodanik saab saarelt ära, aga tagasi siis enam mitte.
Eestisse võib siseneda haigusnähtudeta välismaalane, kes tuleb siia oma vanema, vanavanema, lapse või lapselapse või abikaasa juurde, kui see, kelle juurde tullakse, on Eesti kodanik või elamisõiguse/elamisloaga välismaalane. Küll aga see inimene peab arvestama, et kui ta Eestisse tuleb, suunatakse ta koju või püsivasse viibimiskohta ning tal on keelatud sealt 14 päeva lahkuda.
Eesti-Vene piiri ületamisel ei ole ette nähtud erisusi ja piiriületusel peavad isikud arvestama 14-päevase liikumispiiranguga nii Eestis kui ka Venemaal. Edasi-tagasi piiri ületades tööl käia ei ole võimalik.
Ei, Venemaa valitsuse korraldus sellist erisust ette ei näe.
Ei. Venemaa valitsuse korraldus ei näe ette erisusi riiki lubamisel ja sellest tulenevalt ei ole määratletud ametkondi, kelle poole pöörduda erandite taotlemiseks.
Kindlasti ei tohiks välismaalt tulev inimene minna riskigruppi kuuluva vanavanema juurde. Ta peab leidma võimaluse enda majutamiseks mõnes majutusasutuses või leidma Eestis elavate sõprade või sugulaste abil võimaluse. Erasektori majutusasutustega, kes oleksid nõus võtma endale (mingi tasu eest või tasuta) majutamiseks isolatsioonis viibima sunnitud inimesi, ei ole praegu tehtud.
Pärast 17. märtsi ei pääse Eestisse tagasi välismaalased, kes töötavad Eestis C- või D-viisaga või viisavabalt. Juhul kui nad juba viibivad Eestis, siis on neil võimalik Eestis edasi olla või soovi korral riigist lahkuda.
Välismaalane, kes viibis Eestis seaduslikul alusel 12. märtsi 2020 seisuga ja kellel on takistatud oma elukohariiki tagasipöördumine, võib Eestis ajutiselt edasi seaduslikul alusel olla. Ta ei pea Politsei- ja Piirivalveameti teenindusse viibimisaja pikendamiseks pöörduma. Eestis võib viibida kuni 10 päeva pärast eriolukorra lõppemist. Selline alus anti Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori üldkorraldusega.
Alates 13. märtsist 2020 Eestisse saabunud inimesed ei lähe selle üldkorralduse alla, kuna nad tulid Eestisse juba väljakuulutatud eriolukorra ajal ja pidid arvestama riskidega, mis sellega kaasnevad. Kui nende olemasolev viisa hakkab eriolukorra perioodil lõppema, siis tuleb esitada viisa taotlus Politsei- ja Piirivalveameti teeninduses või lahkuda enne viisa lõppemist Schengeni alast. Viisa taotluse esitamine annab õiguse Eestis viibida seniks kuni on tehtud otsus viisa andmise või keeldumise kohta. Viisa taotlust ei saa esitada posti teel, inimene tuvastatakse teeninduses ja temalt võetakse sõrmejäljed. Fotoboksis antud sõrmejälgi ei saa viisamenetluses kasutada.
Mõeldud on nii transpordivõimaluse puudumist kui ka riigipiiride sulgemist transiidiks. Igapäevaselt lisandub riike, kes piire sulgevad ning ka ümberistumistega lennud on piiratud.
Haigustunnustega inimene peab saama abi sellest riigist, kus ta parasjagu viibib. Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole koroonaviiruse haigusnähte. Raskete haigusnähtude puhul kutsutakse vajadusel kiirabi.
Jah. Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole COVID-19 haigusnähte. Nad on kohustatud tegema seda viivitamatult.
Kui tuttavale väljastati ühekordne viisa (st viisa oli juba trükitud ja passi kleebitud) vahetult enne eriolukorra kehtestamist, siis Eestisse ei saa ta sellega siseneda kuni eriolukorra lõppemiseni. Järgmine samaväärne taotlus võetakse menetlusse tasuta, tingimusel, et algset viisat ei ole kasutatud ei Eestisse ega mujale reisimiseks.
Eestisse saabunud isikule kehtestatakse liikumispiirang 14 päevaks ja isikul on Eestisse saabumisest 14 päeva jooksul keelatud lahkuda elukohast või püsivast viibimiskohast. Kehtestatud 14 päevase liikumispiirangu ajal ei saa isik ka riigist lahkuda.
Tuleb meeles pidada, et edasi-tagasi liikuda ei saa.
Humanitaarkaalutlustel (lähisugulase haigus, matus) on endiselt võimalik viisat taotleda. Pöörduge palun vastavas riigis asuva Eesti saatkonna poole. Humanitaarkaalutlusel, kui polnud viisat võimalik taotleda saatkonnast, võib erandkorras väljastada viisa ka piiripunktis (nt matustele tulekuks).
Eestisse lubatakse Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, seal hulgas nn halli passi omanikud. Samuti need välisriigi kodanikud ning need välismaalased, kelle pereliige elab Eestis. Rahvusvahelise sõjalise koostöö raames pääsevad riiki ka Eestisse saabuvad välismaalased. Politsei eriloal pääseb riiki välismaalane, kellel pole haigusnähte ning kelle lähisugulane on Eesti kodanik või elamisõigusega isik.
Riiki pääseb rahvusvahelist kaubavedu teostav transport. Lisaks ka elutähtsat teenust osutavad inimesed, näiteks kütusetarnijad.
Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole COVID-19 haigusnähte. Teistel Eestisse sisenemine keelatakse ning nad saadetakse piirilt tagasi.
Riiki siseneda lubatud meeskonnaliikmetele liikumispiirang praeguse seisuga ei laiene.
Ei saa, Eesti taastas alates 17. märtsist 2020 piirikontrolli ja sellest tulenevalt peavad kõik isikud läbima piirikontrolli, seda ka juhul kui saabutakse Eestisse merepiiripunkti (nt väikesadama) kaudu. Kuna Eestisse sisenemisel kehtivad hetkel piirangud, peavad välismaalased taotlema eelnevalt eriloa piiriületuseks, et jahile järele tulla.
Kaubavedu Eestis ja rahvusvaheliselt
Püüame ka eriolukorra ajal tagada, et Eestis jätkuks kaupade vedu ja muu äritegevusega seotu. Täpsema info saamiseks soovitame pöörduda Maksu- ja Tolliametisse.
Kaubaveole ei ole praegu piiranguid kehtestatud juhul, kui see on ametialane tegevus.
Rahvusvahelised kaubaveod on lubatud, sealhulgas veoste vedu tegevusloata.
Tasulise veoseveo korral peab autos olema selle auto kohta
Lisaks tuleb tühja autoga Eestisse sisenedes tõendada, mille alusel ja kuhu sõidetakse veosele järele (näiteks veotellimus).
Omal kulul korraldatava veoseveo korral peab autojuhil olema kaasas veose kohta dokument, millega tõendatakse, et see veos on omal kulul vedu korraldava ettevõtte omandis või on see ettevõte selle veose ostnud, müünud, remontinud, kaevandanud või töödelnud.
Omal kulul veoseveole kehtib ka teisi nõudeid, mis on kehtestatud Euroopa Liidu määruse (EÜ) nr 1072/2009 artikli 1 lõike 5 punktis d, aga eriolukorras koormaks nende kontrollimine liialt kontrolli teostajat.
Kaubaveoga vahetult seotud isikud on liikumispiirangust vabastatud.
Ta tohib uuesti välismaale sõita, sest 14-päevane liikumispiirang ei kehti kauba või tooraine transportijatele ning rahvusvahelise kauba- ja reisijateveoga tegelevatele isikutele. See on määratud Vabariigi Valitsuse korraldusega.
See juht ei pea jääma Eestis koju, sest 14-päevane liikumisvabaduse piirang ei laiene praeguse seisuga inimestele, kes on vahetult seotud kauba või tooraine transpordi või rahvusvahelise kaubaveoga.
Ei vasta tõele. Kui rahvusvaheliste vedude autojuhidel haigusnähte ei ole, siis ta ei pea pärast piiri ületamist koju jääma.
Nimelt on eriolukorra juhi 16. märtsi 2020. a korralduses nr 32 kehtestatud liikumispiirang pärast riigipiiri ületamist. See liikumispiirang ei kehti inimestele, kes on vahetult seotud kauba või tooraine transpordiga ning rahvusvahelise kauba- ja reisijateveoga.
Lisateavet saate selle korralduse punktidest 2 ja 3: https://www.riigiteataja.ee/akt/316032020007.
Ei kehti. Kui sellel autojuhil ei ole haigussümptomeid, siis ta ei pea jääma 14 päevaks koju.
Ei ole. Kaubaveole piirangud ei kehti ja see ei sõltu sellest, millist kaupa veetakse.
Ka 14-päevane liikumisvabaduse piirang ei laiene praeguse seisuga neile, kes on vahetult seotud kauba või tooraine transpordiga või rahvusvahelise kaubaveoga. See tähendab, et nende sõidukite juhid ei pea jääma 14 päevaks koju.
Ei, neile ei kehti erand. Tavalisest pikem ootejärjekord piiril on praegu paratamatu.
Me anname endast siiski parima, et kõik saaksid piiri ületada võimalikult sujuvalt ja kiiresti.
Oma isikliku koera või kassiga üle piiri tulek ei ole kaubavedu ja sellele kaubavedude erand ei laiene.
Kui autojuht korraldab omal kulul veosevedu, peab tal olema kaasas veose kohta dokument, millega tõendatakse, et see veos on omal kulul vedu korraldava ettevõtte/isiku omandis või on see ettevõte selle veose ostnud, müünud, remontinud, kaevandanud või töödelnud. Sellisele veoseveole kehtib ka teisi nõudeid (vt ELi määruse (EÜ) nr 1072/2009 artikli 1 lõike 5 punkti d), aga eriolukorras koormaks nende kontrollimine liialt kontrolli teostajat.
Töötamine, lähetused
Esmatähtis on töökohal kasutada desinfitseerimisvahendeid.
Kontoris on tähtis
Töölt tuleks koju saata kõik, kes
NB! Välismaalt saabunud kolleeg peab jääma kaheks nädalaks koju ja hoolega oma tervist jälgima.
Töötingimuste muutmisega peavad nõus olema nii tööandja kui ka töövõtja.
Teiste inimestega tuleb hoida vähemalt 2 meetrit vahet ka
Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. See nõue ei kehti koos olevatele pereliikmetele ja avalike ülesannete täitjatele.
Kui sa tulid tagasi välislähetusest või puhkuselt välismaalt, tuleb sul tõesti jääda kaheks nädalaks koju. 14-päevasel liikumisvabaduse piirangul on ka erandeid, näiteks ei kehti see meditsiinitöötajatele.
Lisateavet saad eriolukorra juhi korraldusest: https://www.riigiteataja.ee/akt/316032020007.
Kõige tähtsam on see, et kui töötaja on naasnud välismaalt, siis tuleb tööandjal ja töötajal kokku leppida, kuidas ta edasi töötab.
Kõige mõistlikum oleks võimaldada töötajal töötada kodust, st leppida kokku kaugtöö tegemises. Kui see võimalik ei ole, siis tuleb neil saavutada muu kokkulepe.
Sundpuhkust töölepingu seadus ette ei näe, kuid tööandja ja töötaja võivad kokku leppida, et töötaja viibib näiteks kaks nädalat kodus. Kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei anna talle tööd, peab tööandja maksma keskmist töötasu. (Töölepingu seaduse § 35 ütleb, et tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut või on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud, välja arvatud juhul, kui töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü.)
Tasustamata puhkuses peavad pooled omavahel kokku leppima. Kui töötaja tasustamata puhkusega nõus ei ole, kuid tööandja teda töökohale ei luba, siis rakendub töölepingu seaduse § 35 ehk tööandja peab maksma töötajale keskmist töötasu.
Tööandjal ja töötajal on võimalik omavahelisel kokkuleppel töölepingu tingimusi ka muuta. Näiteks võivad nad kokku leppida, et sel ajal, kui töötaja on kodus ja tööd ei tee, saab ta väiksemat töötasu, kui töölepingus kirjas. Siiski ei saa tööandja seda teha üksi, vaid selleks peab nõusoleku andma ka töötaja.
Soovitame leida lahenduse kokkuleppel töötajaga.
Kui kaubaveo autojuhil ei ole haigusnähte, ei kehti talle tõepoolest 14-päevane kodus püsimise nõue.
Tuleb arvestada, et kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei anna talle tööd, peab tööandja maksma keskmist töötasu (vt töölepingu seaduse § 35).
Nii töötajal kui ka tööandjal on võimalus pidada nõu Tööinspektsiooniga, mille veebilehel on ka korduma kippuvate küsimuste loetelu: https://www.tooelu.ee/et/tootajale/tookeskkond/Tookeskkonna-ohutegurid/Bioloogilised-ohutegurid/COVID-19.
Jah, kui inimene allkirjastas piiril nõusoleku püsida 14 päeva kodus, siis ta ei tohi tööle minna, kuid võimaluse korral tuleks teha kaugtööd, näiteks kodukontoris.
Töötaja kohustus töösuhtes on teha kokkulepitud tingimustel tööd. Siiski tuleb töötajal, kes naaseb välismaalt, võtta arvesse ka Terviseameti soovitusi ning püsida kaks nädalat kodus. See ei tähenda aga automaatselt seda, et töötaja ei pea tööle minema. Töötaja peab tööandjale sellest teada andma ning seejärel tööandjaga kokku leppima, kuidas edasine töötamine käib.
Lisaks eelpool nimetatud võimalustele (kaugtöö, tasustamata puhkus, töölepingu seaduse §§ 35 ja 37 rakendamine) on võimalik leppida kokku, et töötaja kasutab põhipuhkust. Kui puhkuse ajakava on tehtud, siis saab põhipuhkuse aegasid muuta üksnes kokkuleppel. Kui töötaja ei soovi kasutada põhipuhkust, tuleb leida muu lahendus.
Ühiskonnaliikmetena peame me viiruse levikut tõkestama ning seda saab teha ainult üheskoos. Hoiame üksteist ja kui oleme haiged, ärme lähe tööle ega rahvarohketesse kohtadesse haigust levitama.
Kui meie lähikonnas / töökollektiivis on keegi haige või tulnud alates 17. märtsist välisreisilt ja arvab, et ei pea kodus püsima, siis igaüks meist saab selle inimese tähelepanu juhtida sellele, et kõikidel inimestel ei ole raudne tervis ega korras immuunsussüsteem, ning just sel põhjusel on oluline viiruse levikut tõkestada. Südametunnistus on parim sunnimeede.
Ettevõtetes ja organisatsioonides on oluline ka sisekommunikatsioon ning inimeste omavaheline hea suhtlus.
Kujunenud olukorras peavad töösuhte osapooled vastastikku arvestama ja leidma mõistlikud lahendused. Kui saab kodutööd teha, siis peaks kodutööd tegema. Kui ei, siis tasub kaaluda palgaga puhkuse võtmist, palgata puhkust või proovida leida abilisi, kes aitaksid lapsi hoida. Seejuures ei tohiks anda lapsi hoida vanemaealistele, kes on riskirühmas.
Tuleks püüda leida lahendus koostöös tööandjaga.
Kindlasti on oluline leida optimaalne lahendus koos tööandjaga. Mis puudutab erinevaid toetusmehhanisme ja nende kasutamise võimalusi, siis nende kohta saab täiendavat informatsiooni pärast vastavate otsuste tegemist valitsuses ja Töötukassas.
Haiguslehel kompenseeritakse kõigile ühtsetel alustel 70% palgast, mingeid erandeid kehtestatud ei ole.
Tööandja kohustus on hinnata tööga seotud riske ka juhul, kui töötaja saadetakse välislähetusse. Seega peab ennekõike hindama riske tööandja ning tegema otsuse, kas lähetusse saatmisest oleks võimalik hoiduda.
Töötajal on õigus keelduda töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 14 lg 5 alusel tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid, teatades sellest viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule. Kui töötaja leiab, et ta seab välismaale reisides ohtu oma elu või tervise, on tal õigus lähetusse minemisest keelduda.
Koroonaviiruse levik on üks sellistest ettenägematutest asjaoludest, mille esinemise korral võib tööandja töölepingu seaduse § 37 alusel ühepoolselt töötaja töökoormust ja töötasu kolmeks kuuks vähendada, kui kokkulepitud töötasu maksmine on tööandjale ebamõistlikult koormav. Töötasu võib vähendada kuni Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäärani (584 eurot kuus või 3,48 eurot tunnis).
Töötasu vähendamine töölepinguseaduse § 37 olukorras on aga lubatud vaid järgmistel tingimustel:
Töötasu vähendamiseks tuleb tööandjal esmalt vaadata, kas tal on töötajale võimalik pakkuda teist tööd. Kui teist tööd pakkuda ei ole või kui töötaja teise töö pakkumist vastu ei võta, tuleb tööandjal teavitada kavandatavast töötasu vähendamisest töötajate usaldusisikut või otse töötajaid usaldusisiku puudumisel vähemalt 14 kalendripäeva ette. Töötajatel on seega võimalus kaasa rääkida. Oma arvamus tuleb tööandjale esitada seitsme kalendripäeva jooksul arvates teate saamisest.
Kui töötajad ei ole nõus töötasu vähendamisega, on neil õigus tööleping üles öelda, teatades tööandjale ette viis tööpäeva. Töötajale makstakse töölepingu lõppemisel lisaks n-ö lõpparvele ehk väljateenitud töötasule ja aegumata ning kasutamata jäänud põhipuhkuse hüvitisele ka ühe kuu keskmise töötasu ulatuses hüvitist.
Kui on selge, et olukord ei parane ning tööandjal ei ole ikkagi võimalik tööd anda ja ka vähendatud töötasu maksta, võib kõne alla tulla koondamine. Koondamine on tööandjapoolne töölepingu erakorraline ülesütlemine majanduslikel põhjustel. Koondamisega on tegemist juhul, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul. Lisaks on koondamise olukord, kui tööandja lõpetab oma tegevuse, kuulutatakse välja tööandja pankrot või lõpetatakse pankrotimenetlus, pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu. Koondamiseks peab tööandja esitama töötajatele kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavalduse ja põhjendama, miks tööleping lõppeb.
Koondamisel on tööandja kohustatud järgima töölepingu seaduse § 97 lõikes 2 sätestatud etteteatamistähtaegasid. Etteteatamistähtajad on seotud töötaja töösuhte kestusega tööandja juures. Tööandja peab töötajale koondamisest ette teatama, kui töötaja töösuhe tööandja juures on kestnud:
Tööandjal tuleb arvestada sellega, et kui töötajale teatatakse töölepingu lõppemisest ette vähem kui seaduses sätestatud või etteteatamistähtaeg jäetakse hoopiski järgimata, peab tööandja maksma töötajale selle eest hüvitist. Sellisel juhul tuleb tööandjal maksta töötajale keskmist tööpäevatasu nende kalendaarsete tööpäevade eest, mis jäävad etteteatamistähtaja perioodi sisse ja mille võtta vähem ette teatati.
Kui tööleping lõppeb koondamise tõttu, on tööandjal kohustus lisaks n-ö lõpparvele maksta töötajale koondamishüvitist, mis vastab töötaja ühe kuu keskmisele töötasule.
Kujunenud olukorda saab vaadelda töölepingu seaduse §-s 38 kirjeldatud juhtumina, mille puhul on seadusandja ette näinud, et tööandja peab maksma töötajale keskmist töötasu mõistliku aja eest, mil töötaja ei saa tööd teha tema isikust tuleneval, kuid mitte tahtlikult või raske hooletuse tõttu tekkinud põhjusel või kui töötajalt ei saa töö tegemist oodata muul tema isikust mittetuleneval põhjusel. Kuid see olukord ei saa kesta kaks nädalat, vaid mõistliku aja, mille jooksul töötaja saab korraldada oma laste hoidmise ning teha ka enda poolt tööandja ettepanekud võimalikuks töökorralduse muutmiseks.
Ehk tööandja peab töölepingu seaduse § 38 alusel maksma töötajale keskmist töötasu maksimaalselt kahe esimese päeva eest ning seejärel peavad pooled leidma mõlemale poolele sobivad lahendused ehk sõlmima poolte kokkuleppe näiteks kaugtöö tegemiseks, tähtajaliselt osalise tööaja rakendamiseks, töötaja põhipuhkuse kasutamiseks või muul moel. Töötaja ei saa aga kehtiva seaduse alusel nõuda kogu lasteasutuste sulgemise ajal kodus oldud aja eest tööandjalt keskmist töötasu. Töösuhte pooled peavad adekvaatselt hindama riigis toimuvat ning arvestama seejuures ka teineteise huvidega ja leidma seeläbi mõistlikud lahendused.
Riik ei ole kehtestanud konkreetset regulatsiooni selle osas, kui vana laps võib üksi kodus olla. Iga juhtum on erinev ja sõltub lapse küpsusest ning asjaoludest. Seda, kas laps jätta ajutiselt üksi koju, otsustab lapsevanem. Seejuures peab lapsevanem lähtuma lapse parimatest huvidest, hindama oma lapse küpsust ja kaaluma võimalikke turvariske. Oluline on, et lapse heaolu ja turvalisus oleks tagatud.
