Ettevõtete tunnustamine 2020 tulemused

NB! 2021. aasta Saare maakonna ettevõtete tunnustamisele saad oma kandidaadi esitada SIIT.

 

Vaata 2020. aasta Ettevõtete tunnustamise auhinnagalat SIIT ning otseülekande salvestust SIIT.

 

 

SAARE MAAKONNA HARIDUSUUENDUS

Võitja:

·      Eraspordikool SEPPS, SEPPS OÜ

Eraspordikool SEPPS on nüüdseks juba viiendat aastat tegutsev Saaremaalt alguse saanud spordi- ja huvikool. Asutamisel andis peamise tõuke noorte saarlaste armastus spordi ning lastega töötamise vastu. Oma lühikesele eale vaatamata on Saaremaa juurtega spordikool oma ringidega jõudnud juba pea igasse Eestimaa otsa.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·      Pöide Pasunakoor MTÜ

Pöide Pasunakoor seisab selle eest, et puhkpilliorkestrite tegevus Saaremaal säiliks. Noored on puhkpilliringid hästi vastu võtnud ning huvilisi jagub Muhust Orissaare ja Tornimäeni. Pasunakoori karismaatiliseks eestvedajaks on Viljandi Kultuuriakadeemias koolimuusikat õppiv Artur Müür.

·      Saaremaa Päike noorte ettevõtluskonkurss

Saaremaa Päike noorte ettevõtluskonkurss toimus sellel aastal juba 12. korda järjest. Konkurss on suurepärane näide koostööst, mille raames Saare Arenduskeskuse, Saarte Koostöökogu ja Saaremaa Ettevõtjate Liit panustavad ühiselt tulevaste ettevõtjate kasvatamisel. Projekti eestvedaja Triin Arva on hoidnud noored tegevuses ja suunaga tulevikku.

 

SAARE MAAKONNA AASTA STARTIJA

Võitja:

·      Saaremaa Mahemuna, Tang OÜ

Noore taluniku toetuse saanud noor ettevõtja, Tanel Tang, võttis kätte ja teostas eriolukorra ajal oma kaalutletud plaani rajada Saaremaale suurim mahemunavabrik. Kõigi raskuste kiuste plaan ka realiseerus ning väga lühikese ajaga on üles ehitatud muljetavaldav jaotusvõrgustik. Tinglikult võib Tanelit pidada suurimaks tööandjaks, kes dikteerib 1500 pealise kanakarja igapäevaseid töid ja tegemisi. Juba uued tootedki on väljaarendamisel.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·      Kaljas Hoppet, Wabariigi Purjelaevaühing MTÜ

Romantilised merekruiisid ja  mereteemaline huviharidus, elamusterohked pardakontserdid, hõrgud road ja kohaliku tooraine populariseerimine on vaid mõned märksõnad, mida pakub Eesti vanim ja väärikam kahvelkuunar Hoppet ja lennukas kapten Pekka Rooväli oma pardal. Au ja kuulsust on toodud Abruka saarele, algust on tehtud mitme uue traditsiooniga. Selline tegevus annab alust arvata, et tulevikus on Hoppetil veel palju uut pakkuda.  

·      Pidula Wakepark OÜ

Sel aastal esimest hooaega avatud pidula Wakepark täitis tühimiku turismimaastikul ja rikastas aktiivse puhkuse veetmise valikuid Saaremaal. Seiklushimulistele saarlastele ja meie külalistele on loodud suurepärased võimalused adrenaliinirohkeks veelauasõiduks, mis sobivad nii algajale kui ka vilunud ekstreemsportlastele.