Üldiselt on lapse võime teatud määral iseseisvalt tegutseda (laps vastutab oma käitumise eest; teab, mis võib olla tervisele kasulik või kahjulik ning kuidas ohutult käituda; saab hakkama eneseteenindamisega) seotud kooliküpsuseaga. Lasteaiaealiste ja väiksemate laste üksi koju jätmist tuleks vältida, samuti nende jätmist pikaks ajaks kodus oleva algklassilapse hoolde.
Vajadusel tasub lapsehoidmisel abi paluda lähedastelt (võimalusel mitte vanemaealistelt), ning lasteaedade ja hoidude lahtioleku jms küsimustes pöörduda kohaliku omavalitsuse poole.
Seni sellist otsust ei ole, et ilusalongid ja massaažisalongid tuleks sulgeda. Iga vastav teenuseosutaja hindab oma riske ja otsustab oma töö võimalikkuse. Soovitame suhelda oma tööandjaga ja haigena ärge kindlasti tööle minge.
Iluteenuste töö iseloomust tulenevalt ei ole teenuse osutamisel võimalik vältida vahetut kokkupuudet kliendiga. Seetõttu võiksid iluteenuse pakkujad lähtuda oma töös lisaks tavapärastele hügieenireeglitele järgmistest soovitustest:
Kui tehase töötajal ilmnevad sümptomid (koha, hingamisraskused või palavik), mis võivad viidata ägedale respiratoorsele nakkusele sh koroonaviirusele, siis peaks ta jääma viivitamatult koju ning võtma ühendust perearstiga, kes korraldab vajadusel testimise.
Teised töökollektiivi liikmed peaksid jälgima oma tervist ning sümptomite ilmnemisel samuti jääma koju ning kontakteeruma oma perearstiga. Enda ja teiste kaitsmiseks peaksid kõik töökollektiivi liikmed jälgima hügieeninõudeid ning pesema sageli käsi.
Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Välismaalaste lühiajaline töötamine Eestis eriolukorra ajal
Hetkel ei ole eriolukorrast tulenevaid erisusi, lühiajalise töötamise registreerimisel kehtib endiselt välismaalaste seadusest tulenev piirang, kui pikaks ajaks saab töötamist registreerida (365 päeva või 270 päeva) – sellest pikemaks ajaks ei ole võimalik kellelegi kehtiva seaduse alusel töötamise õigust anda.
Politsei- ja Piirivalveamet alustas uuesti lühiajalise töötamise registreerimist. Selle eelduseks on asjaolu, et välismaalane viibib Eestis seaduslikult, tema maksimaalne lubatud lühiajalise töötamise aeg ei ole täis ja välismaalase tööandja seda soovib. Maksimaalne lubatud lühiajalise töötamise aeg on 365 päeva 455 järjestikuse päeva jooksul ja hooajatööde korral 270 päeva 365 järjestikuse päeva jooksul. Lühiajalise töötamise saab tööandja registreerida Politsei- ja Piirivalveameti iseteeninduses.
Välismaalastel, kellel ei ole enam Eestis tööd, soovitame esimesel võimalusel oma koduriiki tagasi pöörduda, kui piiriületused ja transport seda võimaldab. Ühtlasi palume senistel tööandjatel pärast töösuhete lõpetamist aidata kaasa välismaalaste koduriiki tagasipöördumisele.
Kui tegemist on välismaalasega, kelle lühiajaline töötamine on registreeritud või kellel on elamisluba töötamiseks, milleks kohaldub palgakriteerium, siis täna ei näe välismaalaste seadus (VMS) ette õiguslikku alust kriteeriumist vähemal määral töötasu maksmiseks. Kui tööd tehakse jätkuvalt täiskoormusel, on tööandjal kohustus maksta selle eest VMS-is sätestatud tingimustele vastavat töötasu, vastasel juhul rikub tööandja VMS-is sätestatud töötasu suuruse nõuet. Sellises olukorras saab töötaja esitada kaebuse PPA-le kirja teel ppa@politsei.ee
Välismaalased, kellel eriolukorra ajal viisa või viisavaba viibimisaeg lõpeb, võivad juhul, kui nad viibisid 12. märtsi 2020 seisuga riigis seaduslikult ja nende tagasipöördumine koduriiki on takistatud, Eestis viibida kuni eriolukorra lõppemiseni ja pärast seda on neil 10 päeva aega oma Eestist lahkumise korraldamiseks.
Välismaalane, kelle lühiajaline töötamine on Politsei- ja Piirivalveametis registreeritud, kuid kes ei viibinud piirikontrolli taastamise ajal, 17. märtsi seisuga Eestis, ei saa Eestisse tulla isegi siis, kui tal on viisa või viisavaba viibimise õigus olemas.
Taotluste läbivaatamise peatamise ja olemasolevate registreerimise pikendamise eesmärgiks on säästa politsei ressurssi eriolukorra lahendamise jaoks.
Ei, sundsuunamisi riik ei tee.
Välismaalaste seaduse kohaselt karistatakse välismaalast Eestis töötamise tingimuste rikkumise eest rahatrahviga kuni 300 trahviühikut, st 1200 eurot, või arestiga. Tööandja poolt välismaalase Eestis töötamise tingimuste rikkumise võimaldamise eest karistatakse rahatrahviga kuni 32 000 eurot.
Lühiajalise töötamise registreerimistaotluse saab tööandja esitada Politsei- ja Piirivalveameti iseteeninduses: https://etaotlus.politsei.ee/#/login.
Töötukassa teenused, toetused ja hüvitised
Töötukassa peatas 16. märtsist 2020 seoses Eestis väljakuulutatud eriolukorraga vähemalt kaheks nädalaks klientide nõustamise ja teenindamise maakondlikes osakondades/büroodes kohapeal. Kliente nõustatakse (töökeskne nõustamine, karjäärinõustamine, karjääriinfo vahendamine) ja avaldusi võetakse vastu telefoni teel, e-kanalites (Skype, e-töötukassa, e-kiri) või posti teel. Kui inimesed vajavad abi mõne toimingu juures, siis juhendatakse kirja või telefoni teel.
Peatatud on klientide osalemine järgmistel teenustel:
Töötuks registreerida ning hüvitist ja toetust soovitame võimalusel taotleda kasutada e-töötukassas. Avaldusi võtame vastu ka e-posti (digitaalselt allkirjastatult), tavaposti või telefoni teel.
Töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotluse saab esitada samuti e-töötukassas, e-posti (digitaalselt allkirjastatult) või tavaposti teel, vajadusel saadame selleks taotluse raamatu postiga.
Inimesed saavad lisaks infot töötukassa infotelefonilt 6696513 või 15501, töötukassa kodulehelt http://www.tootukassa.ee ja e-posti aadressilt info@tootukassa.ee.
Esmalt võiks pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonna või sotsiaalteenistuse poole.
Töövõimetushüvitiste maksmine – haiguspäevad, hoolduslehed
Eestis ei ole välja kuulutatud karantiini, mistõttu ei saa väljastada haiguslehti, mille põhjusena on märgitud karantiin. Välismaalt Eestisse saabunud inimestele, kelle puhul kontakti haigusega ei ole põhjust kahtlustada ning kelle tervise seisund on hea, töövõimetuslehe väljastamiseks põhjust ei ole. Nendel inimestel soovitatakse jälgida oma tervist, võimalusel teha kodutööd ja piirata sotsiaalseid kontakte.
Kui on tegu nakkushaiguse kontaktiga (nn kontaktsega), saab arst väljastada haiguslehe põhjusega haigestumine, spetsiaalse RHK -10 koodiga (Z 20.9). Kui lapsel on olnud nakkushaigega kontakt, võib arst vanemale väljastada hoolduslehe, märkides diagnoosi koodiks Z20.9. Kontakt nakkushaigusega on võrdsustatud seega haigestumisega / haigestunud lapse põetamisega ja sel juhul makstakse inimesele töövõimetushüvitist tavapärases korras.
Tasub meeles pidada, et töövõimetuslehe saab arst väljastada inimesele, kes on tööandja kaudu ravikindlustatud ehk töötab.
Haigushüvitis:
Hooldushüvitis:
On ka erisusi (kasvajaga laps jne):https://www.haigekassa.ee/inimesele/haigekassa-huvitised/hooldushuvitis. Hüvitistelt peetakse kinni tulumaks.
Haigekassa lisainfo kontakt: +372 669 6630.
Kui mõnes piirkonnas või kogu Eestis kehtestatakse karantiin, on võimalik tasuda inimestele haiguslehtede eest, mille väljastamise põhjuseks on karantiin. Sel juhul oleks 1.-3. päeva tasustamata, 4.-8. päeva eest tasub tööandja ja alates 9. päevast kuni 7 päeva haigekassa. Selliste lehtede saamise õigus on vaid töötavatel inimestel.
Ravikindlustamata inimesel ei ole õigust töövõimetushüvitisele (haiguslehele), sest hüvitus on ette nähtud ainult töötavatele inimestele.
Pensionid, toetused, ohvriabi, lasteabitelefon
Meie klienditeenindused üle Eesti on kinni, infotelefonide lahtiolekuaega oleme pikendanud ja vastame kõnedele E-R kella 9-18ni. Kõik sotsiaalkindlustusameti elektroonilised kanalid ja infotelefonid töötavad – infotelefon 6121 360, e-posti aadress info@sotsiaalkindlustusamet.ee.
Pensioni saamiseks tuleb esitada avaldus elektrooniliselt digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressil: info@sotsiaalkindlustusamet.ee.
Kui soovid hakata vanaduspensioni saama pensioniõiguse tekkimise päevast alates, tuleb avaldus esitada üheksa kuu pikkuse perioodi jooksul:
Lisainfot saab https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/pension-toetused/pensioni-taotlemine.
Majandus, ettevõtlus
Täna teame, et kõige kriitilisem on turismisektoril (reisiettevõtlus, majutus, toitlustus, konverentsid, seminarid, üritused). Järjest keerulisemaks läheb olukord transpordis, viitega jõuavad probleemid tööstusesse ja teenindusse. Sisuliselt puudutab olukord kogu ettevõtlussektorit.
Ettevõtete peamised probleemid:
Summadest on vara rääkida. Lisaks eelarvele ja Euroopa Liidu toetustele on valitsusel võimalus ka laenu võtta, et surutisele tugevamini vastu seista. Ehk lähtuksime põhimõttest – laenata tuleb raskel ajal. Keerulisi asjaolusid arvestades ei peaks me tabuks ka suuremat riigieelarve miinust kui seni. Oluliste investeeringute tegemiseks tuleks liberaliseerida ka ELi eelarvereegleid, seda eriti Eesti-sugustele riikidele, kelle eelarvedistsipliin on siiani väga hea olnud.
Ka pankade huvi on keerulisest ajast võimalikult valutult välja tulla. Oleme pankadega suhelnud ja seni on nad olnud nõus klientidele vastu tulema. Eesti Pank otsustas 25. märtsil viia kommertspankadele kehtiva süsteemse riski puhvri 1% tasemelt 0%ni. Selle sammuga vabaneb pankade jaoks 110 miljonit eurot, mida pangad saavad kasutada võimalike laenukahjumite katmiseks ja uute laenude väljastamiseks. Muutus jõustub eeldatavasti 1. maist.
Töötukassa nõukogu jõudis kolmapäeval, 18. märtsil kokkuleppele, et raskustes ettevõtetes koondamise vältimiseks plaanib Töötukassa hüvitada kahe kuu jooksul 70 protsenti palgast.
Plaani kohaselt hüvitatakse ettevõtetele, kelle käive ja tulud on järsult langenud ning kelle töötajatele ei ole tööd anda, perioodil märtsist maikuuni kahe kuu ulatuses 70 protsenti töötajate brutosissetulekust. Ettevõtted peavad hüvitise maksmises ka ise osalema.
Hüvitise saamiseks peab ettevõte täitma kolme tingimust:
Meede kehtib tagasiulatuvalt alates 1. märtsist kuni 31. maini, ent kompensatsiooni saab taotleda kuni kahe kuu töötasu ulatuses tööandja valitud perioodi eest selle kolme kuu sees. Seega laieneb meede ka neile töötajatele, kes alates 1. märtsist on saanud juba koondamisteate.
Valitsus võttis neljapäeval, 19 märtsil vastu lühiajalise meetmete paketi. Riigi vahendid suunatakse ettevõtete toetamiseks KredExi ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu. Pakett sisaldab ka Töötukassa tööturu toetust, haigushüvitisi, maksualaseid soodustusi ning võimaldab maksuvõla ajatamist 18 kuuks. Samuti sisaldab see kogumispensioni II samba sissemakse ajutist peatamist ning ärajäetud ürituste otseste kulude osalist kompenseerimist.
Meetmete paketi sisu:
Pikaajaline abipaketi eesmärk saab olema tänasest turušokist kiirem taastumine. See on plaanis ellu viia siis, kui lühiajaline pakett on saanud ettevõtjatele kättesaadavaks.
Riigipiiri ületades peab arvestama pikemate järjekordadega. Riiki võib siseneda või seda läbida rahvusvahelist kaubavedu teostav transport ning elutähtsat teenust osutavad inimesed, näiteks tervishoiutöötajad eeldusel, et neil puuduvad haigussümptomid.
Eesti riiki tohivad transiitkoridorina läbida ka välismaalased, et jõuda oma koduriiki, juhul kui neil ei ole viirussümptomeid. Neile 14-päevane isolatsiooninõue ei rakendu tingimusel, et riiki läbitakse sel eesmärgil viivitamata.
Alates 27. märtsist on eriolukorra juhi korraldusel suletud kaubanduskeskused, avatuks jäävad seal toidupoed, apteegid, telekommunikatsiooni ettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakuautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel. Söögikohtades on lubatud vaid toidu kaasamüük.
Teistes poodides tuleb järgida põhimõtet, et liigutakse koos, kas üksi või kahekesi ning hoitakse vähemalt 2-meetrist vahet. Sisse- ja väljapääsude juures tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu.Poed peavad tagama nimetatud reegli täitmise.
Söögikohad, baarid ja teised lõbustusasutused tuleb õhtul kella 22st sulgeda, v.a toidu kaasamüük ja toidu kojuvedu.
Suletud on ka meelelahutuskohad/lõbustuskohad (näiteks keegel, piljard, vesipiibukohvikud, bowling, täiskasvanute klubid).
Kui juuksurid, massaažisalongid, ilusalongid asuvad kaubanduskeskustes, tuleb need sulgeda. Kui need asuvad mujal ja eraldi, siis võivad nad praegusel hetkel tööd jätkata eeldusel, et nad on piisavalt hügieensed, et kaitsta nii personali kui ka kliente.
Ettevõtjate rahalise seisu leevendamiseks peatab MTA eriolukorra ajaks ettevõtete maksuvõlalt intressi arvestamise, intressivabastus kehtib tagasiulatuvalt 1. märtsist kuni 1. maini.
Alates 1. maist vähendatakse intressimäära tähtajatult seniselt 0,06 protsendilt 0,03 protsendile. Samuti vähendatakse edaspidi maksuvõlgade ajatamise korral intressi määra kuni 100 protsenti. Hetkel on maksimaalne võimalik intressi vähendamine 50 protsenti.
Riik tasub füüsilisest isikust ettevõtjatele (FIE) esimese kvartali sotsiaalmaksu avansilised maksed, et aidata kriisiga kaasnevate majandusraskustega toime tulla. Riik kannab FIE-de esimese kvartali sotsiaalmaksu avansilise makse summa nende MTA-s olevatele ettemaksukontodele. Kui FIE on avansilise makse juba tasunud, siis saab ta seda raha kasutada ükskõik millise maksukohustuse katmiseks kas kohe, või tulevikus, ja võib selle küsida oma pangakontole.
MTA on võlamenetluses võimalikult paindlik ja soovitab ettevõtjatel probleemide korral MTA e-keskkonna kaudu alustada maksuvõla ajatamist või anda muul moel oma maksuhaldurile raskustest teada.
Esmalt tasub teada, et eriolukorra ajal (1. märtsist kuni 1. maini 2020) Maksu- ja Tolliamet (MTA) maksuvõlalt intressi ei arvesta.
Kui maksukohustus on võimalik tasuda kuu jooksul, siis ei ole vaja MTA poole pöörduda ning võlga ajatada. MTA ei asu eriolukorra ajal tekkinud võlga tavapärases kiires tempos sisse nõudma (nt ei tee koheselt pangakontode areste). Kui ettevõtja soovib osaleda riigihankel, taotleda riigilt või kohalikult omavalitsuselt toetusi või lubasid, siis on kindlasti oluline võla tasumine ajatada. Samuti siis, kui raskused on pikemaajalised.
Kõik deklaratsioonid tuleb ikkagi korrektselt ja õigeaegselt esitada, et riik oskaks hinnata ettevõtete tegelikku olukorda ja teha ettevõtete aitamiseks õigeid otsuseid.
Ei või. Maksuvõlalt intressi arvestamise peatamine ei tähenda üleüldist maksuvabastust. Mõistame, et see on raske aeg kõigile. Riigi toimimise tagamiseks on aga oluline, et kõik, kellel vähegi võimalik, makse siiski tasuksid. Praeguses olukorras on see olulisem kui kunagi varem.
Riik tasub füüsilisest isikust ettevõtjatele (FIE) esimese kvartali sotsiaalmaksu avansilised maksed, et aidata kriisiga kaasnevate majandusraskustega toime tulla.
FIE-de esimese kvartali sotsiaalmaksu avansilise makse summa kantakse nende MTAs olevatele ettemaksukontodele. Kui FIE on avansilise makse juba tasunud, siis saab ta seda raha kasutada ükskõik millise maksukohustuse katmiseks kas kohese, või tulevikus, ja võib selle küsida oma pangakontole.
Nii FIE-dele, kui ka teistele maksumaksjatele, ei arvutata ega määrata kahe kuu jooksul ehk 1. märtsist kuni 1. maini maksuvõlgadelt intresse ja neid ei tule ka hiljem tasuda. Makseraskustesse sattudes tuleb ka FIEdel maksudeklaratsioonid korrektselt esitada, muidu ei ole võimalik riigil saada adekvaatset hinnangut ettevõtjate seisust.
Maksuvõla tekkimisel soovitab MTA selle ajatada. Lihtsustatud ajatamise võimalus asub MTA e-keskkonnas. Maksukohustust saab e-MTAs ajatada ka siis, kui selle tasumise tähtpäev ei ole veel saabunud, kuid deklaratsioon on juba esitatud.
Maksuvõlalt intressi arvestamine on peatatud 1. märtsist kuni 1. maini. See aga ei tähenda, et makse ei peaks maksma, kui see on vähegi võimalik – intresside arvestamise peatamine ei tähenda maksuvabastust.
FIE-l tasub arvestada, et kui ta peatab Äriregistris oma tegevuse, katkeb kahe kuu pärast tema ravikindlustus. Seega need, kellel on ravikindlustus just FIEna registreerimisest tulenevalt, võiksid tegevust pigem mitte peatada.
Maksu- ja Tolliamet avas eriolukorra maksuinfot koondava veebilehe http://www.emta.ee/eriolukord, kust ettevõtjad leiavad vastused enam levinud küsimustele ja värskemad uudised muudatuste kohta. Info veebilehel täieneb jooksvalt.
Vene keeles leiab korduma kippuvad küsimused veebiaadressilt https://www.emta.ee/ru/chrezvychaynaya-situacya.
Kõik MTA teenindussaalid on eriolukorra tõttu jätkuvalt suletud.
Lisaküsimuste korral palume ettevõtjatel pöörduda ariklient@emta.ee ja telefonile 880 0812. E-kirja teel vastab MTA hiljemalt viie tööpäeva jooksul, kiiremate küsimuste korral tuleks helistada.
Tolliteemadel saab infot, kui kirjutada tolliinfo@emta.ee või helistada 880 0814.
Tehniliste küsimuste korral ja juhiste saamiseks e-MTAs tegutsemiseks saab infot e-maks@emta.ee ja telefonil 880 0815.
Eraklientide küsimustele vastatakse eraklient@emta.ee ja infotelefonil 880 0811.
Käitumisjuhised kauplustele, kaubanduskeskustele ja toitlustusasutustele
Töötajatel tuleb järgida tavapäraseid respiratoorsete haiguste ennetamise meetmeid:
Alates 27. märtsist on eriolukorra juhi korraldusel suletud kaubanduskeskused, avatuks jäävad seal toidupoed, apteegid, telekommunikatsiooni ettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakuautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel. Söögikohtades on lubatud vaid toidu kaasamüük. Teistes poodides tuleb järgida põhimõtet, et liigutakse koos, kas üksi või kahekesi ning hoitakse vähemalt 2-meetrist vahet. Sisse- ja väljapääsude juures tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu. Poed peavad tagama nimetatud reegli täitmise. Söögikohad, baarid ja teised lõbustusasutused tuleb õhtul kella 22st sulgeda, v.a toidu kaasamüük ja toidu kojuvedu. Suletud on ka meelelahutuskohad/lõbustuskohad (näiteks keegel, piljard, vesipiibukohvikud, bowling, täiskasvanute klubid). Sotsiaalministeerium, Terviseamet ning Veterinaar- ja Toiduamet on koostanud COVID-19 käitumisjuhised kauplustele, kaubanduskeskustele ja toitlustusasutustele, sh restoranidele ja kohvikutele.