 

SAARE MAAKONNA AASTA UUENDAJA / ROHETEHNOLOOGIA RAKENDUS

Võitja:

·      Öselbirch, Öselstuff OÜ

Öselbirch tõi 2020 augustis Saksamaal turule 2 uut kasemahla maitset uudses Tetra Pak craft pakendis. Öselbirch joogid on ühed esimesed Saksamaal, millele omistati Carbon Trust märgis, vähendades tootmisprotsessi süsinikuheidet üle 20%. Tulemus saavutati naftast toodetud plastikust korgi vahetamisega suhkruroost tehtu vastu. Kogu uus pakend on valmistatud 72% taimsest materjalist ja uus pakendikontseptsioon on nomineeritud Best New Water Concept auhinnale, kuuludes muuhulgas ka FoodTech top 100 hulka, mis on suur tunnustus toiduainesektoris.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

·      BabyCool, Saaregurmee OÜ

BabyCooli tootesari on hea näide sellest, kuidas idee saab alguse reaalsest vajadusest, mille realiseerimisse ja tootearendusse on kaasatud ülikoolgi. Käesoleva aasta investeering päikesejaama rajamisse annab edaspidiselt veelgi suurema kindluse, et peamiselt mahetoorainest valmiv beebitoit on väikese ökoloogilise jalajäljega, ammutades Eesti päikesepaistelisemal saarel roheenergiat.

·      Coop Saaremaa, Saaremaa Tarbijate Ühistu TÜH

Koroonakriisi kirevas epitsentris tuli tagada toiduainete ja esmatarbekaupade riskivaba kättesaadavus ning mõne nädalaga loodi e-poest tellimise võimekus koos kullerteenusega. Ja vähe sellest! Esmakordselt Eesti toidu- ja esmatarbekaupluste ajaloos on üks ettevõte otsustanud nii suurelt panustada energiatõhususse, paigaldades 13 poe katusele päikesejaamad, tagades sellega 35%-l kauplustes taastuvenergia kasutuse. 

  

SAARE MAAKONNA AASTA TURUNDUSTEGU 

Võitja:

·    Visit Saaremaa MTÜ kampaania #postkaartsaaremaalt / #postkaartsaaremaale


Visit Saaremaa suutis kevadise koroonakriisi ajal küllaltki kriitilise meediatähelepanu keskel saarte kuvandit optimistlikuna hoida ja teistele eeskujuks olla. Kampaania, millel puudus rahaline võimendus või makstud reklaam, sai toimuda vaid kohaliku kogukonna kaasatulemisel. Kampaaniat kajastas ka Eesti Rahvusringhäälingu heategevussaade "Aitame Saaremaad". Kokku vaadati videoid ca 93 600 korda. Piiride avanedes hakkasid inimesed koheselt taas saartele reisima ja seda fakti kinnitab ka statistika. Suvekuudel oli Saare maakonnas siseturistide ööbimisi 15% rohkem kui 2019. aastal. 

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·    Viirelaiu vabariik, SCANDB OÜ 

Peale koroonakriisi, kui kõik väliskülastajate broneeringud olid tühistatud, postitas Viirelaiu puhkekeskus lätikeelsesse kinnisvaraportaali city24.lv humoorika kuulutuse, pakkudes lätlastele võimaluse endale esimene saar osta.. 31€ maksev kuulutus äratas suurt meediatähelepanu Lätis ja Eestis. Nutika kampaania ja jätkutegevuste tulemusena kasvas kodulehe külastajate arv 400% ja suve majutuse täituvus oli 95%. 
 

·    Tiit Pruuli, Polaarekspeditsioon #Antarktika200


Jahtlaev „Admiral Bellingshauseni“ eesmärk oli korrata laevareisi Antarktikasse ning tähistada 200 aasta möödumist maailmajao avastamisest Saaremaal sündinud Bellingshauseni poolt. Ekspeditsiooni jooksul tutvustati ettevõtmist ja Saaremaad kümnetes maailma sadamates. Vaieldamatult üks enim meedias kajastatumaid Saaremaaga positiivses võtmes seostuvaid sündmuseid 2019. ja 2020. aastal. 

 

SAARE MAAKONNA AASTA TURUNDUSTEGU 

ERIAUHIND

·    Kuressaare Haigla kriisikommunikatsioon

Märtsi keskpaik kujunes Saaremaa jaoks erakordselt keeruliseks. Koroonaviiruse levikust rullunud segadus ja teadmatus vapustas kõiki – ka ettevõtjaid. Kuressaare Haigla suutis kriisikommunikatsioonis läbivalt hoida ausat, avameelset ja väga operatiivset joont, tänu millele püsis Saaremaa pidevalt pildis – ikka vapra, lootusrikka ja hakkajana.

 

SAARE MAAKONNA AASTA INIMENE VÕI TEGU TURISMIS

Võitja:

·    Tiit Pruuli, polaarekspeditsioon #Antarktika200


Kui Saaremaalt pärit kapten Fabian Gottlieb von Bellingshausen 1820. aasta jaanuarikuus esimest korda Antarktikat nägi, ei teadnud ta oma avastuse suurust. 200 aastat hiljem sõitis väljapaistva avastuse tähistamiseks Bellingshausen taas jäise maailmajao poole. Korraldati seminare, minikonverentse, foorumeid, meediasündmusi ja kunstisündmuseid - kõike seda selleks, et rääkida maailmas Bellingshausenist, Saaremaast ja Eestist. Reisi fookuses oli ka merekeskkonna kaitse ja kliimaprobleemid. Reisist valmisid artiklid, raadiosaated, kümneosaline telesari, korraldatakse rändnäitus ja viktoriin koolilastele Projekti eestvedaja ja ekspeditsiooni juht oli Tiit Pruuli. 

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·    Asva Viikingite küla


Kajar Lember ja Saaremaa Viikingid OÜ on ellu äratanud Saaremaa viikingid ja loonud atraktiivse pereturismi atraktsiooni. 2020 aastal oli külastajaid 5000, ehk peaaegu 50% rohkem, kui 2019. aastal. Asva Viikingite küla on suurendanud Laimjala atraktiivsust, arendanud piirkondlikku koostööd ja kasu toonud mitmele kohalikule ettevõtjale. 

·    Kaljas Hoppet, Wabariigi Purjelaevaühing MTÜ


Viimased kaks aastat saab Kuressaare linn uhkusega öelda, et Eesti mereajaloo pärli, purjelaeva Hoppet kodusadam on just Kuressaare. Tavalise laevasõidu asemel pakutakse omaette elamust, mida just siia otsima tullaksegi.  Pekka Rooväli soovib muuta jupike merendusajalugu inimestele taas kättesaadavaks ja samas algatada projekte, mis hoiaksid merendustraditsioone ka järeltulevate põlvede hulgas. 

 

SAARE MAAKONNA PARIM TOODE / TEENUS

Võitja:

·    Kaljas Hoppet, Wabariigi Purjelaevaühing

Juba oma kohalaoluga Raiekäivi säärel, Tori abajas väärtustab ainus Eestis ehitatud ajalooline purjelaev Kaljas Hoppet Saaremaa kuvandit. Tuletades meelde, et Saaremaa on kui omaette mereriik ja aastasadu tuntud meresõitjate kodu. Mereline tegevus teenuste osutamisel on haruldane ja ainulaadne võimalus kogu riigis ning Hoppeti pakutavad tegevused - Suwitajate purjelaewareisid Abruka saarele ning Päikeseloojangu kruiisid ja kontserdid on väga populaarsed ja võitnud nii kohalike kui ka võõrsilt tulnud suvitajate südamed.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·    Saaremaa tootjate esinduspood ja e-pood, Ehtne Saaremaa Tulundusühistu

Kohalikust kaubast, Saaremaa EHTNE tootjatest ja toodetest oleme viimasel ajal kuulnud rohkem kui ei kunagi varem. Auriga keskuses Saaremaa tootjate esinduspoe rajamine 2019. aastal ja laiendamine 2020. aastal ning e-poe loomine on aidanud maakonna ettevõtluskeskkonda elavdada, sealjuures andes ka väikestele ettevõtjatele võimaluse oma toodangu turustamiseks. EHTNE võrgustikus on üle 130 ettevõtja, kelle esmaseks müügivõimaluseks on EHTNE esinduspood ning tarbija jaoks on oluline, et ta saab kauba otse Saaremaa tootjalt. koos parimate soovituste ja ideedega, kuidas ehtsaid maitseid ja tooteid oma igapäevaelus kasutada.