Juhendid ja soovitused:
Terviseameti koroonaviiruse haigus COVID-19 trükised ja juhendmaterjalid
Veterinaar- ja Toiduameti soovitused toidukäitlejatele seoses koroonaviirusega
Tööinspektsiooni soovitused tööandjale ja töötajale
Käsi tuleb pesta:
Tarbija ja ettevõtja õigused – reisimine, üritused, kinkekaardid, piletid, laen, liising, kaubandus
Kui lennuettevõtja lennu tühistab, on reisijal õigus lennupileti raha tagasi saada (kui reis sai alguse EList või kolmandast riigist, aga lendu teostas EL vedaja). Lisaks on reisijal õigus lennuettevõtja abile ja hoolitsusele, näiteks toitlustuse või majutuse tagamine, kui inimene ootab esimesel võimalusel toimuvat asenduslendu. Tuleb arvestada, et asendusteekonna pakkumine esimesel võimalusel ei pruugi lennuvedajal olla praegu objektiivselt võimalik.
Kui reisija valib piletiraha tagastamise või asenduslennu hilisemal kokkulepitud kuupäeval, siis ei ole lennuvedajal enam kohustust reisija eest hoolitseda.
Palume reisijatel arvestada, et hetkel võib lennuettevõtjatel esineda viivitusi päringutele ja nõuetele vastamisel. Palume reisijatelt selles osas mõistvat suhtumist ja kannatust!
Lisateavet lennureisija õiguste kohta praeguses olukorras leiab ka Euroopa Komisjoni avaldatud ülevaatest.
Tasub ühendust võtta vahendajaga, kes piletid ja majutuse müüs, või otse lennufirma ja majutusasutusega ning uurida, kas on võimalik teenusest loobuda ja raha tagasi saada. Palume tarbijatel arvestada, et hetkel võib ettevõtjatel esineda viivitusi päringutele ja nõuetele vastamisel. Palume tarbijatelt selles osas mõistvat suhtumist ja kannatust.
See, millised reisikindlustuse tingimused tarbijale kehtivad, sõltub konkreetsest sõlmitud lepingust, nt millisesse piirkonda reisid, kui kaua reis kestab ja kas oled sõlminud reisitõrkekindlustuse. Kui sõlmitud on reisikindlustus, tasub kindlustusandjalt täpsemalt uurida kindlustuskaitse ulatuse ja selle tingimuste kohta.
Reisikindlustuse puhul on tegemist vabatahtliku kindlustusega, kus kindlustuslepingu sõlmimisel lepivad kindlustusandja ja kindlusvõtja kokku missuguse sündmuse (kindlustusjuhtumi) korral peab kindlustusandja oma täitmise kohustuse täitma. Seepärast ei kuulu kindlustusvõtjale hüvitamisele igasugune kahju, vaid üksnes see kahju, milles pooled on eelnevalt kokku leppinud. Kindlustusandja tingimustes on kirjas, mida kindlustusandjad loevad kindlustusjuhtumiteks ja mida mitte. Lisaks on üldjuhul kindlustusandjate tingimustes välja toodud välistused, kus olukorras, kus kindlustusjuhtum on küll toimunud, kuid selle toimumise põhjuseks on tingimustes sätestatud välistus ning tekkinud kahju ei kuulu hüvitamisele.
Eesti Kindlustusseltside Liit on välja töötanud reisikindlustuse hea tava, mille kohaselt ei hüvita kindlustusandjad üldjuhul pandeemia/epideemia või ametivõimude tegevuse tõttu tekkinud kahju. Siinjuures ei ole oluline, kas reisikindlustus on sõlmitud enne pandeemia või pärast pandeemia väljakuulutamist. Seda, kas teie kindlustusandja tekkinud kahju hüvitab, sõltub konkreetsest kindlustusandjast, kuivõrd osad kindlustusandjad on teavitanud, et hüvitavad näiteks ravikulud, karantiiniga seotud lisakulud majutusele ning transpordile jne.
See sõltub konkreetsest kindlustusandjast ning lepingutingimustest. Üldjuhul aga kindlustusandjad ei hüvita kahju olukorras, kus inimene on juba reisil piirkonnas, kus kehtestatakse karantiin ning inimene ei pääse reisilt kehtestatud karantiini tõttu õigel ajal koju ning sellega seoses tekib reisijatele lisakulu.
Esmalt tuleks pakettreisi puhul pöörduda reisi korraldaja või kui reis tegemist ei ole pakettreisiga, siis lennuettevõtte ja majutusasutuse poole alternatiivsete lahenduste saamiseks – näiteks minna reisile pärast olukorra stabiliseerumist.
Kui lennu jätab ära lennu- või mõni muu transpordiettevõte seoses sihtkohas valitseva koroonaviiruse leviku tõttu, siis reisijal on õigus lennupiletite raha tagasi saada, seda eeldusel kui reis sai alguse Euroopa Liidust. Kui ettevõte keeldub piletite hüvitamisest, siis tuleks esitada kahjuavaldus kindlustusseltsi.
Tallinna Lennujaama kodulehel on avaldatud korduma kippuvad küsimused seoses koroonaviiruse mõjudega lennuliiklusele, sealt saab kõige värskemat infot https://www.tallinn-airport.ee/uudised/kkk-korduma-kippuvad-kusimused-koroonaviiruse-mojudest-lennureisidele/.
Selleks, et kindlustusandja hüvitaks ootamatu haigestumisega seotud kulud, peab olema eelnevalt sõlmitud meditsiiniabikindlustus, mis üldjuhul on reisikindlustust sõlmides kohustuslik eeldus lepingu sõlmimiseks, s.t et meditsiiniabikindlustust mitte sõlmides ei ole võimalik reisikindlustust üldse sõlmidagi.
Kindlustused katavad tervisekindlustuse alusel igasuguse viirusehaigestumisega seotud ravikulud, kuivõrd taoline haigestumine on alati ootamatu ning ka koroonaviirusesse haigestumist loetakse kindlustusjuhtumiks. Tervisekindlustuse alusel on koroonaviirusesse haigestumisega seotud kulud kaetud üksnes hetkeni, mil antud piirkonnas on kuulutatud välja epideemia.
Kui inimene otsustab siiski reisida epideemia piirkonda ning haigestub seal koroonaviirusesse, siis sellega seotud ravikulud ei ole enam tervisekindlustuse alusel laetud, sest seda loetakse enese teadlikuks ohtu asetamiseks.
Pakettreisilepingu puhul on raskustesse sattunud reisijal õigus pöörduda reisikorraldaja poole, kes peab talle viivitamata asjakohast abi võimaldama. Muuhulgas peab reisikorraldaja aitama reisijat alternatiivsete reisivõimaluste ehk varasema tagasilennu leidmisel. Kuna reisikorraldaja kohustus on aidata üksnes tagasilennu leidmisel, siis tagasilennu pileteid reisikorraldaja hüvitama ei pea. Reisikorraldaja võib sellise abi eest nõuda reisijalt mõistlike kulude hüvitamist, kui olukorra on põhjustanud reisija tahtlikult või hooletuse tõttu. Antud juhul, kui tegu on erakorralisest asjaolust tulenevalt varasema tagasilennu soovimisega, ei saaks reisikorraldaja eelnevalt nimetatud hüvitist reisijalt nõuda.
Kui reisija soovib enne reisi lõppu kodumaale naasta Eestis välja kuulutatud eriolukorra tõttu, ei ole tal õigus nõuda reisikorraldajalt osutamata jäänud teenuste eest raha tagasi. See reegel kehtib juhul, kui reisikorraldaja oleks valmis ja võimeline pakettreisi osaks olevaid teenuseid osutama vastavalt pakettreisilepingus kokkulepitule.
Reisikorraldajal ei pruugi sel juhul olla võimalus oma lepingust tulenevat kohustust täita ja reisijat tagasi Eestisse tuua. Kui vältimatute ja erakorraliste asjaolude tõttu ei ole võimalik korraldada reisija tagasireisi, kannab reisikorraldaja kulud vajalikule reisija majutusele, mis ei ületa kolme ööd reisija kohta. Pärast kolme öö möödumist jäävad majutuskulud reisija enda kanda. Majutus on võimalusel lepingus kokkulepitud majutusega samas kategoorias, kuid kuivõrd tegemist on olukorraga, kus esinevad vältimatud ja erakorralised asjaolud, ei pruugi reisikorraldaja suuta samaväärset majutust alati tagada.
Kolme öö majutuskulude piirang ei kehti:
Nendel juhtudel peab reisikorraldaja vajadusel kandma ka reisija pikema majutamise kulud.
Pakettreis lõppeks varem reisikorraldajast tulenevalt ning reisikorraldaja peaks sel juhul ilma lisatasuta pakkuma reisijale uut (varasemat) tagasilendu. Võimaluse korral peaks tagasilend olema lepingus kokkulepitud tagasilennuga samaväärse või sellest kõrgema kvaliteediga. Kui vähemalt samaväärset tagasilendu ei ole võimalik pakkuda, siis võib reisijal olla õigus tagasilennu osas hinda alandada.
Pakettreisi varasemast lõppemisest saamata jäänud osa hüvitamisel võivad pooled kokku leppida näiteks kinkekaardi andmises või tulevase reisi hinnast soodustuse tegemises. Kui need variandid ei sobi, võib reisija pakettreisi hinda alandada võrdselt saamata jäänud pakettreisi osaga. Reisijal ei ole peale hinna alandamise reisikorraldaja suhtes kahju hüvitamise nõuet, kuna lepingu rikkumine tuleneb vältimatutest ja erakorralistest asjaoludest.
Palume reisijatel arvestada, et hetkel võib reisiettevõtjatel esineda viivitusi päringutele ja nõuetele vastamisel. Palume reisijatelt selles osas mõistvat suhtumist ja kannatust!
Paljud reisikorraldajad on hetkel lähitulevikku planeeritud pakettreisid tühistanud, kuid olukord on kiiresti muutuv. Reisid, mis on planeeritud toimuma mõne kuu või poole aasta pärast, võivad asjaolude muutudes juba plaanipäraselt toimuda. Seepärast ei maksa kaugemas tulevikus toimuvate reiside tühistamisega kiirustada. Tasub võtta hetk ja rahulikult hinnata, kas reisi tühistamise vajadus on vältimatu.
Kui reisikorraldaja lähitulevikus toimuvat reisi siiski tühistanud pole, siis tasub teada, et ka reisijal on õigus lõpetada pakettreisileping enne pakettreisi algust lõpetamistasu maksmata, kui sihtkohas või selle vahetus läheduses esinevad vältimatud ja erakorralised asjaolud, mis mõjutavad olulisel määral pakettreisi teenuste osutamist või reisijate vedu sihtkohta.
Vältimatud ja erakorralised asjaolud võivad hõlmata näiteks sõjategevust, muid tõsiseid julgeolekuprobleeme, nagu terrorism, märkimisväärseid ohte inimese tervisele, nagu raske haiguse puhang reisisihtkohas, või loodusõnnetusi, nagu üleujutused, maavärinad, või ilmastikutingimused, mis muudavad võimatuks reisida sihtkohta turvaliselt pakettreisilepingus ette nähtud viisil.
Taganemisavaldus tuleb reisikorraldajale esitada enne pakettreisi algust.
Ärgitame reisijaid kaaluma reisikorraldajatega ka paindlikumates lahendustes kokkuleppimist. Näiteks võib ettemaksu tagastamise asendada reisi muutmisega hilisemale kuupäevale või asendada pakettreisi kinkekaartidega, mida reisija saab enda äranägemise järgi hiljem kasutada.
Oma küsimusega peate pöörduma tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametisse. Amet on koroonaviiruse kohta avaldanud ametliku info oma kodulehel. Lisainfot saab ka tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti infoliinilt +6201707.
Ürituse korraldaja saab lisaks raha tagasisaamisele pakkuda võimalusi alternatiivseteks ürituse aegadeks või kinkekaartide andmiseks. Juhul, kui tarbijale need valikud ei sobi, on tal õigus saada raha tagasi. Kuna ära jäävate ürituste hulk on väga suur, palutakse varuda kannatust asjaajamisel.
Tarbijal on õigus broneeringu eest ettemakstud raha tagasi saada. Samuti võib poolte kokkuleppel muuta broneeringu ümber hilisemaks kuupäevaks.
Tähtajaliste lepingute puhul soovitame pöörduda teenusepakkuja poole ning uurida erinevaid võimalusi olukorra lahendamiseks, nt lepingu peatamist, kinkekaarti, hinna alandamist või muud kokkulepet. Samas on tarbijal õigus ka vääramatu jõu tõttu lepingu lõpetada, kuid soovitame seda võimalust kasutada ainult viimase abinõuna.
Oleneb konkreetse lepingu tingimustest. Näiteks kui on kokku lepitud nii, et lepingu kestel tuleb teenuse osutajal korraldada kindel hulk trenne/tunde, kuid täpsemates kuupäevades kokkuleppimine on jäetud jooksvaks, siis võib olla lahendus see, et teenuse osutaja annab trennid/tunnid pärast olukorra normaliseerumist.
Kui aga kokkulepe on selline, et igas kuus tuleb anda kindel arv trenne/tunde, siis võib märtsikuu trennid/tunnid lükata edasi tulevikku või vähendada teenustasu nende trennide/tundide võrra, mis osutamata jäävad.
Kui kinkekaart või -pilet aegub olukorras, kus teenust ei ole võimalik riikliku eriolukorra tõttu kasutada, siis on tarbijal õigus lepingust taganeda ja saada tagasi kinkekaardi/pileti eest tasutud summa. Seega soovitame pöörduda kaupleja poole, kelle poolt on kinkekaart väljastatud. Tasub uurida kaupleja kodulehel olevat infot, sest praeguses olukorras on mitmed kauplejad ise kõik vajaliku info üles pannud.
Tarbijal ei ole õigust lepingust taganeda ja saada tagasi kinkekaardi eest tasutud summa, kui kaupleja pakub kinkekaardi kasutamiseks alternatiivi. Kui tarbija ei saa kinkekaarti kasutada kinos, aga kinkekaardi kasutamine kaupleja e-poes on võimalik, siis lepingust taganemise õigust ei ole.
See on kokkuleppe küsimus kinkekaardi väljastajaga, mitmed kauplejad pakuvad seda võimalust ise. Soovitame pöörduda kinkekaardi väljastanud kaupleja poole. Vaidluse korral saab tarbija tugineda õiguskaitsevahenditele (nõuda kohustuste täitmist, nõuda kahju hüvitamist jne). Kindlasti tuleb sellised kokkulepped sõlmida kirjalikult.
Esmalt soovitame pöörduda teenusepakkuja poole. Kui teenusepakkujale on makstud ettemaks ja tarbija soovib teenusest loobuda, siis on teenusepakkujal õigus ettemaksust maha arvata juba kantud kulude osa ning sellest ülejäänu peab ta tarbijale tagastama. Kui aga tarbija ei ole teinud ettemaksu, aga soovib teenusest loobuda, siis on teenusepakkujal õigus nõuda tarbijalt mõistlikku hüvitist juba tehtud kulutuste eest. See, kas ja millised kulud on teenusepakkuja teinud, on tema enda tõendada.
Jah, peab küll. Tarbijakrediidilepingutes ei ole vääramatu jõud takistavaks asjaoluks rahaliste kohustuste täitmisel. Kui on näha sissetuleku langust, tuleb kindlasti kiiresti ühendust võtta teenuse pakkujaga. Näiteks mõned pangad pakuvad maksepuhkust.
Pöörduge teenuse pakkuja poole. Kuna pangad maksepuhkuse saamist ei garanteeri, siis on üldine soovitus raskuste puhul aegsasti kontakteeruda kodupangaga, et leida juba varakult koos sobiv lahendus.
Kui kaupleja teatab, et tal ei ole võimalik kaupa tarnida ehk tarbijaga sõlmitud lepingut täita, siis arvestades eriolukorda, oleks mõistlik üritada lahendada olukord kõiki pooli rahuldava kokkuleppega. Kui kokkulepet saavutada ei õnnestu, siis võib tarbija lepingust taganeda. Selleks peab tarbija esitama kauplejale kirjaliku lepingust taganemise avalduse. Lepingust taganemisel saab kumbki lepingupool nõuda tema poolt lepingu alusel üleantu tagastamist. See tähendab, et tarbija saab nõuda tema poolt tasutud summade tagastamist. Arvestades praegust eriolukorda, tasub varuda kannatust. Tavaolukorra peaks kaupleja tagastama tarbija poolt tasutud summad 1-2 tööpäeva jooksul.
Soovitus kauplejale: Juhul kui kauplejal ei ole võimalik oma lepingulisi kohustusi täita ning ta ei ole võimeline tarbijatele kaupu tarnima, siis peab kaupleja esimesel võimalusel kaupade aktiivse müügi lõpetama ning teavitama tekkinud tarneraskustest tarbijaid.
Riikliku eriolukorra kehtestamine ei anna kauplejale õigust jätta tarbija pretensioonid lahendamata. Kui tarbija soovib sidevahendi abil sõlmitud lepingust taganeda, peab kaupleja seda tarbijale võimaldama. Juhul kui tarbijal on kaupleja tegevuse või ostetud kauba suhtes pretensioon, on tal õigus see kirjalikult kauplejale esitada ning kaupleja on kohustatud 15 päeva jooksul pretensioonile vastama, teatades nõude rahuldamiseks või kaebuse võimalikust lahendusest.
Kui tarbija on esitanud kauplejale lepingust taganemise avalduse, siis peab tarbija tagastama kauplejalt saadud kauba ning kauplejal on kohustus tagastada tarbijale tema poolt tasutud summad, sh kauba kättetoimetamise kulud. Tarbija poolt tasutud summad peab kaupleja tagastama tarbijale viivitamata, kuid mitte hiljem kui 14 päeva möödumisel. Kaupleja võib keelduda tagasimaksete tegemisest seni, kuni tarbija on tagastanud talle lepingu esemeks olnud kauba või esitanud tõendi kauba tagastamise kohta. Kuid arvestades eriolukorda soovitame olla kaupleja suhtes mõistev ja varuda kannatust.
Arvestades eriolukorda ja liikumispiirangud soovitame pöörduda kirjalikult kaebusega e-kirja teel kaupleja poole. Kaebuses tuleb märkida, tarbija ees- ja perekonnanimi, millal on kaup ostetud, mis puudused on kaubal ilmnenud ja välja tuua oma nõue. Kauplejale saadetavas kirjas peaks tarbija märkima ka, et kauba toimetab ta kaupleja juurde esimesel võimalusel peale eriolukorra äralangemist, st et oleks pooltevaheline kokkulepe olemas.
Kaupleja ei saa otseselt keelata kaubakoguse suurust. Juhul kui kaupleja soovib piirata mõne toidukauba või esmatarbekauba ühekordseid müügikoguseid, tuleb sellekohane teave kindlasti esitada müügikohas nähtaval kohal. Selle küsimuse saab otsustada üksnes kaupleja ja seda otsust peab ta olema suuteline ka põhjendama. Üheski seaduses hetkel sellekohaseid sätteid ei ole ja kaupleja peab oma tegevuses juhinduma kaubandustegevuse headest kommetest ja tavadest.
Tarbijal peab olema võimalus tasuda ka sularahas. Üldiselt on nutikassade alas olemas ka kaupluse teenindaja, kes abistab ja õpetab ostjat kauba ostmisel läbi iseteeninduskassa.
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet on väljastanud koroonaviirusega seoses ametliku info oma kodulehel. Lisainfot saab ka Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti infoliinilt +6201707.
Jah, erakorralistel asjaoludel on õigus keelduda. Kuna on eriolukord ja seoses sellega kehtivad piirangud ka teiste inimestega kontaktis olemisele, siis on antud juhul kaupleja keeldumine mõistetav. Kui tarbijal läheb 2 aasta jooksul arvates ostust pesumasin katki, siis vastutab müüja asja lepingutingimustele mittevastavuse eest ja tarbijal on õigus nõuda sel ajal toote parandamist. Tavatingimustes loetakse müüja poolset müügilepingut oluliselt rikkunuks muu hulgas ka siis, kui müüja keeldub õigustamatult asja parandamast või asendamast või ei tee seda mõistliku aja jooksul pärast talle lepingutingimustele mittevastavusest teatamist. Samuti kui asja parandamise või asendamisega on ostjale põhjendamatute ebamugavuste tekitamist.
Kui ettevõtja keeldub õigustamatult pesumasinat parandamast või ta põhjustab asja (mitte) parandamisega tarbijale põhjendamatuid ebamugavusi, siis on ta müügilepingut oluliselt rikkunud, mis on alus tarbijale lepingust taganemiseks. Ehk siis tarbija võib tagastada toote ja raha tagasi küsida.
Samas, müüja vastutab kohustuse rikkumise eest, välja arvatud, kui rikkumine on vabandatav. Kohustuse rikkumine on vabandatav, kui ettevõtja rikkus kohustust vääramatu jõu tõttu. Vääramatu jõud on asjaolu, mida ettevõtja ei saanud mõjutada ja mõistlikkuse põhimõttest lähtudes ei saanud temalt oodata, et ta lepingu sõlmimise või lepinguvälise kohustuse tekkimise ajal selle asjaoluga arvestaks või seda väldiks või takistava asjaolu või selle tagajärje ületaks.
Antud juhul, kui kehtib eriolukord, valitsus on palunud kõigil kodus püsida, vältida kontakte teiste inimestega avalikes kohtades, siis seda olukorda võib laiendada ka võõra isiku kodus käimisele. Ettevõtja ei saanud eriolukorra ja piirangute kehtestamist mõjutada ja mõistlikkuse põhimõttest lähtudes ei saanud ettevõttelt oodata, et ta kokkuleppe sõlmimise ajal eriolukorrast tingitud piirangutega arvestaks. Seepärast on ettevõtja tegevus, keelduda tarbija kodus tema pesumasina parandamist eriolukorra ja sellest tulenevatest piirangutest, sh eesmärgist kaitsta enda tervist, vabandatav vääramatu jõu tõttu.
Seega jah, ettevõte saab keelduda teenuse pakkumisest garantii/pretensiooni esitamise õiguse korral seoses eriolukorrast kehtestatud piirangute tõttu (vääramatu jõud) ja ka muul juhul nt viiruse hirmu tõttu. Aga loodetavasti on tarbijal võimalik jõuda ettevõtjaga kokkuleppele, et kui eriolukord on möödas, siis leiavad nad mõlemat poolt rahuldava lahenduse. Kui tegemist ei ole 2 aastase garantii/pretensiooni esitamise õiguse olukorraga, siis ei ole ettevõtjal seadusest tulenvat kohustust tarbijale teenust pakkuda. Ettevõtja võib valida keda teenindab ja millal seda teeb.
Haridus ja distantsõppe korraldus
Kõik Eesti haridusasutused, välja arvatud lasteaiad on suletud õppetööks alates 16. märtsist. Õppetöö korraldati ümber distantsõppena. Distantsõpe jätkub vähemalt 12. aprillini, suure tõenäosusega aprilli lõpuni. Distantsõppe perioodi pikendamise vajadus otsustatakse iga kahe nädala järel, lähtudes olukorra arengutest.
Õppetegevuseks on suletud kõigi haridusasutuste, sealhulgas üldhariduskoolide, kutseõppeasutuste, kõrgkoolide, noortekeskuste ja huvikoolide hooned. Lasteaedade ja lastehoiu lahtioleku ja töökorralduse otsustab kohalik omavalitsus või muu lasteaia pidaja. Erivajadustega õppurite ja kinniste haridusasutuste õppetööd käsitletakse eraldi ning otsused õppekorralduse osas tehakse kooli, koolipidaja ja lastevanemate koostöös.
Distantsõpet käsitleme kui paindlikku õppetöö korraldust, kus õppetöö toimub väljaspool kooliruume õpetaja poolt juhendatud elektroonilises keskkonnas või selle vahendusel või muul õppeasutuse ettenähtud viisil (iseseisvad ülesanded, trükised vm).
Õppetöö korraldamisel distantsõppena soovitame lähtuda koolis keskselt kokku lepitud alustest. Kuivõrd ootamatu õppetöö korralduse muutus võib tekitada segadust kõigil osapooltel, on oluline anda selgelt ja üheselt mõistetavat infot ning koolipoolne kontakt, kust saab lapsevanem vajadusel lisainfot leida.
Koolidele on edastatud esmased juhendid distantsõppe korraldamiseks. Kool peab saatma õpilastele ja lastevanematele selged juhised, kuidas täpsemalt distantsõpe konkreetse õppeasutuse puhul korraldatakse, samuti kontaktid, kust lapsevanem saab lisainfot. Distantsõppe puhul saab lapsevanem toetada oma last samaväärselt sellele, mida teeb tavapärase koduse töö puhul. Õpetaja pädevuses on anda õpiülesanded ja suuniseid nende täitmiseks.
Õppetöö paindlikul korraldamisel on abiks digitaalseid õppematerjalid või -vahendid, mida saab valida vastavalt vajadusele ja võimalustele. Õppematerjalid võivad olla paberkandjal, kuid õpiülesande sooritamise ning tagasisidestamise koht mõnes digitaalses keskkonnas nt. Stuudium, e-Kool, padlet, Google Docs vms.
HITSA veebilehelt leiab abistava materjali e-õppe korraldamisel tekkivate küsimuste lahendamiseks. 10. märtsil toimus HITSA veebiseminar koduõppe korraldamisest tehnoloogia abil, järelvaadatav siit, seminari esitluse leiab siit. 15. märtsil andsid nõustajad ja haridustehnoloogid samal teemal nõu lapsevanematele, järelvaadatav siit.
Õpetajate toetamiseks on loodud avalik Facebooki grupp „Koduõpe tehnoloogia abil“ kust kõik õpetajad on oodatud vajadusel haridustehnoloogidelt nõu küsima. Lapsevanemad saavad nõu grupist “Kodune distantsõpe“.
Võimalikud e-õppe ressursid:
Jah, koolid korraldavad oma distantsõppe ise. E-õppe kohta jagavad nõu haridustehnoloogid. Lisainfo: https://www.hitsa.ee/e-ope-korduma-kippuvad-kusimused.
Haridus- ja Teadusministeerium soovitab õpetajatel distantsõppe tingimustes hoiduda vähemalt esimesel kahel nädalal numbrilisest hindamisest. Keskenduma ei peaks niivõrd laste õpitulemuste numbrilisele hindamisele, kuivõrd suunama tähelepanu õppekorraldusele ning uues olukorras toimetulekule. Numbrilise hindamise asemel on sõnaline kujundav hindamine sobivam õpilaste tagasisidestamise ja motiveerimise viis.
Soovitused õpetajatele õppe korraldamiseks:
Koolijuhtidel ja õppealajuhatajatel on võimalus kokku leppida haridustehnoloogi nõustamine HITSA vahendusel: koduope@hitsa.ee, 6080707.
Tugiteenuste võimaluste küsimuses soovitame pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonda.
Kuna õppetöö toimub, siis praeguses olukorras ei mõjuta õppevormi muutus vaheaegade toimumist. Kui midagi muutub, hoiame teid sellega kursis.
Eesmärk on vältida inimeste kogunemist. Vajadusel tohivad õpetajad töötada koolis oma ruumides, kui välditakse suuri kogunemisi ja igal hetkel on võimalik tuvastada kontaktide ring. Kindlasti peavad koju jääma need õpetajad, kes on haigustunnustega, viibinud välismaal või puutunud kokku võimaliku nakatanuga. Kui on vähegi võimalik, palume koolijuhil koostöös koolipidajaga korraldada õppetöö nii, et õpetajad saavad töötada kodus. Kindlasti ei tohi korraldada koolitusi ja seminare ja nõuda neil osalemist muul viisil kui distantsõppe korras.
Palun pidage õppetöö korraldamise osas nõu oma lapse kooli ja klassiõpetajaga. Koolid peavad õppetöö planeerimisel jälgima, et õppekoormus jaotuks proportsionaalselt. Samuti saab sel juhul kasutada paindlikke tähtaegu. Koolid ja kohalikud omavalitsused saavad olla abiks ka õppetööks vajalike seadmete laenutamisel.
Tõhusaks abiks on järjest tegusamad kogukondlikud algatused, mis abivajajaid ja abipakkujaid kokku viivad. Üks aktiivsematest gruppidest on Facebooki grupp „Igale koolilapsele arvuti!“.
Õppimiseks ei pea tingimata kasutama vaid arvutit. Õpiülesanded võib õpetaja küll esitada interneti vahendusel, kuid õppimine saab jätkuvalt toimuda õpikute, töövihikute, töölehtede, raamatute jne. abil.
Õppetöö koolihoones ei toimu, seega koolilõunat ei pakuta. Kodus olevatele õpilastele koolilõuna pakkumine ei ole üldjuhul võimalik (hügieeninõuete täitmine, keerukas logistika, haiguste võimalik levitamine jm). Kui koolile või kohalikule omavalitsusele on teada õpilased, kelle kodune olukord ei võimalda nõuetekohast toitlustust, siis tagatakse see koostöös sotsiaalvaldkonnaga individuaalselt.
Koolilõuna raha ei kanta üle õpilastele või lapsevanematele va kutseõppeasutustes, kus jätkub senine toiduraha maksmise süsteem.
Palume koolidel, sõltumata omandivormist, välja selgitada, kas kooli nimekirjas on õpilasi, kes vajavad koolilõunat.
Kui õpilase registrijärgne elukoht on kooliga ühes omavalitsuses, siis tagab nende õpilastele koolilõuna kool või leiab lahenduse koostöös kohaliku omavalitsusega. Kui õpilase registrijärgne elukoht on väljaspool kooli asupaiga omavalitsust, siis edastab kool õpilase andmed tema registrijärgsele kohalikule omavalitsusele, kes võimaluse piires korraldab nende õpilaste toitlustamise.
Viimasel juhul võivad kohalikud omavalitsused esitada teisele kooli pidajale arveid vähemalt riigieelarvest koolilõunaks antavas toetuse määras, või määras, mis vastab konkreetses koolis kehtivale koolilõuna maksumusele, juhul kui kohalik omavalitsus korraldab nende õpilaste toitlustamist. Kohalikud omavalitsused võivad kasutada riigi poolt käesolevaks õppeaastaks koolide pidajatele koolilõunaks ette nähtud vahendeid distantsõppe ajal selliselt, et pärast distantsõpppe lõppemist oleks võimalik jätkata tavapärase koolilõuna pakkumisega. Konkreetsed lahendused sõltuvad toitlustajaga sõlmitud lepingu tingimustest ja poolte heast tahtest tekkinud eriolukorras.
Milliseid reegleid tuleb järgida koolilõunat pakkudes?
Töö ümberkorraldamisel arvestatakse Terviseameti soovitustega kõrgendatud riskiga töötajate (vanus, kroonilised immuunsust langetavad haigused jmt) töö korraldamisel.
Kooli hoones haigusnähtudega isiku tuvastamisel tagatakse viivitamatult isiku isolatsioon ja korraldatakse olukorra lahendamine nakkuse levikut takistavalt ning Terviseameti suunistele vastavalt.
Ka distantsõppes toimub hindamine vastavalt kooli hindamisjuhendile ja kui on kehtestatud mingid erisused, siis selle info peab kool keskselt ka edastama. Õpetaja peab selgitama õpilasele, milliseid ülesandeid on hinde saamiseks vaja täita ja kuidas õpetaja õpitut tagasisidestab.
Uurimistöö läbiviimise korra kehtestab kool.
Ei, ekskursioone, välisreise ja muid kogunemisi distantsõppe ajal korraldada ei tohi.
Soovitame võimalusel füüsilist kontakti õppetöös vältida ning õppetöö korraldada distantsilt.
Koole ja õpetajaid tuleb usaldada. Nad teevad kõik endast oleneva, et õpe toimuks ka distantsõppe korral kõige kõrgemal tasemel. Samuti on õpitulemuste saavutamine õpilase ja lapsevanema vastutus. Hindamine toimub vastavalt õpetaja poolt antud juhistele. Õpilasele peab olema selgelt mõistetav, mis on hinde saamiseks vajalik teha ja mil viisil õpetaja õpitut tagasisidestab.
Eksam mõõdab õpitulemusi, mis on omandatud kogu põhikooli jooksul. Kevadeti on reeglina jõutud sinnani, et toimub kordamine. Kui on veel uusi teemasid läbida, tuleb seda teha distantsõppel ja vajadust ning võimalusi selles osas saab kõige paremini hinnata kool ja õpetaja. Eksameid hinnatakse ikka tavapäraselt ja vastavalt eksami hindamisjuhendile.
Ennekõike aitab motivatsiooni hoida ülesannete tähenduslikkus (miks on vaja teha just neid ülesandeid, miks õpetaja need valis) ja usaldus (ei löö käega ega hakka ähvardama karistustega kui enesejuhtimine kohe hoobilt ei õnnestu). Kui tekib probleeme, siis tundke siiralt huvi, mis sai õppimisel takistuseks ja mis võiks aidata). Looge kodus õppimisele selge struktuur: kus, millal ja kuidas õpitakse ning pakkuge lastele vajadusel abi.
Olukord ja selles toimetulek on kõigi jaoks uus. Oluline on esimesel distantsõppe nädalal mitte keskenduda niivõrd õpitulemustele kui võtta aega katsetamiseks – ilma läbikukkumise hirmuta.
Õpetajad, võtke esimesel nädalal endale julgelt aega, et mõelda ja laste tagasiside põhjal proovida, millised lahendused töötavad kõige paremini, millise ajalise sammuga ülesandeid anda, millised on kõige paremini toimivad kanalid ja vahendid õppimise tõendamiseks.
Õpilased ja lapsevanemad, harjuge olukorraga ja leidke enda pere jaoks kõige paremini toimivad lahendused. Kui tekib probleeme õpiülesannete täitmisel, ärge nähke neid takistusena, vaid proovige aru saada, kus takistused tekivad ja mis võiks aidata neist üle saada. Andke tekkinud probleemidest teada ka õpetajatele – see aitab ka neil vajalikke kohandusi teha.
Keskenduge eeskätt sellele, kuidas nüüd kodus õppida, mitte ainult ja tingimata, mida õppida, kui palju ja mis tulemusega.
Kui sul on küsimus haridus- ja teadusministeeriumile, kirjuta aadressil info@hm.ee või helista numbril 56 900 340 või 56 900 353.
Kui sul on küsimusi õpikeskkondade E-koolikott, Opiq või Foxcademy kasutamise kohta, küsi neilt:
Lasteaedade töö
Lasteaiad jätkavad tööd nagu seni, järgides hoolikalt hügieenireegleid ja muid ettevaatusabinõusid.
Lasteaia ja muu lastehoiukoha lahtioleku ja töökorralduse üle otsustab selle pidaja. Munitsipaallastehoiu koha puhul on selleks kohalik omavalitsus. Otsust tehes tuleb lähtuda konkreetse piirkonna olukorrast. Eesmärgiks on tagada nii kaua kui võimalik normaalne elurütm. Siiski soovitame kõigil lapsevanematel, kellel see on vähegi võimalik, jätta lapsed koju. Haigeid, haigustunnustega ja hiljuti välismaalt tulnud lapsi ei tohi lasteaeda viia.
Munitsipaallasteaia puhul otsustab selle kohalik omavalitsus. Erahoiu puhul sõltub kohatasu maksmine kokkuleppest, milleni erahoiu pidaja, lapsevanem ja kohalik omavalitsus jõuavad.
Jah. Küll aga pole soovitav rühmi omavahel kokku lasta.
Lasteaedade täielik sulgemine halvaks elutähtsad teenused, mille pakkumisega on seotud paljud lapsevanemad. Lasteaialapsi ei saa üksi koju jätta.
Kui see on aga vähegi võimalik, kutsume lapsevanemaid üles jääma lapsega koju. Kindlasti tuleb jälgida pereliikmete tervist ning mitte saata lasteaeda haigeid, haigustunnustega või hiljuti välismaal käinud lapsi. Lasteaial on õigus selline laps koju saata.
Munitsipaallasteaia ja -hoiu lahtioleku ning töökorralduse üle otsustab kohalik omavalitsus, eraasutuse puhul selle pidaja.
Selle otsustab iga lasteaed ise. Kindlasti tuleb igas lastehoiu kohas järgida väga põhjalikult hügieenireegleid. Piirata tuleb hoonesse sisenevate inimeste hulka ning haigusnähtudega inimesi majja mitte lubada. Ka rühmad ei tohiks omavahel kokku puutuda.
Lastehoiu peab tagama kohalik omavalitsus.
Trennid, huviringid ja noortekeskused
Distantsõppe ajal ei tohi toimuda ka huviringid, trennid jms tavapärases st statsionaarses vormis. Muul viisil huvitegevuse läbiviimine on võimalik. Iseseisvate ülesannete andmine juhendaja poolt on tervitatav, kuna aitab sisuliselt täita õpilaste aega ja tagab tegevuse järjepidevuse.
Huvikooli seaduse § 21 lõike 3 alusel moodustab ühe komponendi huvikooli eelarvest tasuliste teenuste osutamine. Kuna huvikool ei saa sellel perioodil teenust osutada, ei ole põhjust ka tasu nõuda. Mõistlikuks lahenduseks oleks kompromiss nagu ettemakstud teenuse eest tasaarveldamise võimaldamine, teatud soodustused pikema aja vältel vms.
Alates 16. märtsist on peatatud huvihariduse andmine, sellest tulenevalt tuleb ka erahuvikooli õppetöö korraldada distantsõppena. See tähendab igasuguse kontaktõppe piirangut. Täpsema lahenduse soovitame välja töötada koos koolipere ja õpilastega.
Alates 16. märtsist ei ole lubatud ka ühistreeninguid läbi viia ei siseruumides ega ka õues. Õpilastel on võimalik iseseisvalt treenida distantsjuhendamisel või veebipõhiste materjalide toel.
Iga juhtumit tuleb hinnata eraldi, kuid üldiste põhimõtetena:
Võimalusel jätkata huvihariduse pakkumisega ja kasutada selleks distantsõppe võimalusi. Suhelda vanematega otsides mõistlikku kompromissi osalustasude maksmise jätkumiseks kas või mingis ulatuses. Samuti anda teada kohalikule omavalitsusele tegevuse jätkumisest ning toetuse (selle olemasolul) eraldamise jätkuvast vajadusest. Täpsema info ettevõtjatele suunatud tööturumeetmetest leiab Vabariigi Valitsuse veebilehelt.
Kui tasu küsitakse teenuse eest, mida on võimalik pakkuda distantsõppe vormis, siis on teenuse eest õigus lapsevanemalt ka tasu küsida. Juhul, kui distantsõpet läbi viia ei ole võimalik ja teenuse osutamine peatatakse, siis ei saa otseselt nõuda vanemalt selle eest tasu, samas julgustame leidma vanematega koostöös hea lahendus, et eriolukorra lõppemisel oleks võimalik huvikoolis jätkata tavapärase õppega.
Riik koordineerib ühtsetel alustel eriolukorraga tekkinud kahjude hüvitamiseks toetuse maksmist Eesti Töötukassa kaudu. Täpsemalt on võimalik esialgsete meetmete kohta saada informatsiooni Vabariigi Valitsuse veebilehelt. Palume jälgida täiendavat infot ning vastava toetuse sisulised ja täpsemad tingimused avaldatakse peagi http://www.tootukassa.ee veebilehel. Palume jooksvalt infot jälgida. Täpsemate meetmete kohta avaldatakse infot meedia ja vastavate valitsusasutuste kaudu.
Juhul, kui eriolukord ei võimalda töötajatel kokkulepitud tööd teha, korraldab riik vähenenud töötasu hüvitamise Eesti Töötukassa kaudu. Palume jälgida täiendavat infot ning vastava toetuse sisulised ja täpsemad tingimused avaldatakse peagi Eesti Töötukassa kaudu. Täpsemalt tuleks vaadelda olukorda, kus lapsevanemad keelduvad teenuse eest tasumisest. Kuna valitsuse korraldus nr 77 ei muutnud õppetasu lepinguid, võiks kaaluda nende ülevaatamist ning kompromissi leidmist lapsevanematega.
Kui tegemist on näiteks pilliõppega muusikakoolis, peaks õppetegevuse korraldama distantsõppe vormis, mitte huvikooli ruumides.
Huvikoolide ruumid on eriolukorras küll suletud, aga õpe jätkub distantsõppena. Soovitame ka erahuvikoolidel leida sobivaid lahendusi õppetegevuse ümberkorraldamiseks distantsõppele – see tagab töö jätkumise ning sissetuleku.
Riik koordineerib ühtsetel alustel eriolukorraga tekkinud kahjude hüvitamiseks toetuse maksmist Eesti Töötukassa kaudu. Täpsemalt on võimalik esialgsete meetmete kohta saada informatsiooni Vabariigi Valitsuse veebilehelt. Palume jälgida täiendavat infot ning vastava toetuse sisulised ja täpsemad tingimused avaldatakse peagi http://www.tootukassa.ee veebilehel.
Kui esinevad põhjused haiguslehe võtmiseks, on see perearstiga kokkuleppel võimalik. Ravikindlustatud on Eestis töölepingu alusel töötavad inimesed, võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasude saajad, juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmed.
Huvihariduse andmine on kuni eriolukorra lõppemiseni viidud üle distantsõppele. Huvikoolide ruumides õppetegevust läbi viia ei tohi.
Avatud noortekeskuste ruumid on suletud, aga noorsootöö jätkub – tegevused toimuvad erinevaid virtuaalseid võimalusi kasutades.
Noorsootöö tegevused toimuvad eriolukorras distantsilt. Vabas õhus läbiviidav tegevus on lubatud üksnes individuaalõppena.
Avatud noortekeskuste ruumid on küll suletud, aga noorsootöö tegevused peavad jätkuma. Selleks soovitame veebilahenduste kasutamist (häid soovitusi leiab Eesti Noorsootöö Keskuse kodulehelt). Kindlasti teavitage omanikku tegevuse jätkumisest uues formaadis. Seega töö jätkub ja palgamaksmine samuti. Kui palgaga tekib probleeme, uurige, kuidas on võimalik kasutada eriolukorras loodud töötasu hüvitist.
Kutseharidus, täiskasvanuharidus ja täiendkoolitus
Iga juhtumit tuleb hinnata eraldi, kuid üldiste põhimõtetena:
Välisreise kool korraldada ei tohi, situatsioon sihtriigis võib muutuda (riskid ei ole seotud mitte ainult viiruse leviku, vaid ka logistiliste piirangutega) ning tagasitulekul peaks püsima kodus.