·    Pidula Wakepark, Tulipunane OÜ

Pidula Wakepargi näol on Saaremaa saanud täiesti uue teenuse – uue aktiivse puhkuse sihtkoha. Wakepark on rajatud ideaalselt vana tootmispärandit ära kasutades Pidula vanade kalakasvatustiikide peale. Park on leidnud sooja vastuvõtu ala harrastajatelt Eestist ja mujalt ning toob proovima üha uusi julgeid. Oma kahe rajaga on park Baltikumis ja Põhjamaades üks parimaid ning võimaldab Saaremaale tuua ka rahvusvahelisi võistlusi. Eriti tuleb rõhutada ka, et Pargi geograafiline asend elavdab turistide liikumist ka valla lääneserva, kus uue aktiivse puhkuse sihtkoha tekkimine piirkonda on loonud  võimaluse ka teistele piirkondlikele teenusepakkujate arenguks ja koostööks.

 

SAARE MAAKONNA PARIM TOIDUAINE

Võitja:

·    WÖSEL INGVERI-MEE-SIDRUNI SHRUB, Öselwise OÜ

Ingveri-mee-sidruni shrub ehk külmpressitud viljadest valmistatud joogipõhi sai kiirelt tervisejoogi sümboliks nii saarlastele kui mandrirahvale.  Joogipõhi on olnud nüüdseks juba pea aasta aega Saaremaa tootjate esinduspoe “Ehtne Saaremaa” üks enimmüüdumaid tooteid ning ühtlasi suur menuk erinevatel laatadel.  Jaekettide riiulitel on shrub täitnud seni puudu olnud tooteniši. Joogipõhjale lisandus omakorda terviseshottide sari, valmistatud samuti külmpressitud viljadest ning Saaremaa õunaäädikast.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·    Lahhentagge Flâneur alkoholivaba džinn

Saaremaa kadakamarjadest ja ürtidest valmistatud Eesti esimene mitte-alkohoolne džinn on väga lühikese aja jooksul viinud Saaremaa maailma tasemel joogikultuuri kaardile. Flaneur võitis hiljuti rahvusvahelisel joogikonkursil “International Wine & Spirit Competition” hõbemedali, saades 100-st punktist 90. Flaneur’ist valmistatud kokteil võitis omakorda aga New Yorgis rahvusvahelise kokteilikonkursi. Tänaseks on alkoholivaba kokteil valmiskujul ka pudelis ning kannab nime “No1 Cocktail”.

·    Sipsiku kohuke, SAAREMAA DELIFOOD OÜ

Legendaarne, põlvkondade ülene raamatu-ja filmitegelane Sipsik on leidnud kindla koha lisaks paljudele südametele nüüd ka maitsemeeltes kohukesena.  Märgiline on aga see, et Sipsiku loo ning kohukese unikaalne kombinatsioon on sündinud just Saaremaal. Juba enne seda kui joonisfilm kinodesse jõudis, otsiti piimatoodete riiulilt agaralt just seda Sipsiku pildiga kohukest. Kvaliteetsest toorainest valminud rahva lemmikmaius on lennuka tootepotentsiaaliga. Lisaks kohukesele on samas sarjas valminud ka Sipsiku ploomi-jäätise- maitseline jogurtijook.

 

SAARE MAAKONNA AASTA INVESTEERING 

Võitja:

·    WOW elamuskeskus, Tulik Invest OÜ 

Tulik Invest OÜ ettevõtte juhid on otsustanud, et Saaremaa ja just eriti Kuressare on koht, kuhu on mõistlik ja vajalik investeerida julgelt ja jõuliselt. Ühe julge mehe Tullio Liblik´u eestvedamisel on saanud teoks WOW Elamuskeskus, mis esialgu tundus utoopiline plaan. See, et mees tuli, uskus ja tegi on muljetavaldav ettevõtmine mitte ainult Saaremaa kontekstis vaid laiemalt Eestis ja ka lähiriikides. Olgugi, et Pereatraktsiooni WOW elamuskeskuse rajamist Kuressaares rahastatakse Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi vahenditest summas 1 903 120 eurot ja 82 senti, on see väike osa kogu  6,5 miljoni suuruse projekti maksumusest. Edu nendele selles ja ka järgnevates ettevõtmistes.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·    MTÜ Vöimalus 