Kool otsustab, aga üldjuhul tuleks saata koju. Kellel kodus distantsõppes osalemise võimalus puudub, saavad jääda õpilaskodusse/ühiselamusse, vältides kontakti teiste õpilastega. Kui tegemist on erivajadustega õppija või välismaalasega, kes mõjuvatel põhjustel ei saa koju minna, siis otsib kool lahenduse.
Koolis lõputööd teha ei saa, kool peab leidma lahenduse koostöös õpilasega. Kutseeksamid lükatakse edasi.
Soovitame tungivalt täienduskoolitused edasi lükata või võimalusel kasutada nende läbiviimiseks e-õppe võimalusi. Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Kuna eesmärk on kontakte vältida, siis statsionaarne õpe pigem ära jätta. Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Keeleõppeks on võimalik kasutada erinevaid e-õppevõimalusi. Soovitame ajutise lahendusena leida sobiv rakendus.
Eesti keele õppe puhul on näiteks tasuta kasutada: algajatele mõeldud “Keeleklikk” (0–A2-tase) ja edasijõudnutele mõeldud “Keeletee” (B1-tase), kus iga soovija saab oma keeleoskust iseseisvalt arendada. Mõlemad e-kursused on loodud nii vene kui inglise keele baasil.
Kui tegemist on täiskasvanud õppijaga, peaks lahenduse leidma kahe poole koostöös. Kindlasti ei tohiks osaleda või koolitada need, kes on haigustunnustega, viibinud välismaal või puutunud kokku võimaliku nakatanuga.
Õpe hariduslike erivajadustega laste (HEV) koolides
Asutustes, kus täielik üleminek distantsõppele pole võimalik, korraldatakse tegevus koostöös koolipidajatega juhtumipõhiselt st arvestades iga õpilase individuaalsust.
Kõigil lastevanematel, kellel see on vähegi võimalik, jätta siiski lapsed koju. Haigeid ja haigustunnustega lapsi kooli mitte lubada.
HTM saadab HEV õppeasutustele täiendavaid juhiseid ning on nendega kontaktis. Lapsevanemad saavad infot koolist.
HEV õpilaste õppetöö korraldus ei erine Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatust, mille kohaselt õppetegevus viiakse läbi distantsilt. Õppetöö üksikasjalikud tingimused (sh hindamise) korraldab kool. Puudumisi tavapärasel viisil ei märgita. Õppetöös edenemine on samuti kooli ja õpetajate poolt korraldatav ning hästi korraldatud distantsõppe puhul ei teki mahajäämist õppekavas sätestatust.
Rajaleidja keskused on valmis toetama kõiki koole ja õpetajaid erivajadustega lastele koduõppe, kaugõppe korraldamisel.
Eksamid koolides
Eriolukorra tõttu lükatakse gümnaasiumi lõpueksamid edasi. Uued eksamiajad olenevad eriolukorra kestusest. Kindlasti ei alustata eksamitega varem kui kaks nädalat pärast tavapärase õppekorralduse taastumist.
Tasemetöid sel õppeaastal ei toimu.
Juhul, kui eriolukorra kestust pikendatakse ning see ulatub suvevaheaja alguseni, peab ministeerium otstarbekaks, et koolid lõpetatakse jooksvate hinnete alusel.
Gümnaasiumi, kutseõppeasutusse ja kõrgkooli vastuvõtmise tingimused määrab iga haridusasutus ise. Juba praegu on nii ülikoolid kui ka paljud gümnaasiumid ministeeriumile kinnitanud, et nad otsivad sobilikke lahendusi ja on valmis paindlikult tegutsema.
Kutseeksamid lükatakse edasi kuni olukorra paranemiseni.
Kutseõppe lõpetamise tingimused pole muutunud. Lõpetamiseks tuleb sooritada kutseeksam või kui see pole võimalik või ebaõnnestub, siis kooli lõpueksam. Eriolukorra ajal ei ole võimalik sooritada ei kutse- ega lõpueksamit, need lükkuvad edasi kuni olukorra muutumiseni. Seega on võimalik, et ka kutseõppe lõpetamine lükkub edasi.
Õpe välismaal
Õppemaksu tasumine toimub vastavalt ülikooliga sõlmitud lepingule ning eriolukorras sõltub tasumine ülikoolipoolsetest otsustest või eraldi kokkulepetest. Sama kehtib elamiskulude kohta. Kui seoses eriolukorraga peate vajalikuks naasta Eestisse, on kulud teie enda katta. Kindlasti tutvuge enne piirangutega, mis on seotud välismaalt Eestisse tagasipöördumisega.
Kahjuks ei, sest välismaale õppima suundumine ja sealsete õpingute katkestamine on isiklik otsus.
Õpingute katkestamine välismaal sõltub ülikooli reeglitest ja/või ülikooliga sõlmitud õppelepingust. Eestis on võimalik kõrgkoolidesse sisse astuda vastavalt koolide poolt seatud tingimustele ja ajaraamile. Seni omandatud kogemusi ja õppeaineid võib olla võimalik üle kanda varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamise protsessi VÕTA raames.
Ei, Eestist väljasõit tuleb ära jätta eriolukorra lõpuni.
Ei, välisgruppide vastuvõtmine tuleb ära jätta eriolukorra lõpuni.
Praegu välismaal projektis või õpirändes osalejad saavad soovi korral tulla tagasi ning nende kulud kuuluvad toetuslepingus force majeure’i klausi alla. SA Archimedes aktepteerib toetuslepingu raames kulusid juhul, kui kindlustusleping ei kata kulutusi (aluseks kindlustusandja otsus) ning toetusandja on kasutanud kõiki võimalusi tehtud kulutuste tagasi saamiseks. Välismaa ülikoolis õppimise jätkamiseks tasub uurida, milliseid õppimisega seotud lahendusi välismaa ülikool pakub. Paljudel juhtudel saab distantsõppes jätkata. Õpirännet puudutavatestmuudatustest tuleb informeerida kindlasti oma koduülikooli.
Juhul kui projekt/õpiränne võimaldab teha tegevusi, mis ei eelda mobiilsustegevusi ja on partneritega kooskõlastatud, siis võib projektiga edasi minna. Kõik reisimise ja rahvusvaheliste üritustega seotud tegevused, mis on planeeritud enne 1. maid 2020 tuleb edasi lükata ja kulutusi palume mitte teha. Sõltuvalt projekti tegevustest võib olla otstarbekas lükata projekti tähtaega edasi. Edasilükkamise tähtaja täpsustamiseks suhelge palun oma koduülikooli või projekti koordinaatori ja projekti partneritega.
Õpirände/projekti tegevused on võimalik eriolukorrast tulenevalt vajadusel edasi lükata, tühistada, katkestada või võimalusel jätkata projektiga distantsilt. Suhelge palun partneriga edasiste tegevuste üle otsustamiseks ja informeerige sellest vastavalt oma teisi partnereid, saatvat organisatsiooni/ülikooli, kes omakorda teavitab sellest SA Archimedest.
Juhul kui projekt katkeb, aktsepteerib SA Archimedes toetuslepingu raames kulusid juhul, kui kindlustusleping ei kata kulutusi (aluseks kindlustusandja otsus) ning toetusandja on kasutanud kõiki võimalusi tehtud kulutuste tagasi saamiseks.
Hetkel on õpirände/projektide reisimise ja rahvusvaheliste üritustega seotud tegevused edasi lükatud kuni 1. maini 2020. Tuleb arvestada, et sõltuvalt kriisiolukorrast võib olla vajalik reisimisega seotud tegevuste aega veelgi edasi lükata. Seetõttu on mõistlik pigem oodata ja jälgida õpirände/projektidega seotud informatsiooni SA Archimedes kodulehel. Soovitame hoida õpirände/projekti partneriga kontakti, arutada edasisi koostöövõimalusi uues olukorras jne, näiteks saab otsida lahendusi projektiga/õpirändega alustamiseks distantsilt.
Vaata ka SA Archimedese veebist: http://archimedes.ee/sihtasutuse-archimedes-teadaanne-seoses-opirande-ja-rahvusvaheliste-koostooprojektidega-covid-19-eriolukorras/.
Jälgige välisministeeriumi jooksvalt uuendatavat reisiinfot riikide kaupa: https://reisitargalt.vm.ee/.
Ei, Eestist väljasõit tuleb ära jätta eriolukorra lõpuni.
Praegu välismaal projektis osalejad saavad soovi korral tulla tagasi ning nende kulud kuuluvad toetuslepingus force majeure’i klausi alla. SA Archimedes aktsepteerib toetuslepingu raames kulusid juhul, kui kindlustusleping ei kata kulutusi (aluseks kindlustusandja otsus) ning toetusandja on kasutanud kõiki võimalusi tehtud kulutuste tagasi saamiseks.
Juhul kui projekt võimaldab teha tegevusi, mis ei eelda mobiilsust ja on partneritega kooskõlastatud, siis võib projektiga edasi minna. Kõik reisimise ja rahvusvaheliste üritustega seotud tegevused, mis on planeeritud aega enne 1. maid 2020 tuleb edasi lükata ja kulutusi sellesse aega palume mitte teha. Sõltuvalt projekti tegevustest võib olla otstarbekas lükata projekti tähtaega edasi. Edasilükkamise tähtaja täpsustamiseks suhelge palun oma projekti koordinaatori ja/või projekti partneritega.
Projekti tegevused on võimalik eriolukorrast tulenevalt vajadusel edasi lükata, tühistada, katkestada või võimalusel jätkata projektiga distantsilt. Suhelge palun partneriga edasiste tegevuste üle otsustamiseks ja informeerige sellest vastavalt oma teisi partnereid ja saatvat organisatsiooni, kes omakorda teavitab sellest SA Archimedest.
Kui projekt otsustatakse katkestada, aktsepteerib SA Archimedes toetuslepingu raames kulusid juhul, kui kindlustusleping ei kata kulutusi (aluseks kindlustusandja otsus) ning toetusandja on kasutanud kõiki võimalusi tehtud kulutuste tagasi saamiseks.
Hetkel on projektide reisimise ja rahvusvaheliste üritustega seotud tegevused edasi lükatud kuni 1. maini 2020. Tuleb arvestada, et sõltuvalt kriisiolukorra kulgemisest võib olla vajalik reisimisega seotud tegevuste aega veelgi edasi lükata. Seetõttu on mõistlik pigem oodata ja jälgida vastavat informatsiooni SA Archimedes kodulehel. Soovitame hoida projekti partneriga kontakti, arutada edasisi koostöövõimalusi uues olukorras.
Vaata ka SA Archimedese veebist: http://archimedes.ee/sihtasutuse-archimedes-teadaanne-seoses-opirande-ja-rahvusvaheliste-koostooprojektidega-covid-19-eriolukorras/.
Jälgige välisministeeriumi jooksvalt uuendatavat reisiinfot riikide kaupa: https://reisitargalt.vm.ee/.
Projektid jätkuvad, kuni pole teada antud teisiti. Eesti Teadusagentuur pikendas uurimistoetuste 2020. aasta taotlusvooru lõpptähtaega nädala võrra – 31. märtsilt 7. aprillini (kell 17). Kõik taotlejad, kellel ei ole võimalik ligi pääseda vajalikele allikatele (nt raamatukogu kojulaenutusteenuse peatamise tõttu) või kellel ei ole otseselt eriolukorrast tulenevate vääramatute takistuste tõttu võimalik taotlust tähtajaks esitada, võtke palun viivitamatult ühendust Eesti Teadusagentuur valdkondliku koordinaatori või uurimistoetuste osakonna juhatajaga.
Kui käimasolevate uurimisprojektide täitmisel ilmneb eriolukorrast tulenevaid takistusi (nt personaalse uurimistoetusega järeldoktoritel välismaal viibimisega või välismaale suundumisega; kavandatud patsiendiuuringute või välitööde läbiviimisega jne), võtke palun kiiresti ühendust Eesti Teadusagentuuri valdkondliku koordinaatori või uurimistoetuste osakonna juhatajaga, et arutada läbi vajalikud muudatused, sh projekti peatamise vajalikkus.
Täpsemat infot leiab Eesti Teadusagentuuri kodulehelt.
Info edasi lükkuvate või tühistatud ürituste ja taotlusvoorude kohta Eesti Teadusagentuuri H2020 lehel.
Force majeure’i klausli kasutamine on sätestatud H2020 mudellepingu artiklis 51. Kulud kaetakse, kui need vastavad H2020 mudellepingu artiklis 6 sätestatud üldistele toetuskõlblikkuse tingimustele. Näiteks kui kohtumine/üritus jääb erakorraliste ja ettenägematute asjaolude (force majeure) tõttu ära, saab reisi- ja majutuskulud siiski katta H2020 meetmest, kui toetuskõlblikkuse tingimused on täidetud, seda isegi juhul kui toetusesaaja ei reisinud ega osalenud kohtumisel/üritusel. Kui ettenägematute asjaolude tõttu tuleb tegevuse läbiviimiseks kanda täiendavaid kulusid, on need kulud toetuskõlblikud, kui need on tegevuse läbiviimiseks vajalikud (nt tühistatud konverents korraldatakse hiljem).
Projekti toetussummat siiski suurendada ei saa.
Erakorralise või ettenägematu olukorra tekkimisel peavad toetusesaajad viivitamata võtma ühendust rahastamisasutusega, kes uurib juhtumispõhiselt force majeure’i eeskirjade võimalikku rakendamist. Lisaks peavad toetusesaajad tegema kõik võimaliku, et piirata ettenägematutest asjaoludest tekkivat kahju (nt püüdma tühistada lennupiletid, taotlema tühistatud lennu eest hüvitist kindlustuselt jne).
Kultuur, sport ja üritused
Valitsuse kriisikomisjoni otsuse kohaselt on kinni kõik kultuuriasutused. 1. maini, kui valitsus ei otsusta teisiti, peavad uksed sulgema muuseumid, galeriid ja kinod ning muud kultuuriasutused, ära jäävad kõik teatrietendused, aga ka konverentsid, seminarid ja kõikmõeldavad rahvakogunemised. Suletud on sportimispaigad, erand kehtib ligikaudu 115 Eesti sportlase, treeneri ja abipersonali suhtes, kes osalevad olümpiaettevalmistuses. Piirangud laienevad kõigile, ka kultuuriüritusteks ruume rentivatele asutustele. Vähesed erisused võivad puudutada raamatukogusid (vt allpool).
Otsused, kas või millises osas jätkub asutustes igapäevatöö, langetavad juhid ise. Tulenevalt eri asutuste töö iseloomust ei ole võimalik kehtestada ühtset reeglit kõigile. Võimalusel võivad jätkuda näiteks lavastuste proovid, näituste ettevalmistustöö, kontoritöö – asutused saavad kasutada e-kanaleid. Asutused on kindlasti suletud rahvale. Kultuuriministeeriumis on samaaegselt kontoris viibivate töötajate arv on viidud miinimumini, ka seal on keelatud igasugused üritused ja kogunemised.
Piirangud kehtivad praeguse teadmise juures 1. maini, kui valitsus ei otsusta teisiti. Otsused tehakse olukorra dünaamikat hinnates ning valitsus hoiab koos ministeeriumide ja ametitega sellest avalikkust ja asutusi kursis.
Valitsuse kehtestatud piirangute mõte on vältida inimeste kogunemisi. Alates reedest, 27. märtsist tuleb kell 22 sulgeda söögikohad, baarid ja teised lõbustusasutused. Toidu kaasamüük ja kojuvedu on lubatud. Ka on reedest, 27. märtsist suletud meelelahutuskohad. Kinni on ööklubid ja muud rahva kogunemispaigad (näiteks keegel ja bowling, piljardisaalid, vesipiibukohvikud, täiskasvanute klubid jne).
Tallink Grupp peatas inimeste tervise ja ohutuse tagamiseks alates pühapäevast, 15. märtsist ajutiselt laevaliikluse Tallinna-Stockholmi liinil. Huvikoolid ei tööta, suletud on spordisaalid, spordiklubid, jõusaalid, spaad, ujulad, basseinid, veekeskused, päevakeskused ja laste mängutoad. Jõusaalid, ujulad, saunad ja spad tuleb sulgeda ka hotellidel ja kõigil teistel majutusteenuste pakkujatel.
Seda otsustab iga korraldaja vastavalt oma äranägemisele ja võimalustele. Muutustest mängukavades või programmides annavad asutused ise operatiivselt teada. Seda on juba ka tehtud ning publikut muutustest teavitatud. Tuleb jälgida korraldajate teadaandeid.
Ürituse korraldaja saab lisaks raha tagasisaamisele pakkuda võimalusi alternatiivseteks ürituse aegadeks või kinkekaartide andmiseks. Juhul, kui tarbijale need valikud ei sobi, on tal õigus saada raha tagasi. Kuna ära jäävate ürituste hulk on väga suur, tuleb varuda kannatust asjaajamisel. Paari kuu jooksul ärajäävatele või edasi lükatud sündmustele on ette müüdud üle 100 000 pääsme.
Kultuuriministeeriumiga seotud riigiasutuse ja sihtasutuste omatulu, mis jääb kriisi tõttu kuni 1. maini saamata, on umbes 5,4 miljonit eurot. Paari kuu jooksul ärajäävatele või edasi lükatud sündmustele on ette müüdud üle 100 000 pääsme.
Kultuurivaldkonda tabanud kriisi tagajärgedega tegeletakse, uut infot lisandub.
Kui korraldaja otsusel ärajääv või edasi lükatav sündmus on saanud toetust riigieelarvest, palume korraldajal sellest ministeeriumi kohe teavitada. Küsimused, mis seonduvad mittetoimunud või edasilükatud sündmuse ja riigilt saadud toetusega, lahendatakse üksikjuhtumi asjaolusid arvestades. Toetusi lausaliselt tagasi küsima ei hakata.
Kursused eesti keele majade ruumides Tallinnas ja Narvas on peatatud sarnaselt muude asutuste tegevusega. Õpe jätkub e-kanalite vahendusel. Eesti keelt praktiseerida soovivatele inimestele pakub Integratsiooni Sihtasutus (INSA) vabatahtlike mentorite abi. Soovitusi iseseisvaks keeleõppeks saab jooksvalt eesti keele maja Facebooki lehelt. Täpsem info ja kontaktid: www.integratsioon.ee.
Sündmustele keskenduvad taotlusvoorud on ajutiselt peatatud või taotluste esitamise tähtpäeva edasi lükatud. Palun lugege üldist informatsiooni ministeeriumi kodulehelt! Jätkuvad aga taotlusvoorud 2020. teise poolaasta muusikafestivalide ja suursündmuste, taluarhitektuuri arendamisele või partnerorganisatsioonide toetamisele. Täpsem info on väljas iga vooru juures eraldi samuti ministeeriumi kodulehel.
Raamatukogude pakutavad teenused on väga erinevad, mistõttu on võimalus, et osa raamatukogusid saavad vähemalt mingis ulatuses oma teenuseid edasi pakkuda. Infot olukorra kohta annavad kohalikud omavalitsused. Kultuuriministeeriumi üldine soovitus on, et avatuks võivad jääda teenused, kus pole otsest pidevat inimestevahelist kokkupuudet. Külastajate teenindamisel, ka piiratud ulatuses, tuleb kindlasti järgida Terviseameti juhendmaterjale. Kindlasti ei toimu raamatukogudes mingeid kogunemisi ega üritusi.
Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Vajadusel ja võimalusel saab jätkuda raamatukogus sisetöö, näiteks inventuurid, päringutele vastamine, raamatute hankimine ja arvelevõtmine. Kuna vanemal elanikkonnal pole soovitav raamatukokku minna, tuleks äärmisel vajadusel ja ajutiselt laiendada pigem kontaktita koduteeninduse võimaluste pakkumist. Tagastatud väljaannete puhastamisel palume järgida Terviseameti soovitusi puhastamiseks ja desinfitseerimiseks.
Juurdepääs vabas õhus asuvatele spordirajatistele võib olla piiratud. Täiendav piirang (avalikus kohas ei tohi viibida üle kahe inimese (v.a perekond) ja tuleb hoida 2-meetrist vahet) puudutab ka spordirajatisi. Kui need nõuded on täidetud, siis rajatise kasutamine on lubatud. Rajatise omanikud peavad tegema kõik selleks, et oleks võimalik järgida kõiki kehtestatud nõudeid ega mindaks vastuollu piirangutega. Juhul kui vabas õhus asuva spordirajatise kasutamine on tasuline, siis on oluline, et tasumine lahendatakse viisil, mis ei lähe kehtiva piiranguga vastuollu (siseruumid jäävad suletuks ja täiendavaid teenuseid ei pakuta jne). Samuti tuleb arvestada, et keelatud on nii avalikud kogunemised kui ka spordivõistlused. See tähendab, et ka vabas õhus asuvates spordirajatises (või mujal vabas õhus) ei ole lubatud korraldada keskselt koordineeritud (nt spordiklubi või treeneri või juhendaja poolt) treeninguid või muid ühistegevusi.
Treeneritoetuse taotlemine ja eraldamine ning töötasu maksmine jätkub senikehtivas korras. Paikvaatlusi olukorra normaliseerumiseni Spordikoolituse ja -Teabe Sihtasutus ei korraldata.
Isegi kui koroonaviiruse levik on vähem tõenäoline värskes õhus viibides, peab siingi täitma reegleid. Kultuuriministeerium on kogunud ning kogub pidevalt edasi oma kodulehele võimalusi kultuurist osasaamiseks koduseinte vahel, tutvuge! Mõisate ümbrused, pargid, loodusrajad, muud kultuuriloolised paigad – neid saab samuti külastada, kui peetakse kinni piirangutest. Õpilased saavad iseseisvalt treenida distantsjuhendamisel või veebipõhiste materjalide toel. Kutsume üles lugema raamatuid, vaatama filme, lugema lastele ette.