MTÜ Vöimalus on asutatud toetamaks Saaremaaga seonduvate kultuuri-, spordi-, noorte- ja muude mittetulunduslike projektide läbiviimist. Oma eesmärkide täitmiseks koondab Vöimalus taotlusi erinevatele mittetulunduslikele projektidele. Pooleteist aastase tegevuse käigus on toetatud üle 150 tuhande euroga abivajajaid. Lisaks on toetatud kohalikku valda ja teisi asutusi Covid epideemia alguses. Käesoleva aasta sügisvooru tähtaeg on 1.detsember 2020.

·    Saaremaa Tarbijate Ühistu TÜH

STÜ investeering uue Orissaare Konsumi ehitamisse oli investeering elu ja töökohtade hoidmisesse maapiirkonda. STÜ on tänavu võtnud üheksas Coop Saaremaa kaupluses (Orissaare, Tooma, Ranna, Valjala, Kihelkonna, Kaubaait, Kaubamaja, Mustjala, Kärla) kasutusele päikeseenergia, mis tähendab, et juba praegu kasutab 35% ettevõtte kauplustest taastuvenergiat. Lisaks päikeseenergiale kasutab ettevõte kaupluste seadmete jääksoojust kütteks ning sooja tarbevee valmistamiseks, mis omakorda on võimaldanud tuntavalt vähendada kaupluste energiatarvet.  

 

SAARE MAAKONNA AASTA EKSPORTIJA

Võitja:

·      Ouman Estonia OÜ

Energiasäästlike termoregulaatorite, ventilatsiooni- ja jahutusseadmete tootja ning tootmisteenuse pakkuja, kes tegevust laiendades avas äsja uue tootmispinna Kuressaares. Ka kriisimurdja tiitel oleks siinkohal igati asjakohane, sest majandustulemused, mh. eksport, on kolmandas kvartalis kenasti kasvanud. Tugev eksportiv tööstus on Saaremaa majanduse selgroog ning Ouman selles kindlat juhtrolli hoidmas.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·      Incap Electronics Estonia OÜ

Incap on elektroonikatööstuse tugev tegija ja eestkõneleja. Noortele praktikavõimaluste pakkujana on Peresõbraliku Tööandja kuldmärgisega pärjatud Incap suutnud säilitada tugeva positsiooni muuhulgas ka kohaliku tööandjana käesoleva aasta viiruseleviku laineharjal, mil töötajate arv kogunisti kasvas. Ei ole vist kellelegi enam üllatuseks, et kogu rahvusvahelise kontserni tegemisi dirigeerib „aasta parim juht 2020“ tiitliga pärjatud Saaremaa juurtega Otto Richard Pukk. Incap kannab veel uhkusega tiitlit „Saare maakonna parim tööandja 2019“.

·      Vettel OÜ

Heimon kaubamärki kandvad kalatooted peaksid tuttavad olema igale eestlasele. Nende õrnas soolas vikerforellifilee pälvis „Eesti Parim Toiduaine“ konkursil käesoleval aastal „rahva lemmik“ tiitli ning Põllumajanduskoda omistas mitmele teisele hõrgule kalatootele Pääsukesemärgi. Auhindu on veelgi! Saare Arenduskeskus tunnistas ettevõtte 2017. aastal „Saare kange“ tiitli vääriliseks. Ja pange nüüd tähele! Just läbi selle kontserni väärtusahela jõuab väärindatud kala Šotimaal paikneva tehase kaudu inglise kuningakoja lauale. 