Politsei, avalik kord ja päästekorraldus
Jah, kõik politseijaoskonnad on avatud vastavalt oma lahtiolekuaegadele, mida saab vaadata PPA kodulehelt: https://www.politsei.ee/et/asukohad/politseijaoskonnad.
Jah, politsei tuleb appi, kui ohus on teie elu, tervis või vara.
Jah, on karistatav. Karistusseadustiku (KarS § 262 lg 1) ja korrakaitseseaduse (KorS § 55 lg 1 p 2) koosmõjul võib teadliku valeinfo levitamise eest karistada kas rahatrahvi või arestiga. Karistusseadustik keelab rikkuda avalikku korda. Avaliku korra rikkumisena käsitletakse muu hulgas hirmutamist ja ähvardamist. Teadlik valeinfo levitamine on üks hirmutamise ja ähvardamise viise ning selletõttu karistatav avaliku korra rikkumisena. Loe lähemalt ka õigusteadlase Jaan Ginteri artiklit ajalehes Postimees.
Kellaajalisi liikumispiiranguid ei ole hetkel kehtestatud. Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel. Tervislik jalutuskäik tuleb alati kasuks, kui järgida mõistlikku vahemaad teiste inimestega ja pidada kinni hügieeninõuetest.
Terviseamet koos politseiga keskendub avalikkuses eestkätt inimeste teavitamisele. Samas võib tekkida olukordi, kus on vaja haigusnähtudega inimest aidata ja sealhulgas talle kiirabi kutsuda.
Kui on tõesti tegemist suurema rahvakogunemisega, siis võib sellest teada anda Häirekeskuse telefonil 112.
Info tuleb anda piirkonnapolitseinikule, kelle kontaktid on leitavad veebilehel https://www.politsei.ee. Kui pöördute politsei infotelefonile või saadate e-kirja, siis antakse teile piirkonnapolitseiniku kontaktid, et saaksite info otse temale edastada.
Soovitame olla valvsad ja kahtlaste pakkumistega mitte kaasa minna. Kui kelmust pole veel toime pandud, saatke teavitus asjaolude kohta aadressil info@politsei.ee. Kui kelmus on juba toimunud, tuleb politseile teha avaldus https://www2.politsei.ee/et/teenused/politseile-avalduse-esitamine.dot.
Ettevõttele on võimalik määrata sunniraha kuni 9600 eurot, kui eriolukorra korralduses ei ole märgitud teisiti. Sunniraha tähendab seda, et ettevõtjale tehakse ettekirjutus. Näiteks, kui ööklubi on avatud, kohustab politsei ettevõtjal ööklubi teatud aja jooksul sulgeda. Kui ettevõtja seda korraldust ei täida, siis on võimalik ettevõttele määrata sunniraha. Sunniraha eesmärk on tagada, et korraldust täidetakse.
Kõige parem on oma lapsega rääkida läbi ja leppida kokku kodus olemine plaan – kuidas õpitakse, kuidas vanem selles aitab, söömise ja muu tegevuse reeglid ning sealhulgas sõpradega suhtlemine. Politseiga hirmutamine ei ole lahendus. Praegu on tarvis selgitada, et enda ja teiste tervise pärast on vaja püsida kodus.
Jah, lastel on õigus õues käia, kui tervis on korras. Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Kui politsei märkab koosviibimisi või kampades olemist, võib ta laste ohutuse huvides selle laiali ajada ja lapsed koju suunata.
Turvatöötajatel on samad õigused, mis kogu aeg – valvata ja kaitsta talle määratud objektil (olgu see kaubamaja, suletud territoorium, või eramajad) vara ja inimesi. Selleks võib ta korrarikkujaid korrale kutsuda, kinni pidada ja politseile üle anda.
Parim abi korrakaitseasutustele ja kõigile teistele on see, kui väldite asjatut liikumist rahvarohketes kohtades, järgite hügieeninõudeid ning jagate ka oma lähedastele asjakohast infot. Kui siiski on soov vabatahtlikuna panustada korrakaitsesse ja teie ja lähedaste terviseseisund seda lubab (keegi ei ole nakatunud, ega välisriike külastanud viimase kahe nädala jooksul), siis on abipolitseinikuks astumise kohta täpsem info veebilehel https://www.abipolitseinik.ee.
Kes ei soovi abipolitseinikuks hakata, aga soovivad teistlaadi abi pakkuda, registreeritakse prefektuuride koordinaatorite poolt ja kui PPA-l tekib vajadus neid kaasata, siis võetakse abipakkujaga ühendust. Kui PPA-l tekib vajadus vabatahtlikke kaasata, siis pannakse teadaanne üles Vabatahtlike Värava veebilehele https://www.vabatahtlikud.ee.
Politseinikud on saanud selged juhised, kuidas kaitsta oma tervist tööl ja väljaspool töökohta lähedastega olles. Lisaks on neile eraldatud vahendid, mille abil nad saavad hoida oma tervist. Nad on saanud rohkelt juhiseid, oskavad end ja teisi kaitsta, ohuolukorda vältida ning on kõik ettevaatusabinõud tarvitusele võtnud. Samuti on kaasatud abipolitseinikud, kaitseliitlased ja vajadused saab kaasata veel vabatahtlikke. Keegi abita ei jää.
Haigestunud või kahtlusega politseiametnikud jäävad kohe töölt kõrvale.
Kui te järgite kõiki ametlikke korraldusi, siis ei pea te muretsema. Samas on politseil ja teistel korrakaitsjatel õigus korralduste mitte täitmisel inimesi korrale kutsuda.
Terviseametil kodukülastusi hetkel kavas ei ole. Samuti, iga ametiisik peab nõudmisel näitama oma töötõendit. Kahtluse korral soovitame helistada Häirekeskusesse numbril 112 või Häirekeskuse infotelefonil 1247.
Politseinikele on tagatud vajalikud isikukaitsevahendid: kummikindad ja kaitsemaskid, samuti desinfitseerimisvahendid. Kui politseinik puutub kokku haigusnähtudega inimesega, antakse viimasele, see tähendab haigustunnustega inimesele, kanda kaitsemask, et vältida nakkuse edasist levikut.
Eriolukorras on politseil õigus sõltuvalt vajadusest ja olukorrast näiteks rakendada täiendavaid viibimis- ja liikumispiiranguid, piirata avalike ürituste ja koosolekute korraldamist, kasutada ohu ennetamiseks ja tõrjumiseks vajadusel ka näiteks sundi ning muid tavapärasest intensiivsemaid meetmeid.
Eriolukorra kontekstis võib politsei (ka Vabariigi Valitsus, eriolukorra juht, eriolukorra tööde juht ja eriolukorra juhi määratud ametiisik) kohustada inimesi teatud piirkonnast lahkuma, keelata seal viibimiskeelu, ka nõuda kodus püsimist, kui see on vajalik eriolukorra väljakuulutamise põhjustanud hädaolukorra lahendamiseks. Võimaluse korral säilitatakse inimesele juurdepääs tema elu- või tööruumile.
Igal inimesel, kes on kokku puutunud nakatunuga või külastanud viimastel nädalatel välisriike, tuleb jälgida eeskätt ISE oma tervist ning sümptomite ilmnedes konsulteerida viivitamata oma perearstiga. Kõrvalistel inimestel on linnapildis seda hinnangut keerukas või lausa võimatu anda, mistõttu tasub hoiduda ennatlikest hinnangutest teiste terviseseisundile. Kui märkate tänaval abivajajat, kelle tervis või elu on ohus ja kes vajab kohe meedikute abi, andke sellest Häirekeskusele numbril 112 teada.
Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Kohaliku omavalitsuse kehtestatud liikumispiirangute üle peaks järelevalvet teostama omavalitsus ise, kes vajadusel võib kaasata politseid. Seega saaks politsei kaasata, kui omavalitsuse kehtestatud piiranguid rikutakse. Konkreetsed tegevused sõltuvad juhtumist ja tekkinud olukorrast, mille osas meetmeid rakendama asutakse.
Kogunemiste korral esmaseks meetmeks on kogunenud isikutele suulise ettekirjutuse tegemine lahkumiseks (hoiatus). Sealjuhul ei määrata sunniraha vaid see on korraldus lahkumiseks.
Vabariigi Valitsuse 13.märtsi 2020 korraldus nr 77 sätestab, et vastavalt hädaolukorra seaduse § 32 lõikele 1 on keelatud alates 13. märtsist kuni 1. maini 2020. a kõik avalikud kogunemised, kinoseansid, ööklubid, etendused, kontserdid ja konverentsid ning spordi- ja liikumisüritused, ning hädaolukorra seaduse § 31 lõike 1 keelatud muuseumide ja muude näitusasutuste külastamine. Eriolukorra meetme nõuetekohaselt täitmata jätmisel rakendatakse korrakaitseseaduse § 28 lõikes 2 või 3 nimetatud haldussunnivahendeid (sunniraha, vahetu sund). Konkreetse haldussunnivahendi rakendamise valik sõltub konkreetsest juhtumist.
Ei, sest lähtuvalt Terviseameti soovitustest desinfitseerib politseinik pärast iga joobekontrolli oma käed ja indikaatorvahendi.
Politsei jätkab praegu kõiki oma töid turvalisuse tagamisel, sealhulgas liiklusjärelevalvet.
Avaliku koosoleku või üritusena käsitletakse inimeste koosviibimisi avalikus kohas sõltumata inimeste arvust. Avalik koosolek on inimeste koos olemine avalikus kohas ühise eesmärgiga kujundada või väljendada oma meelsust. Avalik üritus on avalikus kohas toimuv ja avalikkusele avatud lõbustusüritus, võistlus, etendus, kaubandusüritus või muu sellesarnane inimeste koos olemine, mis ei ole koosolek.
Jalutamas, ka koeraga, tohib käia. Soovituslikult vältida rahvarohkemaid kohti ja lähtuda Terviseameti soovitustest hügieeninõuete täitmisel.
Politseitöö väljakutsete teenindamisel jätkub täna tavapäraselt. Hindame pidevalt olukorda, oma ressursse ja võimekust ning kui olukord peaks muutuma, anname sellest kohe teada. Väljakutsete teenindamine jätkub nüüdki põhimõttel, et esmajärjekorras reageeritakse kiiretele väljakutsetele, kus vahetus ohus võib olla inimeste elu, tervis ja vara.
Kas nende menetlustähtaegade nihkumiste, igasuguste võimalike tähtaegade ületamise, vaidlustamistähtaegade jne suhtes on ka mingeid sisulisi otsuseid langetatud, õigusaktide eelnõusid koostatud, sest kõik tähtajad ei ole määratletud vaid sisemiste kordadega, vaid osa neist eri tasandi õigusaktidega, sh seadustega?
Menetlustähtajad võivad pikeneda olenemata osapoolest ning tulenevalt tekkinud eriolukorrast ja kaasnevatest tegevustest PPAs. Mis puudutab näiteks esitatud avalduste, teabenõuete ja kaebuste lahendamise tähtaegasid, siis selles osas tegutseb politsei hetkel tavaolukorra tööpõhimõtete alusel. St, et täidame seadusest tulenevaid kohustusi/tähtaegu, kuni seaduseid ei ole muudetud. Samas, nimetatud tähtaegadest kinnipidamine võib osutuda keeruliseks tulenevalt tekkinud eriolukorraga kaasnevatest tegevustest ja sellega seotud töömahtude suurenemisest PPA-s. Süütegude menetlemise ajad võivad pikeneda tulenevalt tekkinud eriolukorraga kaasnevatest tegevustest ja sellega seotud töömahtude suurenemisest PPA-s. Samuti on reaalne oht, et keegi osapooltest haigestub ning seetõttu jäävad mingid toimingud menetlustes tegemata.
Eriolukorras/kriisis tekkida võivad olukorrad (võimalik tähtaegadest mittekinnipidamine ning menetluse läbiviimise aeglustumine) on läbi räägitud ja kooskõlastatud samuti Riigiprokuratuuriga (tulenevalt prokuratuuri kui uurimise juhi rollist). Meile teadaolevalt ei ole menetluses olevates seaduseelnõudes praegu sees süüteomenetlusega (sh avalduste lahendamine vms) seotud tähtaegade muutmise ettepanekuid, kuid kindlaima asjakohase vastuse saab selle kohta Justiitsministeeriumilt ja Siseministeeriumilt. Õigusloome on ministeeriumide pädevuses.
Relvaeksamite (nii teooria kui ka laskmine) läbiviimine on peatatud alates 25. märtsist 2020 kuni eriolukorra lõppemiseni. Kõigi relvaeksamile registreerunud inimestega võetakse ühendust ja teavitatakse relvaeksami edasilükkamisest.
Ei, alkoholimüüki täielikult ära ei keelata. Valitsus vaid ühtlustas 17.märtsil alkoholi müügitingimusi sarnaseks toidupoodidega, mis tähendab, et näiteks restoranides, kõrtsides, baarides ja teistes toitlustus- ning majutusasutustes ei ole võimalik öösel ja hommikul ehk alates kella 22-st kuni kella 10-ni alkoholi osta. Muudatus kehtib eriolukorra lõpuni, mitte kauem.
Alkohoolse joogi jaemüügil kehtivate piirangute või keeldude rikkumise eest karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut. Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, karistatakse rahatrahviga kuni 5000 eurot.
Piirang aitab ära hoida võimalikke alkoholi tarbimisega liialdamise juhtusid nagu näiteks tervisekahjude põhjustamist, erinevate süütegude toimepanemist, teistele või riigi varale kahju tekitamist ja joobes juhtimisega seonduvate liiklusõnnetuste toimepanemist. Loodame, et alkoholist tingitud väljakutsete arv politseile ja kiirabile antud piiranguga langeb või vähemalt püsib stabiilsena. Siis saab rohkem ressurssi suunata koroonaviirusest tingitud olukordade lahendamisele.
Ei, piirangut ei kohaldata rahvusvahelisel reisijateveol kasutatavate vee- või õhusõidukite pardal ning rahvusvahelise lennujaama ja sadama julgestuspiirangu alal asuvale müügikohale.
Alkoholimüügipiirang kehtib kuni eriolukorra lõppemiseni või kuni valitsuse otsuseni piirang varem lõpetada.
Kui olete väga raskelt haigestunud, andke häirekeskusele telefonil 112 kindlasti sellest teada. Lisaks päästjatele saadetakse teile appi ka kiirabi. Abi tagame kindlasti kõikidele abivajajatele.
Praegu on parim abi päästjatele see, kui väldite asjatut liikumist rahvarohketes kohtades, järgite hügieeninõudeid ja koduseid tuleohutusnõudeid ning jagate ka oma lähedastele asjakohast infot. Vabatahtliku päästega liitumise kohta saab lugeda rohkem Päästeameti kodulehelt https://www.rescue.ee.
Kui päästja on haigestunud või nakkusohuga, jääb ta kohe koju. Samuti jäävad koju päästjad, kes on naasnud välisreisilt või kes võivad olla kokku puutunud nakatunuga.
Päästeametis on väga palju päästjaid – ühtsesse päästevõrgustikku kuulub ligi 4000 inimest. Päästjad töötavad vahetustega, nii et alati on olemas vaba päästereserv. Päästeametil on olemas plaan juhuks, kui töötajad haigestuvad. Päästjad tulevad ka kõige mustema stsenaariumi korral alati appi, kui ohus on elu ja tervis.
Igas päästeautos on kaitsemaskid, kummikindad ja desinfitseerimisvahendid. Ühtlasi puhastatakse sõidukeid ja päästevarustust igapäevaselt. Kõikidele päästjatele on antud ka juhised, kuidas nakkusohtu vältida, kuidas sündmuskohal käituda ning milliseid vahendeid kasutada.
Eraldi õigusi eriolukord päästetöötajaile kaasa ei too.
Päästeamet ei ole teinud päästetöös muudatusi ning päästetööd jätkuvad. Alati reageeritakse väljakutsetele, kui vahetus ohus võib olla inimeste elu, tervis ja vara. Viiruse leviku piiramiseks peatas Päästeamet ajutiselt kodunõustamised ja ohutusjärelevalve inspektorite vastuvõtud.
Hetkel on päästeamet kodunõustamised peatanud. Kui kodunõustamistega taas jätkatakse, on inimesel õigus kodunõustamisest keelduda.
Kodus võiks olla toitu ja muid vahendeid nii, et pere saab vähemalt nädala ilma poodi külastamata hakkama. See võiks olla tavapärane toit, mida pereliikmed iga päev söövad, lisaks kauasäilivad toiduained (konservid, küpsised jne).
Soovitused kaubanduskeskuste külastamiseks:
Päästeameti ülesanne on igakülgselt kaasa aidata, et kriis saaks lahendatud ja viirus ei leviks. Kui te ei saa ise liikuda, lähedased-naabrid ei saa aidata ja teil hakkavad kodus lõppema toiduvarud või muu eluks hädavajalik, andke sellest kohalikule omavalitsusele teada.
Päästjad reageerivad alati väljakutsele, kui ohus on kellegi elu või tervis. Kui mõni komando jääb nakatumise tõttu eemale, siis kaetakse väljakutsed lähima(te) komando(de) abiga. Abivajaja jaoks ei muutu midagi.
Päästjad jõuavad ka eriolukorras inimesteni sama kiiresti kui tavaolukorras. Oluline on see, kui tõsiseid väljakutseid on väga palju, näiteks tormiga. Siis tekib väljakutsetest järjekord ja kõige kiiremini reageeritakse sinna, kus ohus on kellegi elu või tervis. Eriolukord reageerimiskiiruses rolli ei mängi.
Päästeametis on väga palju päästjaid – ühtsesse päästevõrgustikku kuulub ligi 4000 inimest. Päästjad töötavad vahetustega, nii et alati on olemas vaba päästereserv. Päästeametil on olemas plaan juhuks, kui töötajad haigestuvad. Pääste tuleb ka kõige mustema stsenaariumi korral alati appi, kui ohus on elu ja tervis.
Vabatahtlike päästjate väljaõpe ja varustus erineb kutseliste päästjate väljaõppest ja varustusest. Väljakutse puhul saadetakse päästesündmusele just selle sündmuse lahendamiseks vajalike oskuste ja varustusega päästjad, olgu nad siis kutselised, vabatahtlikud või hoopis kutselistest ja vabatahtlikest koosnev päästemeeskond.
Vabatahtlikud päästjad on alati oodatud. Selleks tuleb läbida koolitus ja sooritada päästekeskuse korraldatud eksam. Viirusest tingitud eriolukorra tõttu on koolitused ja eksamid hetkel edasi lükatud, kuid vabatahtliku päästja e-õppe saab iga soovija juba praegu läbida. Info ja vajalikud taotlusvormid vabatahtlikuks päästjaks kandideerimise kohta leiab Päästeameti kodulehelt https://www.rescue.ee. Praegu on parim abi päästele see, kui väldite asjatut liikumist rahvarohketes kohtades, järgite hügieeninõudeid ja koduseid tuleohutusnõudeid ning jagate ka oma lähedastele asjakohast infot.
Lõunanaabrite päästjad võivad meile endiselt vajadusel appi sõita, eeldusel, et neil endil piisavalt vaba ressurssi on. Piiriülene päästetöö käib hoolimata sellest, et Läti oma piirid sulges, samamoodi nagu varem.
Isikut tõendavad dokumendid
Politsei- ja Piirivalveameti teenindusbüroodes käib igapäevaselt tuhandeid inimesi. Selleks, et aidata kaasa viiruse leviku tõkestamisele ning kaitsta inimeste tervist, suleti PPA teenindussaalid paariks päevaks.
Alates 16. märtsist on teenindussaalid taas avatud, et edasilükkamatud taotlused vastu võtta ja dokumente väljastada.
Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Palume inimestel kriitilise vajaduseta teenindussaali mitte tulla ning kasutada iseteenindust. Iseteeninduskeskkonda saad siseneda siit: http://iseteenindus.politsei.ee/. Vaata ka Politsei- ja Piirivalveameti kodulehte, kust leiad dokumentidega seonduvat vajalikku infot.
Kolmeteistkümnendale märtsile broneeritud ajad tühistati, sest teenindused olid suletud. Aja broneerinud klientidele saadeti personaalsed teavitused e-mailile. Kui aja oli kliendi eest broneerinud infoteenistus või teeninduse ametnik ning kliendil e-posti aadressi ei ole, siis teavitust ei tulnud.
Järgmisteks päevadeks broneeritud aega ei tühistata. Ilma kriitilise vajaduseta palutakse teenindussaali siiski mitte tulla ning võimalusel kasutada iseteenindust http://iseteenindus.politsei.ee.
Kõikides teenindustes saavad kliendid kasutada desinfitseerimisvahendeid. PPA klienditeenindajad kannavad maske, kindaid ning puhastavad regulaarselt töölauda, letti ja muid sageli kasutatavaid pindu ja töövahendeid.
Palun ära tule. Võimalusel kasuta dokumendi taotlemiseks iseteenindust ning tule valminud dokumendile järele siis, kui haigusnähud on möödunud. Dokumente hoitakse teeninduses kuus kuud.
Teeninduses antakse mask juhul, kui sul on haigusnähud. Siiski palume enda ja teiste tervise hoidmiseks haigusnähtudega teenindussaali mitte minna.
Volitatud inimesele väljastatakse dokument vaid juhul, kui tegemist on teeninduses või Eesti Vabariigi välisesinduses kohapeal esitatud taotlusega ning volitus on esitatud juba dokumenditaotluse esitamisel. Kui dokumendile tuleb järele volitatud esindaja, peab ta kaasa võtma enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi ja sinu vana passi.
Kui sulle on varasemalt ID-kaart välja antud, pole mingit vajadust teenindussaali tulla. Uue ID-kaardi saad taotleda endale ja alaealisele lapsele politsei iseteeninduses http://iseteenindus.politsei.ee.
Äärmisel juhul võtab PPA taotlusi vastu ka posti teel aadressil Pärnu mnt 139, Tallinn, 15060. Taotlusankeedi leiad: https://www.politsei.ee/files/Dokumentide%20taotlemise%20ankeedid/isikut-t-endavate-dokumentide-taotlusankeet-est-2019-01-14.pdf?c39fc91996
Taotlusi saab esitada ka teeninduses kohapeal, kui see on vältimatult vajalik.
Esmakordsel ID-kaardi taotlemisel tuleb minna PPA teenindusse ning esitada Eesti kodakondsust tõendav dokument.
Politsei iseteeninduses http://iseteenindus.politsei.ee saab taotleda korduvat passi täiskasvanule ning passi alaealisele lapsele. Iseteeninduses dokumendi taotlemisel saad kasutada kuni kuu aja jooksul enne seda teeninduse fotoboksis tehtud pilti, sõrmejälgi, allkirjanäidist. Juhul, kui sinu sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui viis aastat, võid kasutada kuni kuue kuu vanust fotot ning iseteeninduses olevat allkirjanäidist. Äärmisel juhul saad taotluse esitada ka posti teel aadressil Pärnu mnt 139, Tallinn, 15060.
Taotlusankeedi leiad: https://www.politsei.ee/files/Dokumentide%20taotlemise%20ankeedid/isikut-t-endavate-dokumentide-taotlusankeet-est-2019-01-14.pdf?c39fc91996. Dokumendifoto tuleb saata elektroonselt ppa@politsei.ee. Taotluse saad e-posti teel esitada juhul, kui sõrmejälgede andmisest on möödas vähem kui viis aastat. Taotlusi saab esitada ka teeninduses kohapeal, kui see on vältimatult vajalik.
Esmakordsel passi taotlemisel tuleb minna PPA teenindusse ja esitada Eesti kodakondsust tõendav dokument.
Ei pea. Dokumendifoto saad teha ise kodus või fotograafi juures. Täpsemad nõuded ja juhised leiad: https://www.politsei.ee/et/dokumendifoto-nouded-ja-juhised.
Dokumendi väljastuskohta saab tõesti muuta. Selleks tuleb PPA-le esitada vabas vormis taotlus e-posti aadressile ppa@politsei.ee ning tasuda internetipangas riigilõiv 10 eurot. Välisesindusse dokumendi tellimisel lisandub 20 eurot. Juhise leiad: https://www.politsei.ee/et/juhend/riigiloivud/internetipangas.
Kahjuks ei saa. Seoses eriolukorraga on kiirdokumentide taotlemine hetkel peatatud.
Ei, PPA ei saada Eestis dokumente posti teel.
Dokumente hoitakse teeninduses kuus kuud.
Jah, Eesti Vabariigi välisesindused (saatkonnad) on avatud, kuid nad võivad vajadusel muuta või piirata lahtiolekuaegu. Konsulaarvastuvõtuaegu tasub kontrollida Välisministeeriumi kodulehelt https://vm.ee/et/riigid/eesti-saatkonnad.
Välisministeeriumi konsulaarosakonna telefoninumber on +372 6377 440, e-mail konsul@mfa.ee.
Passi kättesaamine välismaal eriolukorra ajal
Eesti kodaniku passi taotlus tuleb esitada PPA iseteeninduses, e-posti teel digiallkirjastatult, PPA teeninduses või Eesti välisesinduses. Pärast taotluse esitamist küsib Välisministeerium taotlejalt nõusolekut dokumendi väljastamiseks posti teel. Seejärel edastatakse passi taotlejale juhised, kuidas dokument kätte saada.
Eesti passide väljastamine välismaal elavatele Eesti kodanikele jätkub turvalise postiteenuse vahendusel. Seda hakkab pakkuma Välisministeeriumiga lepingulises suhtes olev kullerteenuse osutaja.
Täpsem info Eesti passi taotlemiseks välismaal olles: https://www.politsei.ee/et/juhend/eesti-passi-taotlemine-taeiskasvanule/taotlemine-valismaal.
Pass on saatmise teekonna ajal mitteaktiivne ega ole kasutatav. Passi saab kasutama hakata mõne aja möödudes pärast seda, kui dokumendi saaja on teavitanud dokumendi kättesaamisest välisministeeriumit.
Kui passi saaja ei teavita välisministeeriumit kokkulepitud tähtaja jooksul passi kättesaamisest, siis käsitletakse seda passi kaotatud või varastatud dokumendina ning PPA tunnistab selle kehtetuks.
Täpsem info Eesti passi taotlemiseks välismaal olles: https://www.politsei.ee/et/juhend/eesti-passi-taotlemine-taeiskasvanule/taotlemine-valismaal.
Pass on saatmise teekonna ajal mitteaktiivne ega ole kasutatav. Kui passi saaja ei teavita välisministeeriumit kokkulepitud tähtaja jooksul passi kättesaamisest, siis käsitletakse seda passi kaotatud või varastatud dokumendina ning PPA tunnistab selle kehtetuks. Passi postiga saatmine ei ole viiruseohtlik, teeme koostööd lepingupartneriga, kes kasutab isikukaitsevahendeid ning tagab hügieeninõuete täitmise. Eriolukorra ajal katab saatekulud välisministeerium.
Jah, passi taotlemise eest tasub inimene ise. Eriolukorra ajal katab saatekulud välisministeerium.
Elamisload, viisad, relvaload
Viisa ja elamisloa taotlusi võetakse küll vastu, kuid otsuseid nende suhtes ei tehta. Seetõttu soovitab PPA taotluste esitamisega oodata kuni eriolukorra lõppemiseni.
Äärmisel juhul saab viisa ja elamisloa taotlusi esitada PPA teeninduses. Teeninduses on vajalik inimene tuvastada ja hõivata sõrmejäljed spetsiaalse seadmega. Fotoboksis antavaid sõrmejälgi viisamenetluses kasutada ei saa.
Kui tegemist on korduva elamisloa taotlusega, võib selle esitada posti teel aadressile Pärnu mnt 139, Tallinn, 15060 või e-posti teel aadressile ppa@politsei.ee. Lühiajalise töötamise taotlusi saab esitada politsei iseteeninduses http://iseteenindus.politsei.ee.
Tuleb pöörduda asukohariigi saatkonna poole tagasipöördumisloa saamiseks. Välismaalase passi ja määratlemata kodakondsusega inimeste elamisloakaarte välisesindused ei väljasta ja PPA ei saada neid dokumente välisesindustesse. NB! Reisidokumendiks on pass, ainult elamisloakaardist piiride ületamiseks ei piisa. Kui elamisloakaart kehtib, aga pass kaotab kehtivuse, siis tuleb samuti välisesindusse pöörduda.
PPA peadirektori üldkorraldusega on alates 16.märtsist 2020 viisade, viibimisaja pikendamise, elamislubade, elamisõiguste ja lühiajalise töötamise registreerimise taotluste menetlus peatatud. Menetlustähtajad hakkavad uuesti kulgema hiljemalt kümnendal päeval pärast eriolukorra lõppemist. Korralduse eesmärk on rakendada PPA ressurssi viiruse leviku ennetamise ja tõrjumise tegevustes. Vastavaid taotlusi võib jätkuvalt PPA-le vajadusel esitada, PPA ei keeldu taotluste vastuvõtmisest. Samas soovitab politsei taotluste esitamisega oodata ning hakata neid uuesti esitama pärast eriolukorra lõppemist, sest niikuinii seniajani sisulist menetlust ei toimu.
Erisus: PPA jätkab nende lühiajalise töötamise registreerimise taotluste menetlemisega tavapäraselt, kus välismaalane viibib hetkel seaduslikult Eestis. Menetlusüksus pöördub tööandjate poole ja küsib seni esitatud taotluste kohta üle, kas välismaalane asub hetkel reaalselt Eestis. Uue taotluse esitamisel tuleb vastav info juurde lisada.
Keerulisemate või täiendavate küsimuste korral pöördu PPA migratsiooninõustajate poole e-posti teel migrationadvice@politsei.ee või telefonitsi +372 612 3500 (E-R kl 9-15).
PPA pikendab automaatselt 16. märtsi ja 31. mai vahel aeguvate relvalubade kehtivusaega, sest tervisetõendite väljastamine on peatatud.
Nakkusohu tõttu ei väljasta perearstikeskused ja psühhiaatriakliinikud ajutiselt tervisetõendeid, mis on vajalikud relvaloa taotlemisel ja pikendamisel. Politsei otsus lubade kehtivust pikendada ei pane loa omanikele mingeid täiendavaid kohustusi ning uuendamine toimub infosüsteemis automaatselt. Ära jääb vajadus korraldada relvade üleandmine politseile, mis oleks vajalik kohe pärast loa kehtivustähtaja lõppemist.
Inimestel, kelle relvaloa, relvakandmise loa, paralleelrelvaloa või kollektsioneerimisloa kehtivuse aeg lõpeb ajavahemikul 16.-30. märts, pikendatakse loa kehtivust 90 kalendripäeva võrra loal märgitud kehtivuse lõppemise kuupäevast arvates. Inimestel, kelle relvaloa, relvakandmisloa, paralleelrelvaloa või kollektsioneerimisloa kehtivuse aeg lõpeb ajavahemikul 1. aprillist 31. maini, pikendatakse loa kehtivust 60 kalendripäeva võrra loa kehtivuse lõppemise kuupäevast arvates.
Taotlus relvaloa vahetamiseks koos kõigi nõutud dokumentidega tuleb esitada pärast eriolukorra lõpetamist ning relvaloa või relvakandmisloa kehtivuse lõppemise korral vähemalt üks kuu enne kehtivuse lõppemist.
Eestisse saab tulla viisaga, Euroopa Liidu kodaniku pereliikmele viisasid väljastatakse. Teine võimalus on esmase elamisloa korral taotleda PPA-lt dokumendi väljastuskoha muutmist välisesindusse, tasuda selle eest riigilõiv ja tulla Eestisse kätte saadud elamisloakaardiga.
Liiklus ja sõidukid
Hetkel ei ole valitsuse konkreetselt autokoolide tegevust piiranud. Samas on nii Haridus- ja Teadusministeerium kui ka Maanteeamet kutsunud üles autokoole õppesõite lõpetama kuni eriolukorra lõppemiseni, kuna kehtestatud meetmete eesmärk on vähendada kontaktide hulka ja seeläbi takistada viiruse levimist. On ka väga palju autokoole, kes on tänaseks Maanteeameti üleskutset järginud, enda uksed eriolukorra lõpuni sulgenud ja viivad läbi teooriaõpet e-kanalites. Mitmed autokoolid on ka märku andnud, et ei mõista oma kolleegide otsust õppesõite endiselt jätkata.
Seoses viiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud eriolukorraga on Maanteeameti teenindusbürood suletud kuni 12. aprillini. Selle aja jooksul ei võeta vastu ka teooria- ja sõidueksameid. Maanteeamet vaatab selle aja möödudes meetmed üle ja annab jooksvalt teada edasistest tegevustest. Kõige parem on jälgida infot meie kodulehel: https://www.mnt.ee/et/uudised/kkk-teenindusburoode-eksamite-ja-dokumentide-kohta-kehtestatud-eriolukorras.
Kuigi teenindusbürood on suletud, siis Maanteeameti e-teenindus ja kliendiinfo telefonid töötavad tavapäraselt. Seetõttu palutakse kasutada toimingute tegemiseks e-teenindust ning tellida dokumendid postiga koju ja registreerimismärgid pakiautomaati.
Kui mingil põhjusel on dokumendid siiski tellitud Maanteeameti teenindusbüroodesse, saadetakse need taotlejatele posti teel. Selleks on vaja saata e-posti aadressile info@mnt.ee avaldus, milles tuleb märkida aadress, kuhu dokument saata.
Erandiks on digimeeriku kaardid, mis edastatakse tellijale. Täpsem üleandmine lepitakse iga kord eraldi kokku.
Tehnoülevaatuspunktid on avatud. Paljud neist rakendavad ohutus- ja piiravaid meetmeid klientidega suhtlemisel. Loodame inimeste mõistvale suhtumisele.
Sõidukeid saavad hetkel registreerida ainult äriühingud, kes tegelevad autode müügiga. Vajalikud toimingud teostatakse Maanteeameti e-teeninduse kaudu (Juhendi, kuidas seda teha, leiab siit) või muul viisil elektrooniliselt ning dokumendid ja registreerimismärgid väljastatakse automüüjale ilma otsese kliendikontaktita kokkuleppel Maanteeameti teenindusbürooga. Samuti on võimalik sõidukeid registreerida ülivajalikel ja edasilükkamatutel asjaoludel, mis omavad tähtsust eriolukorra lahendamisel (näiteks alarmsõiduki registreerimine; ravimite või toidukaupade veoks ettenähtud sõiduki registreerimine jms).
Juhendid, kuidas äriühingud, mille põhitegevus on seotud sõidukite müügiga, saavad neid arvele võtta, leiab siit: Sõiduki registreerimine Eestis. Sõiduki registreerimiseelne tehnonõuetele vastamise kontroll. .
Kui inimene ise viibis 14 päeva liikumispiirangu tingimustes või oli haige, siis selle aja lõppedes on inimesel õigus sõita lähimasse tehnoülevaatuspunkti ka mittekehtiva ülevaatusega autoga. See on alati nii olnud, ka enne eriolukorra väljakuulutamist. Lihtsalt see peakski siis olema esimene sõit autoga pärast liikumispiirangu lõppu. Kui eriolukorras on ülevaatuspunkt mingil põhjusel kinni ja ülevaatust teha ei saa, siis praegustel andmetel on ülevaatuspunkte üle Eesti avatud mitmeid, see tähendab, et kui ülevaatuspunkt, mida olete harjunud kasutama, on kinni, broneerige aeg mõnes teises. Mõistagi sõitke kohale üksnes siis, kui ise ikka terve olete.
Haridus- ja Teadusministeerium saatis autokoolidele kirja, kus kutsus neid üles õppesõite lõpetama kuni eriolukorra lõppemiseni, sest kehtestatud meetmete eesmärk on vähendada kontaktide hulka ja seeläbi takistada viiruse levimist. Hetkel otsime lahendust, kuidas pikendada esmaseid juhilubasid kuni eriolukorra lõpuni.
Maanteeameti teenindusbüroos ei ole registreerimismärgi vahetust hetkel võimalik teha. Maanteeamet pikendas kõigi hoiul olevate registreerimismärkide, mille säilitustähtaja lõpp on järgneva kolme kuu jooksul, kolme kuu võrra. Näiteks, kui säilitustähtaeg oleks lõppenud 27. märtsil 2020, pikenes see automaatselt 27. juunini 2020.
Sotsiaalministeerium koostöös Maanteeameti ja Siseministeeriumiga otsivad kiiret lahendust tervisetõendite ajutiseks pikendamiseks eriolukorra ajal. Politsei isikuid, kel on tervisetõend kaotanud kehtivuse, praeguse eriolukorra ajal ei karista, kuid inimesel tuleb arvestada sellega, et õiguslikult puudub neil juhtimisõigus ning kui liikluses peaks midagi juhtuma, siis tuleb arvestada võimalike tagajärgedega, näiteks kindlustuskahjude mittehüvitamisega.
PPA kinnitab, et inimesed ei pea kartma, et nad saavad politseilt trahvi, aga soovitab inimestel, kel eriolukorra ajal on tervisetõend aegunud, võimalusel hoiduda sõiduki juhtimisest.
Välisriikide välja antud juhiload peavad sõidukijuhil olema füüsiliselt kaasas. PPA läheneb juhtumipõhiselt, kuid tuleb silmas pidada, et eriolukord ei ole muutnud kehtetuks liiklusseadusest tulenevaid nõudeid. Kui inimesel ei ole esitada ühtegi tõendit, mis annaks alust arvata, et ta omab õigust juhtida Eestis mootorsõidukit, tuleb arvestada, et politsei käsitleb seda juhtimisõiguseta sõitmisena. Inimesel on võimalus paluda rikkumist menetleda üldmenetlusena. Sel juhul on võimalik 15 päeva jooksul esitada täiendavaid tõendeid, et toime ei pandud õigusrikkumist, ning välistada nii karistuse määramine.
Praeguses olukorras on võimalik kutsuda Maanteeameti spetsialist masinat kontrollima nii:
Oluline on, et inimene saab kontrollijale tõendada, et tal on kindlustuspoliis olemas ja sõiduk on kindlustatud, seega võib vastava dokumendi välja printida ja kaasas kanda. Kui inimene viibib pikemalt Eestis, siis võib tähitud kirjaga lasta saata poliisi/rohelise kaardi või muu kindlustust tõendava dokumendi Eestisse.
Jah. Sotsiaaltransporditeenuse osutamine jätkub. Vajadus võib olla tavaliselt väiksem, kuid kindlasti on vajalik teenuse jätkumine nt dialüüsi- või vähihaigetele. Jälgida tuleb hügieeninõudeid – pesta või desinfitseerida käsi, vajadusel ja võimalusel (isikukaitsevahendid ei ole hetkel kättesaadavad) kasutada endal või paluda kliendil kasutada maski. Samuti tuleb regulaarselt puhastada ja tuulutada sõidukit. Teenusepakkujaid on erinevaid – on nii erapakkujad kui ka KOV enda autojuhid või nt sotsiaaltöötajad. Samuti suunab inimese teenusele KOV sotsiaaltöötaja.
Vabatahtlike töö
Kõik nimetatud platvormid koonduvad IT-arenduste tulemusel lähiajal kokku Siseministeeriumi rahvastikuvaldkonna rahastatud lehele: https://www.vabatahtlikud.ee.
Ajateenistus, Kaitsevägi, Kaitseliit
Kaitseväe juhataja korraldusel on koroonaviiruse kaitseväe üksustesse jõudmise riski vähendamiseks tühistatud ajateenijatele väljalubade andmine kuni 1. maini 2020.
Väljaloale lubatakse vaid erandjuhul, kui see on põhjendatud.
Kõik külastuspäevad väeosadesse on hetkeseisuga tühistatud, olukorda ja külastuspäevade võimalikku lubamist hinnatakse vastavalt olukorra arengule.
Erinevalt ajateenijatest on tegevväelastel igapäevaseid kohustusi ka väljaspool kaitseväge oma perekonna ja lähedaste ees, mistõttu ei peeta sellist piirangut hetkel otstarbekaks. Küll aga on ettevaatusabinõuna vähendatud ajateenijatega väljaõppel kokku puutuvate kaadrikaitseväelaste hulka. Piiratud on ajateenijate väljaõppega seotud tegevväelaste liikumist – nemad jäävad võimalusel linnakutesse ööbima. Kõigil tegevväelastel on kohustus rakendada enesedistsipliini, vältides kontakte väljaspool väeosa ja teenistust.
Väljaõpet korraldatakse väiksemates üksustes ja eelkõige välitingimustes, nn metsalaagrites, kus hoidutakse kõrvale asustatud punktidest. Selline õppevorm on väljaõppetsükli praeguses osas ka tavapärane. Väljaõppes keskendutakse peamiselt kompanii taseme tegevustele, üksuste koostöö võib jätkuda välitingimustes, kuid kompanii välised kontaktid viiakse miinimumini. Peamiselt suheldakse sidevahenditega ja siseruumides läbiviidavad õppused on tühistatud.
Väljaõppetegevus jätkub, kuid piirangutega, mis on vajalikud viiruse leviku tõkestamiseks. 17. märtsil otsustas kaitseväe juhataja vähendada tunduvalt õppuse Kevadtorm 2020 mahtu ning muuta õppuse toimumise asukohta.
Kaitseväe juhataja korraldusel on tühistatud kõik õppekogunemised kuni 31. maini. Õppustele (sh Kevadtorm 2020) kutse saanud reservväelased ei pea kohale ilmuma, osalemine toimub vaid vabatahtlikkuse alusel. Vabatahtlikust osalemissoovist tuleb oma üksusele teada anda ja kirjutada sellekohane avaldus.
Kevadtorm ei toimu sel aastal varasemalt planeeritud asukohtades Kesk-Eestis, vaid eelkõige kaitseväe keskpolügoonil. Selle eesmärgiks on saavutada hoolimata keerulisest olukorrast väljaõppe eesmärgid, kuid samas vähendada kokkupuudet tsiviilühiskonnaga. Õppusel osalevad ka Scoutspataljoni võitlejad ja Eestis paiknev liitlaste lahingugrupp. Ülejäänud liitlassõdurid suure tõenäosusega õppusel ei osale.