 

SAARE MAAKONNA PARIM MAKSUMAKSJA

Võitja (kuni 15 töötajat):

·      Alunaut OÜ

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Võitja (üle 15 töötaja):

·      Baltic Workboats AS 

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

SAARE MAAKONNA AASTA TÖÖANDJA

Võitja:

·      Saaremaa Tarbijate Ühistu TÜH

Saaremaa Tarbijate Ühistu on valitud mainekaimaks jaekaubandusettevõtteks, ja annab tööd üle 300-le inimesele. Täna on Saaremaal 25 Coop kauplust, sealhulgas Saaremaa Kaubamaja, viis Konsumi ning lisaks 19 väiksemat kauplust üle Saaremaa ja Muhumaa. Meeldejääv ostuelamus on tagatud igas maakonna nurgas.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·      Merinvest OÜ

1990. aastal asutatud ja täna Mullutu külas tegutsevat ettevõtet võib ilma kõhklusteta pidada üheks Saaremaa tuntumaks ettevõtteks. Merinvest toodab juba aastast 1996 Euroopa autotööstustele kummist tihendeid ja membraane, olles üks väheseid sarnase tootespetsiifikaga ettevõtteid Euroopas. Kogu toodang läheb ekspordiks. Ettevõte on pea terve oma tegutsemisaja jooksul olnud üheks suurimaks tööandjaks Saaremaal.

·      Baltic Workboats AS

Vaevalt leidub maailmas teist sellist laevatehast, mis on loodud alles sellel sajandil ja mis lühikese ajaga on suutnud nullist tõusta kõrgelt hinnatud rahvusvaheliseks tegijaks, mille unikaalse disainiga alused seilavad juba ligi 20 riigi vetes Ameerikast Omanini. Ühtlasi kannab ettevõte „Saare maakonna aasta eksportija 2019“ ja “Saare maakonna aasta maksumaksja 2019“ tiitleid, olles seejuures täna üheks olulisemaks tööandjaks maakonnas. Patendeeritud lainet läbistava tehnoloogiaga töölaevad teenivad truult omanikke Ameerikast Omaanini.

 

SAARE MAAKONNA AASTA ETTEVÕTE

Võitja:

·      Incap Electronics Estonia OÜ  

Ettevõte on olnud juba kahe kümnendi jooksul tubliks kohalikuks tööandjaks. Incap Estonia aitab muuta maailma keskkonnasõbralikumaks. - septembri alguses Eesti esimese hübriidlaevana Virtsu-Kuivastu reisijaid teenindama asuvale Tõllule lisati ümberehituse käigus just Incapis toodetud akupangad, mis võimaldavad sõita osaliselt elektrienergial, vähendades oluliselt diiselkütuse hulka ja õhusaastet. Otto Richard Pukk on äsja pälvinud ka Pärnu juhtimiskonverentsil väljaantava Eesti parim juht 2020 tiitli.

Vaata videotutvustust võitjast SIIT

 

Nominendid:

·      Baltic Workboats AS laevatootmine on lipulaev kogu Baltikumis. Nende disaini- ja insenerimeeskonnad tarnivad ausa disainiga tööpaate kogu maailma. Need laevad vastavad kliendi vajadustele, pakkudes neile veelgi turvalisemat, tõhusamat ja keskkonnasõbralikumat toodet - tööpaati, mis töötab lihtsalt paljudes mereoludes. Baltic Workboatsi lainete läbistamise tehnoloogia annab olulise eelise, pakkudes avamerel ületamatu merepidamise ja võrreldamatu töökindluse. Lisaks tööalastele saavutustele on ettevõte ka paljude projektide eestvedaja ja toetaja. Üks sellistest oli Antarktika 200 meeskonnaga koostöö, mis tõstis Saaremaa nähtavale terves maailmas.

·      Kalla Mööbel OÜ valmistab eritellimusel projektmööblit juba üle 27 aasta. Nende jaoks on iga töö ainulaadne tervik. Ettevõte hoiab end mööbliturul toimuvate uuenduste ning trendidega pidevalt kursis, et olla Eestis üheks tipptegijaks. Igal aastal valmistatakse üle 400-le kliendile mööblit hotellidesse, büroodesse, kohvikutesse, restoranidesse, kauplustesse ja kodudesse.  Veerandsajandi jooksul on läbitud palju muutusi, kuid üks asi on jäänud algusaastatest samaks - valmistada "Kalla kvaliteedi" mõttega loodud mööblit.