Kaitsevägi on piiranud tegevväelaste liikumisi välismaale ja on vaadanud väga kriitiliselt üle välislähetuste vajadused ja eesmärgid ning kaitseväelastel on keelatud minna lähetustesse välismaale. Kõik välismaalt saabujad jäävad kontrollperioodiks võimalusel kodusele tööle. Samuti suunatakse võimalusel ennetava meetmena kodutööle kaitseväelased, kes on välismaal kokku puutunud inimestega, kes võivad olla potentsiaalsed viirusekandjad.
Struktuuriüksuste ülemad on kohustatud tegema iga Eesti sisese ürituse osas otsuse ürituse toimumise või ärajätmise kohta. Kui üritusele on kutsutud osalejaid väljastpoolt kaitseväge, on üksuste ülemal õigus need tühistada või kasutada kaugtöö vahendeid. Need üritused, mis muutuvad avalikeks üritusteks, kooskõlastatakse kohaliku omavalitsusega.
Hetkeseisuga on kaitseväelaste hulgas tuvastatud nelja teenistuja nakatumine COVID-19 viirusesse. Kellegi sümptomid ei ole hetkel rasked.
Ettevaatusabinõudena rakendatakse kaitseväes karantiini ja isolatsiooni. Karantiini paigutatakse haigestunud teenistujad, kes on teistest eraldatud ruumides. Isolatsiooni rakendatakse teenistujatele, kel ei ole haigusnähte, kuid kelle puhul on kahtlus, et nad on võinud kokku puutuda viirusekandjaga.
Ajateenijad ja tegevväelased, kellel on potentsiaalselt olnud kokkupuude haigega, jäävad aktiivsest väljaõppe tegevusest kõrvale kaheks nädalaks. Sel ajal tuuakse neile toitu termostega väeosa sööklast ja jäetakse uste taha. Tühjad termosed desinfitseeritakse. Nii väljaõppelt eraldatud kui väeosades väljaloata sõduritega saab ühendust nende isiklike mobiilitelefonide kaudu, samuti on võimalik neile linnakusse saata pakke kas posti teel või jättes pakk väeosa pääslasse.
Ajateenijale saab pakki saata nii 1. kui ka 2. Jalaväebrigaadi väeosadesse Omniva kaudu. Isiklikult palutakse pakke mitte kohale toimetada. Pakkidele kirjutada ajateenija nimi ja allüksus (pataljon). Palume riknevaid asju mitte saata, kuna pakkide kättetoimetamine võib aega võtta.
Aadressid, kuhu pakki saab saata:
Seoses kujunenud julgeolekuolukorra ja koroonaviiruse levikuga on Iraagi valitsus teinud ettepaneku senine väljaõpetegevus Iraagi üksustele määramata ajaks edasi lükata. Sellest tulenevalt otsustati Eesti väljaõppemeeskond, mis teenis Iraagis Taani kontingendi koosseisus hetkel Eestisse tagasi tuua. USA juhitaval operatsioonil Inherent Resolve teeniva 6-liikmelise väljaõppemeeskonna lennutranspordi koju tagab Taani. Kokku osaleb kaitsevägi hetkel üheksal erineval rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil veidi enam kui 100 tegevväelasega. Praeguse plaani kohaselt jätkab kaitsevägi rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel osalemist seni kehtivatel põhimõtetel. Muudatusi tehakse vastavalt muutuvale olukorrale, et tagada oma üksuste tervis ja turvalisus.
COVID-19 pandeemia ja sellega kaasnenud liikumispiirangute tõttu võivad pikeneda üksuste operatsioonipiirkonnas viibimise ajavahemikud. Muudatusi tehakse vastavalt vajadusele ja muutuvale olukorrale.
Kaitsevägi osaleb hetkel üheksal erineval rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil kokku veidi enam kui 100 tegevväelasega.
Hetkel ei ole rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel osalevate Eesti kaitseväelaste hulgas teadaolevalt ühtegi COVID-19 viirusesse nakatunut.
Praeguse plaani kohaselt jätkab kaitsevägi rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel osalemist seni kehtivatel põhimõtetel, muudatusi tehakse vastavalt muutuvale olukorrale, et tagada oma üksuste tervis ja turvalisus. Koroonaviiruse levikuga on enamik maailma riike kehtestanud endi territooriumil eriolukorra ning seadnud sisse riikidesse sisenemise keelu või piirangud. Kuna lennujaamade sulgemise tõttu tühistavad tsiviillennufirmad lende ning ei toimu välja- ega sisselende, pikeneb välisoperatsioonidel viibivate kaitseväelaste teenistusaeg kuni kaks kuud või kuni lennuliikluse taastumiseni.
Erinevate sõjaliste operatsioonide juhtstaabid on juba rakendanud ja rakendavad vajadusel veel erinevaid piiranguid üksuste tegevustele ja ülesannetele operatsiooni raames, et tagada isikkoosseisu turvalisus ja vältida viirusesse nakatumist. Lisaks üldteada hügieeninõutele piiratakse vajadusel inimeste liikumist ja kokkupuuteid tsiviilelanikega. Samuti rakendatakse operatsioonipiirkonda liikujatele ja sealt naasjatele juba erinevate riikide poolt kehtestatud karantiini- ja isolatsiooninõudeid.
COVID-19 pandeemia ja sellega kaasnenud liikumispiirangute tõttu võib pikeneda üksuste operatsioonipiirkonnas viibimise ajavahemik. Muudatusi tehakse vastavalt vajadusele ja muutuvale olukorrale.
Hetkeseisuga on tühistatud või edasi lükatud kõik planeeritud isikkoosseisu puhkused, maastikuluured ja visiidid. See on tingitud eelkõige soovist vältida inimeste viirusesse nakatumist ning riikide kehtestatud piirangutest rahvusvahelistele reisidele.
Enamik maailma riike on kehtestanud riikidesse sisenemise keelu või piirangud, samuti rakendatakse riiki saabumisel kohustuslikke karantiiniperioode. Lennujaamade sulgemise tõttu tühistavad tsiviillennufirmad oma lende. Antud olukorras on igasugune rahvusvaheline liikumine ja riigipiiride ületamine raskendatud.
Piirangud ja keelud kehtivad ka enamikes riikides, kus Eesti kaitseväelased sõjalistel operatsioonidel osalevad või läbi mille toimub nende transport operatsioonipiirkonda ja koju, mistõttu on inimeste operatsioonipiirkonda ja sealt tagasi liikumine antud hetkel raskendatud. Mõeldes lisaks välisoperatsioonidel teenivate sõdurite viirusesse nakatumise riski maandamisele, on mõistlik vältida nende rahvusvahelist liikumist, kuni see on ohutum.
Kodustega side pidamine ja suhtlemine toimub edasi samadel põhimõtetel nagu praegu, selles osas muutusi ega piiranguid ei ole.
Kaitsevägi tagab koostöös liitlastega rahvusvahelistel operatsioonidel osalevatele üksustele igakülgselt vajaliku logistilise toetuse ja varustatuse.
Sõjalisel operatsioonil haigestunutele on tagatud igakülgne arstiabi vastavalt seni toiminud korraldusele. Vajadusel on kaitseväel võimekus haigestunud või meditsiinilist abi vajavad kaitseväelased erakorraliselt tagasi koju transportida.
Kaitseväe Akadeemia ja Balti kaitsekolledž on samuti distantsõppel. Täpsemat informatsiooni õppuritele jagavad õppeasutused.
Kaitseväe ja Kaitseliidu kaasamise eriolukorra väljakuulutamise põhjustanud hädaolukorra lahendamisse otsustab Vabariigi Valitsus. Hädaolukorra seadus sätestab täpsema korra, millal ja kuidas kaitseväge ja Kaitseliitu on võimalik kaasata. Kui Vabariigi Valitsus otsustab kaitseväele täiendavaid ülesandeid määrata, on kaitsevägi valmis neid täitma.
Kuni 1. maini jäetakse ära kõik ruumides toimuvad väljaõppeüritused. Võimalusel asendatakse need distantsõppe või muude formaatidega, kus vahetut kokkupuutevõimalust inimeste vahel ei ole.
Laskmiste ja väliharjutuste läbiviimine jääb malevapealike otsustada kohapealseid olusid ja võimalikke kaasnevaid riske arvestades. Kaitseliidu ülesed võistlused lükatakse edasi kuni 1. maini. Kaitseliidu/Naiskodukaitse abi Terviseametile ning Politsei- ja Piirivalveametile jätkub.
Valitsuse korraldusega alates 17. märtsist on kuni 150 kaitseliitlast päevas toetamas politseid piirikontrolli teostamisel kuu aja jooksul.
Naiskodukaitse liikmed on abiks Terviseameti kõnekeskuses ja Häirekeskuse eriolukorra infotelefonide juures ning terviseinfo jagamisel transpordisõlmedes.
Vabatahtlike kaasamine ametiabi andmisele on teenistuskohustuste täitmine Kaitseliidu seaduse § 33 mõistes. Teenistuskohustus vormistatakse enne ülesande sooritamist kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis – s.t. struktuuriüksuste juhid väljastavad liikmetele kirjaliku kutse ja annavad välja vastava käskkirja.
Kaitseliitlastel on õigus vajadusel kasutada tasustamata puhkust. Struktuuriüksused väljastavad vajadusel vastavad teatised tööandjatele.
Hüvitamisel rakendatakse Kaitseliidu seaduse § 57 lg 4 ja 5 tingimusi – ehk hüvitise arvutamise aluseks võetakse viimane Statistikaameti avaldatud keskmine brutokuupalk. Teenistuskohustuse täitmisel peetakse tunniarvestust ning hüvitist arvestatakse ja makstakse tunnitasuna. Lisaks tagatakse liikmetele teenistuskohustuse täitmisel toitlustus ja hüvitatakse sõidukulud.
Teenistuskohustuse täitmisele kutsutakse terved, ilma krooniliste haigusteta liikmed. Võib kaasata lisaks tegevliikmetele ka toetaja- ja auliikmeid. Teenistuskohustuse täitmisele ei kaasata noorliikmeid.
Kaitseliitlane täidab teenistuskohustust vormis (KV välivorm). Kellel pole (nt Naiskodukaitse liikmed, toetajaliikmed) sellele malevad väljastavad. Kaitseliitlased peavad kasutama PPA või Terviseameti väljastatud enesekaitse vahendeid (respiraator, kummikindad, kaitseprillid või visiir) ning järgima hügieeninõudeid.
Jah, võib keelduda küll. Kaitseliit (Naiskodukaitse sh) kutsub teenistusse inimesi vabatahtlikult, st kes saab ja tahab, see tuleb. Käsukorras kedagi appi tulema ei pea. Kaitseliidu ülesanne on endiselt toetada politseid piirikontrolli läbiviimisel ning seda tehakse vastavalt PPA ametiabi taotlusele ja valitsuse otsusele kuni 150 inimesega ööpäevas 30. päeva jooksul. Kuna ei ole mõeldav, et piirikontrolli ülesannet täidavad 30 päeva jooksul ühed ja samad inimesed, on teenistuskutse saadetud enamatele liikmetele, et oleks võimalik teha vahetusi.
Haigestumisega kaasnevaid ravikulusid või nt karantiinist tingitud sissetuleku vähenemist Kaitseliit ei hüvita. Samas on kehtiv Haigekassa tervisekindlustus rangelt soovitatav, et nakatumise korral oleks tagatud ravivõimalused.
Kui osalejal peaks tekkima hiljem tõendatud COVID-19 põhjustatud püsiv tervisekahjustus või surm, siis neid juhtumeid käsitletakse eraldi – hüvitise määramise või mittemääramise otsustab kaitseminister.
Kaitseressursside Amet peatab 17. aprillini arstlike komisjonide töö, siis vaadatakse asjaolud uuesti üle. Edasiste komisjonide kohta antakse teavet jooksvalt. Kõiki, keda muudatused puudutavad, informeerib Kaitseressursside amet e-posti teel.
Lisainfot saab Kaitseressursside Ameti tavapäraste infokanalite kaudu: https://www.kaitsevaeteenistus.ee, info@kra.ee, tel 800 2525 ja 717 0700.
Kohtute, prokuratuuri ja vanglate töö
Õigusemõistmine Eestis toimub ka eriolukorras, küll aga vaatab kohus kõiki üksikjuhtumeid eraldi, kindlasti kasutatakse menetluste läbiviimisel senisest rohkem digitaalseid lahendusi, samuti otsustatakse, kas minnakse üle kirjalikule menetlusele, istung tühistatakse või vajadusel korraldatakse see ikkagi saalis.
Kohtusse kutsutud Inimesed, kel on haigussümptomid või kes on olnud lähikontaktis viirusekandjaga, peavad andma sellest kohtule teada ja neid ei lubata kohtumajja. Kohtutes võidakse inimestelt küsida nende tervisliku seisundi ja äsjase reisimise kohta. Kui kohtusse kutsutu hinnangul võib istungile ilmumine tema tervist ohustada, peab ta sellest varakult kohut teavitama ning pärast seda otsustab kohus edasise menetluse võimalikkuse.
Kõigi Eesti kohtumajade kantseleid on avatud tööpäevadel vahemikus kell 9-13. Kohtu infotelefonid töötavad tavaajal. Kohtumajade infotelefonid on leitavad kohus.ee avalehelt.
Kohtud paluvad, et inimesed saadaksid dokumendid elektrooniliselt, e-posti teel või jätaksid need kohtumaja postkasti, seega väldiksid kantseleisse kohaletulekut. Kohus vaatab esitatud dokumendid läbi ja võtab vajadusel inimesega ise ühendust. Samuti saab paluda dokumendi väljastamist elektroonselt või posti teel.
Prokuratuur on peatanud kodanike vastuvõtu. Prokuratuuri poole on võimalik pöörduda telefoni või e-kirja teel, kontaktandmed leiate kodulehel https://www.prokuratuur.ee/.
Vanglaid ja kriminaalhoolduse töökorraldust puudutavatele küsimustele saab vastused infotelefonilt 620 8292. Samuti tasub vaadata vanglate veebi (https://www.vangla.ee).
Alates 14. märtsist ei toimu vanglates kokkusaamisi. Praegu ei võta vanglad vastu isiklikult kohale toodud pakke. Posti teel saadetud pakid võetakse vastu. Isiklikke telefonikõnesid on vangidel viirusohu leviku ajal võimalik teha vähemalt üks kord nädalas. Alates 16. märtsist on vanglates kasutusel täiendavad liikumispiirangud. Vangla jälgib pidevalt viirusohu olukorda ning teeb piirangute muutmise osas otsuseid jooksvalt.
Pulmad, matused, kirikud ja jumalateenistused
Perekonnaseisuasutustes kokku lepitud abielu registreerimiste korral palume võtta eelnevalt asutustega ühendust ja uurida kehtestatud piiranguid. Tõenäoliselt pääsevad turvalisuse huvides kohaliku omavalitsuse ruumidesse vaid abiellujad. Pulmapeod tuleb edasi lükata. COVID-19 näol on tegemist väga kergesti leviva viirusega.
Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Matuseid tohib korraldada, kuid oluline on hoida pere- ja sõpradering nii väike kui võimalik. Teiste sõnadega – matuseid korraldades tuleb lähtuda mõistlikkusest ja ärasaatmisele võiksid tulla ainult kõige lähedasemad inimesed ning 30 inimest ei ole kindlasti mõistlik. Peielauad ei ole lubatud.
Näiteks – kui vanaema on surnud, siis matusele võiksid minna vanaisa ja nende ühised lapsed, aga mitte lapselapsed või onupojad-tädid ega sõbrad.
Lisaks soovitame vältida siseruume ja viia matusetseremoonia läbi otse kalmistul. Välismaalastel on matustele tulekuks võimalik erandkorras Eesti viisat taotleda. Viisat saab taotleda Eesti välisesindustest, või põhjendatud juhul, kui polnud viisat võimalik saatkonnast taotleda, siis erandkorras ka piiripunktis..
Surnu matmisel on matmise korraldajate otsustada, kas tuhastamine ja urnimatus või mittetuhastamine ja kirstumatus.
Peielauad ei ole lubatud, sest eriolukorras on inimeste kogunemised keelatud. Koroonaviirus on väga kergesti leviv haigus, mistõttu tuleb füüsilisi kontakte vältida.
Ei toimu. Kõik usulised-kiriklikud avalikud organiseeritud üritused, sealhulgas avalikud jumalateenistused, kirikukontserdid ja muud inimeste kogunemised on tühistatud või edasi lükatud. Usuliste talituste läbiviimine on lubatud vältimatutel ja üksikjuhtudel ning eraviisiliselt, kui on tagatud sammud/meetmed, et hoida ära inimeste võimalik nakatumine. Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud juhul, kui seda pole võimalik mõistlikult tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Nimetatud piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele perekondadele ning avalike ülesannete täitmisel.
Selleks, ei inimesed saaksid täita oma isiklikke usulisi vajadusi, võivad usuliste ühenduste kasutuses olevad kirikud ja muud palve- ja pühakojad jääda isiklikeks külastusteks avatuks. Täpsemat infot oskab anda konkreetse kiriku, pühakoja esindaja.
Usuliste talituste läbiviimine on lubatud vältimatutel ja üksikjuhtudel ning eraviisiliselt, kui on tagatud sammud/meetmed, et hoida ära inimeste võimalik nakatumine. Teiste inimestega tuleb hoida vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest.
Usuliste talituste läbiviimine on lubatud vältimatutel ja üksikjuhtudel ning eraviisiliselt, kui on tagatud sammud/meetmed, et hoida ära inimeste võimalik nakatumine. Teiste inimestega tuleb hoida vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest.
Usuliste talituste läbiviimine on lubatud vältimatutel ja üksikjuhtudel ning eraviisiliselt, kui on tagatud sammud/meetmed, et hoida ära inimeste võimalik nakatumine. Teiste inimestega tuleb hoida vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest.
Kirikus tuleb lähtuda samadest hügieeni ja nakkusohu vältimise nõuetest nagu mujal ühiskondlikes ruumides. Teiste inimestega tuleb hoida vähemalt 2 meetrit vahet, välja arvatud, kui seda pole võimalik tagada. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest.
Tungivalt soovitame jumalateenistustest osavõtmiseks kasutada elektroonilisi kanaleid.
Prügi, jäätmekäitlus
Olles haige või kahtlustades haigust, tuleb enda tekitatud jäätmed panna kilekotti, sõlmida see tugevasti kokku ja visata segaolmejäätmete sekka. Kuna enamasti on jäätmed inimesega otseses kokkupuutes, tuleb neist mõelda kui nakkusohtlikest. Seega on oluline, et võimaliku nakkusega jäätmeid liigiti ei sordita!
Pakendeid, paberi- ja papijäätmeid ja muid jäätmeid tuleks endiselt koguda liigiti, kuid võimalusel oodata nende üleandmisega, kuni olete tervenenud. Kui jäätmete üleandmisega ei ole võimalik oodata, siis mitte visata võimaliku nakkusohuga jäätmeid liigiti kogutavate jäätmete hulka, vaid panna need suletud kilekotis segaolmejäätmete konteinerisse. Kui te pole kindel, kas teie jäätmetel võib olla nakkusohtu, suhtuge neisse pigem kui nakkusohtlikkesse.
Eramajades on lihtne – järgida eriolukorra sortimisnõudeid ja viia jäätmed konteinerisse. Kortermajades on asi keerulisem ning kõige õigem oleks karantiini ajal välja mitte minna. Kui aga tundub, et kogutud jäätmed tekitavad juba nähtavat ja ka tuntavat probleemi, siis tuleks need kellegi kaasabil konteinerisse saata. See eeldab, et nakkusohtlikud jäätmed on suletud kilekotti ja kott tõstetud ühekordsete kinnastega näiteks ukse taha, kust keegi selle siis (samuti kaitsevahendeid kandes) ära viib.
Sellisel juhul läheb kõik tavapäraselt ning võite jätkata jäätmete liigiti kogumist. Tuletame meelde, et salvrätikud ei kuulu vanapaberikonteinerisse. Tavaoludes on salvrätid, sh ühekordselt kasutatavad taskurätid ja majapidamispaber, soovitatav visata biojäätmete hulka.
Kindad, maskid ja muud isikukaitsevahendid tuleb arvata nakkusohtlike jäätmete hulka ja toimida kooskõlas tervishoiuasutuses kehtestatud nõuetega. Eesti Jäätmekäitlejate Liit/EJKL Kompetentsikeskus avaldas 2019. aastal juhenditervishoius tekkivate jäätmete käitluse kohta, juhendis on käsitletud ka nakkusohtlike jäätmete käitlemist.
Esmalt palun veenduge, et jäätmete kogumiskohad üldse avatud on. Praeguseks on suurem osa neist oma uksed ajutiselt sulgenud ja jäätmete vastuvõttu ei toimu. Lisaks kehtib praegu soovitus püsida kodudes ning mitte puutuda kokku teiste inimestega. Kui aga siiski on võimalus ja karjuv vajadus jäätmeid ära anda, siis tuleb veenduda, et isikutuvastus käiks võimalikult kontaktivabalt, ja hoida distantsi. ID-kaardiga tohib tuvastada isik vaid juhul, kui on võimalik vältida kokkupuudet ID-kaardi üleandmisel (näiteks saab klient ise ID-kaardi lugejasse sisestada). Muul juhul saab isiku tuvastada näiteks tema aadressi küsides.
Jäätmejaamas tuleks viiruse leviku perioodil vältida sularahamakseid ja võimaldada vaid kaardimakseid.
20. november 2024
12. november 2024
16. oktoober 2024